ترفند ها

ترفند های آسان و کاربردی برای برق انداختن طلا و جواهرات

امروزه مشکلی که خانم ها را دچار رنج و ناراحتی می کند از بین رفتن رنگ و لعاب طلا و جواهرات آن هاست، اکثر خانم ها در جستجو برق انداختن طلا و جواهرات خود هستند و تلاش می کنند که آن ها را به روز اول بر گردانند. خانم ها فکر می کنند بر گرداندن رنگ طلا و جواهراتشان کار بسیار سخت و دشواری است و این کار فقط از عهده طلا کاران بر می آید.

مقاله ما را تا انتها دنبال کنید تا ترفند هایی را به شما آموزش دهیم، که بتوانید طلا و جواهرات خود را به تنهایی و بدون کمک طلا ساز به حالت اول باز گردانید و نهایت لذت را از زرق و برق آن ها ببرید.

ترفند های خانگی برای برق انداختن طلا و جواهرات

براق کردن طلا و جواهرات
  • براق کردن الماس، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود

برای برق انداختن طلا و حلقه نامزدی خود که از جنس الماس، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود است، می توانید آن را در محلولی که طرز تهیه آن را خواهم گفت قرار دهید تا رنگ آن به روز اول خود باز گردد.

  • طرز تهیه محلول سفید کننده الماس، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود:

یک فنجان آب ولرم آماده کنید، سپس به آب موجود در فنجان 4/1 آمونیاک اضافه کنید. بگذارید جواهرات به مدت 30 دقیقه در این محلول بمانند و بعد از 30 دقیقه آن ها را از محلول خارج کرده و به کاسه ای که دارای آب گرم و مایع ظرف شویی است بیاندازید. سپس جواهرات را در کاسه غلت دهید و بگذارید کاملا با محلول مورد نظر مخلوط شوند. سپس با یک مسواک نرم بر روی طلا و جواهرات خود بکشید و پس از اتمام کار آن ها را با آب ولرم بشویید.

اگر نیاز به انجام مجدد کار احساس کردید، می توانید مراحل را دوباره تکرار کنید.

  • براق کردن سنگ های نیمه قیمتی:

برای براق کردن سنگ های نیمه قیمتی لازم است همان کار های بالا را انجام دهید با این تفاوت که برای برق انداختن سنگ های نیمه قیمتی نباید آمونیاک را به محلول اضافه کنید و تنها با آب ولرم کار را انجام دهید.

آسیب دیدن طلا و جواهرات با کلر

آسیب دیدن طلا و جواهرات با کلر

اگر اهل رفتن به استخر هستید، توصیه می کنیم قبل از ورود به استخر طلا و جواهرات خود را از بدنتان خارج کنید. زیرا کلر موجود در آب استخر دشمن طلا و جواهرات است و می تواند به طلا و جواهرات شما آسیب جدی و بدی بزند.

علاوه بر کلر موجود در آب استخر می توان گفت که شوینده ها هم که از آن ها در منزلتان به منظور تمیز کردن اشیا و وسایل و… استفاده می کنید هم از دیگر مواد آسیب زننده به طلا و جواهرات است و رنگ آن ها را می برد.

نگه داری از طلا و جواهرات

برای اینکه بتوانید به خوبی از رنگ و کیفیت طلا و جواهراتتان به خوبی نگه داری کنید، باید آن ها را در جعبه مخصوص به خودش که هنگام خرید، فروشنده آن ها را در آن قرار داده است قرار دهید تا به خوبی از آن ها نگه داری شود و دچار بی رنگ و رویی نشوند.

اگر به احتمال 90% جعبه اولیه طلا و جواهرات خود را گم کرده اید، می توانید به جای جعبه جواهرات پارچه ای تهیه کنید و طلا و جواهرات خود را با یک سنجاق قفلی به آن پارچه وصل نمایید. سپس پارچه را تا زده و آن را در محلی امن نگه داری کنید و در مواقع مورد نیاز، آن را دوباره برداشته و از طلا و جواهرات خود استفاده نمایید.

چگونه نقره را درخشان کنیم؟

نحوه درخشان کردن نقره

برای این کار لازم است ماده ای خمیری شکل شامل جوش شیرین وآب آماده کنید و نقره ای را که قصد برگرداندن رنگ اولیه آن را دارید خیس کنید و خمیر را بر روی یک پارچه بدون پرز قرار دهید. سپس نقره را در وسط پارچه ای که خمیر در آن قرار دارد، قرار دهید و با چرخاندن نقره به روی این ماده خمیری شکل می توانید رنگ نقره را به حالت اولیه باز گردانید.

پس از اتمام روش گفته شده نقره را با آب ولرم بشویید و آن را با یک دستمال خشک کنید.

نکته: حواستان باشد که پس از اتمام کار نقره را با دستمال نمناک خیس نکنید و تصور کنید دیگر نیاز به شستن نیست. بلکه لازمه کار این است که فقط آن را بشویید و سپس آن را خشک کنید، چون اگر آن را پس از اتمام روش گفته شده تنها با یک دستمال خیس بشویید، باعث می شود که رنگ نقره تیره شود و به رنگ اولیه باز نخواهد گشت.

چگونه مروارید را درخشان کنیم؟

نحوه درخشان کردن مروارید

به این نکته توجه کنید که مروارید ها هرچه بیشتر ساییده شوند و از مدت خرید آن ها بگذرد زیباتر می شوند. راه درخشش مروارید به روش های خانگی استفاده از روغن ماساژ بدن است. اگر قصد دارید مروارید ‌ها را تمیز کنید، تنها چند قطره از مواد شوینده ملایم در یک کاسه آب ولرم بریزید. به وسیله یک قلمو آرایشی محلول گفته شده را به روی مروارید بکشید.

سپس مروارید را با آب ولرم شسته و آن را خشک کنید.

چگونه مروارید تقلبی را درخشان کنیم؟

برای مروارید های تقلبی نیز روش بالا را تکرار کنید. فقط هنگام کشیدن محلول به روی نقره، به جای قلمو از یک پارچه استفاده کنید و پس از اتمام کار آن را شسته و خشک کنید تا از کش آوردن نقره جلوگیری شود.

چگونه بدلیجات را درخشان کنیم؟

تنها راه جلوگیری از اینکه رنگ بدلیجات از بین برود این است که نگذارید آن ها خیس شوند، یک پارچه را با محلول آب گرم و چند قطره شوینده ملایم نم دار کنید و سپس به آرامی لکه‌ ها و جرم‌ ها را از سطح آن‌ ها پاک کنید. بعد یک پارچه تمیز را با آب شیرین (بدون مواد شوینده) خیس کنید و باقی مانده شوینده را از سطح آن‌ها تمیز کنید و در آخر خشک کنید.

چگونه نیکل را درخشان کنیم؟

به مقدار مساوی آب و سرکه را مخلوط کنید و پارچه نرمی را در محلول خیس کنید و به وسیله آن قطعات مورد نظرتان را صیقل دهبد تا جرم‌ های روی سطوح پاک شوند. بعد از آن خمیری از آب و جوش شیرین آماده کنید و با یک پارچه تمیز و خشک آن‌ ها را دوباره صیقل دهید و سپس با آب پاک بشویید و خشک کنید. در آخر از اندکی مواد پولیش ماشین استفاده کنید و روی سطوح مورد نظر بمالید. بگذارید ماده به مدت پنج دقیقه به روی نیکل باقی بماند و سپس نیکل را کامل تمیز کنید. این کار بیشتر برای جلوگیری از کدر شدن نیکل می باشد.

این روش به افرادی هم که به نیکل حساسیت دارند نیز کمک می کند که از حساسیت آن ها جلوگیری شود.

جلوگیری از گره خوردن زنجیر گردن

جلوگیری از گره خوردن زنجیر گردن

برای جلوگیری از گره خوردن زنجیر‌های اضافی که به گردن نمی‌ اندازید، آن‌ها را با قفل بسته نگه‌ داری کنید. در صورتی که زنجیر گردن شما، گره خورد، آن را بر روی سطح لیز و صیقلی قرار داده و مقداری روغن بچه بر روی محل گره بریزید. سپس با یک سوزن کلفت سعی در بازکردن گره موجود کنید.

طلا و جواهرات چگونه آسیب می بینند؟

بیشتر خانم‌ های ایرانی، از طلا و جواهر زیاد استفاده می‌کنند، اصلا داشتن طلا و جواهر را به عنوان یک ثروت و گاهی اصالت می‌ دانیم، اما درباره‌ ی نگهداری از آن‌ ها هم چیزی نمی‌ دانیم.

به عنوان اولین مورد خیلی خوب است شما جواهرات خود را هر سه یا ۶ ماه بررسی کنید، البته می‌ توانید از یک جواهر فروش نیز برای بررسی سالم بودن آن کمک بگیرید.

1. دوش گرفتن و شنا کردن با طلا و جواهرات

زمانی که دوش می‌ گیرید یا شنا می‌ کنید نباید از طلا و جواهر استفاده کنید. آب یک ساینده طبیعی است. همان طور که آب رودخانه سنگ‌ها را می‌ ساید. به مرور زمان همین اتفاق برای سنگ های قیمتی یا طلا های شما نیز می‌ افتد. نه فقط آب بلکه هر نوع مایع دیگری نیز می‌تواند به جلا و زیبایی فلز یا سنگ گران بها آسیب بزند.

2. جایی که از طلا نگه داری می کنید مهم است

قطعاً باید در مکان امنی قرار بدهید. رها کردن زیور آلات در هر مکانی نه تنها امکان گم شدن آن را فراهم می‌ کند بلکه شما نمی‌ توانید حدس بزنید ممکن است در معرض چه چیز‌هایی قرار بگیرد. می شود یک مکان امن و ثابت در نظر بگیرید که طلا یا هر زیور آلاتی را در آن بگذارید. با این کار هم آن‌ها را گم نمی‌کنید و هم احتمال آسیب‌های محیطی آن را کم می‌کنید.

3. طلا و جواهرات در مواد شوینده

اینکه زیور آلات را با برخی از مواد شوینده مناسب بشویید کار خوبی است، اما اگر آن را برای مدت زیادی در این مواد نگه دارید قطعاً کیفیت جلا و زیبایی آن را از بین می‌ برید. مثلاً نقره در دراز مدت سیاه می‌ شود یا رنگ طلا را می‌برد و از این طریق کار برق انداختن طلا و جواهرات کمی دشوار می شود.

4. وارد کردن فشار به سنگ های زینتی

این اتفاق معمولاً در مورد سنگ‌های روی انگشتر می‌افتد. زمانی که انگشتری تنگ است شما برای به دست کردن یا در آوردن آن معمولاً از بالا و پایین به آن فشار می‌آورید.

خلاصه

در این مقاله آموختید که چگونه می توان راه برق انداختن طلا و جواهرات را پیش گرفت و آن ها را دوباره مثل روز اول درخشان کرد. توصیه می کنم اگر از طلا و جواهرات بی رنگ و رو و کهنه ای برخوردار هستید، حتما روش های آموزشی توصیه شده در این مقاله را به روی آن ها انجام دهید تا رنگ و لعاب آن ها به روز اول باز گردد و و نو جلوه کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا