اخبار اقتصادیاقتصاد

بررسی سهام عدالت و وام بانک مرکزی

سهام عدالت در دولت نهم برای هر شخص که ثبت نام کرده بود برگه سهام تعلق گرفت که این سهام از طرف سرپرست خانوار برای اعضای خانواده هم مشخص شد، اکنون در دولت یازدهم این سهام قابلیت آزاد سازی به صورت مرحله ای را دارد.

طبق خبر سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت تا کنون بالای 20 میلیون نفر سهام خود را آزاد کرده اند.

سهام من چه قدر است؟

با ورود به سامانه سهام عدالت و پر کردن اطلاعات در قسمت پایین متوجه خواهید شد که چه مقدار سهم داشتید.

اگر قبلا کارت بانکی معرفی نکرده باشید، می توانید سود ذخیره شده خود را دریافت کنید. البته برای واریز وجه باید شماره حساب و شبا بانک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. برای دریافت وجه چند هفته ای در صف خواهید بود.

تنظیمات سهام عدالت
مشاهده وضعیت سهام عدالت

برای فهمیدن ارزش بروز سهام خود، مبلغ پایه ای که در صفحه شخصی وجود دارد را در اینترنت جستجو کنید.

پس اگر آزاد سازی روش مستقیم را در خرداد ماه انجام داده باشید، شما مجاز به فروش حداکثر 30 درصد از کل سهام خود شدید که به دلیل تقاضای زیاد و فروش، عده بسیاری در صف دریافت وجه خود هستند که بیشتر از یک ماه است طول کشیده است!

طبق خبر رئیس سازمان بورس، بعد از عید غدیر 30 درصد دیگر از سهام عدالت را می توانید به فروش برسانید که در کل می شود 60 درصد.

البته ما توصیه می کنیم نفروشید چرا که وصول پول از طرف بانک مرکزی چند هفته طول می کشد. اما سهام عدالت می تواند در این مدت هم رشد خوبی داشته باشد.

وام مربوط به سهام عدالت چیست؟

طبق اطلاعیه بانک مرکزی، کسانی که سهام عدالت دارند، می توانند 50 تا 60 درصد ارزش اکنون دارایی وام بگیریند. شرایط اقساط این وام ها بستگی به نوع بانک دارد که تا کنون چند بانک اعلام آمادگی کرده اند تا این وام ها را به متقاضیان پرداخت کنند.

همچنین مستاجران می تواند و با ارائه گواهی نداشتن مسکن به نام خود اقدام به گرفتن وام مسکن کنند که برای وام 50 میلیون تومانی تا 13 درصد سود ماهانه 540 تومان قسط پرداخت کنند که پرداخت کنند.

آیا وام سهام عدالت نیاز به ضامن دارد؟

وام به ارزش نصف سهام تعلق می گیرد که نیازی به ضامن ندارد در حقیقت ضامن سهام شماست اما شما می توانید بدون اعتبار سهام با پشتوانه و ضامن هم وام بیشتری دریافت کنید.

به عنوان مثال همانطور که گفته شد مستاجران با ارائه مدارک می توانند وام بیشتر دریافت کنند که نیاز به ضامن دارند و یا به گواهی کسر از حقوق نیاز است.

اما در صورتی که ارزش وام نصف ارزش سهام است، می توانند با کارت اعتباری سهام عدالت، سهام خود را در رهن یا وثیقه بانک بگذارند در غیر این صورت هم نیاز به ضامن معتبر می باشد.

خبر خوب این است که به گفته یکی از اعضای شورای عالی بورس، در هفته گذشته برای اعطا با کارت اعتباری به سهام داران، به بانک‌ها اجازه داده شده و تمهیدات آن انجام شده است. این وثیقه گذاری به صورت الکترونیکی هم می باشد.

کارت اعتباری سهام عدالت را چگونه دریافت کنیم؟

به دلیل اینکه افراد زیادی هیجانی و عجولانه سهام خود را به فروش گذاشتند، شورای عالی بورس تصمیم به ارائه کارت اعتباری سهام عدالت که توسط بانک هایی که به زودی معرفی خواهند شد، به افراد می کند.

با این کارت می توان بدون ضامن حداکثر 50 تا 60 درصد ارزش سهام عدالت از بانک های مربوطه که اعلام خواهند شد، وام گرفت و یا از مراکز مشخص با اعتبار این کارت خرید کرد و حداکثر تا یک سال مبلغ را با بانک تسویه کرد. این کارت تا 50 الی 60 درصد سهام عدالت ارزش ریالی دارد.

حسن سلاح ورزی، عضو شورای عالی بورس در توئیتر از ارائه کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت از هفته آینده، خبر داد. پس از آن بانک های مربوطه معرفی می شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا