سیاسی

برای حفظ توامان سلامت انتخابات و رای دهندگان تلاش خواهیم کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا بعد از ظهر چهارشنبه در حضور رئیس جمهور برگزار شد. در این جلسه گزارش پیش نویس دستورالعمل‌های مربوط به انتخابات ۲۸ خرداد ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در دستورالعمل مقدماتی تهیه شده، چارچوب‌ها و ملاحظات مرتبط با انتخابات نظیر نحوه برگزاری تجمعات، جلسات و همایش‌های انتخاباتی و مراحل رأی گیری مشخص و تعیین شده است.

رئیس جمهور در این رابطه با بیان اینکه تأمین سلامت مردم امری حیاتی و برگزاری انتخابات نیز ضروری و غیرقابل خدشه است، گفت: تجارب جهانی در برگزاری انتخابات و همچنین تجارب داخلی در برگزاری اجتماعات در شرایط خاص کرونایی و تدوین و اجرای پروتکل‌های مربوط به این موضوع، بزرگترین سرمایه برای تأمین سلامتی مردم در انتخابات و از جمله عوامل مؤثر در تضمین مشارکت بالا در انتخابات خواهد بود.

در ادامه این جلسه کمیته‌های بهداشت و درمان، اجتماعی و امنیتی و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا گزارش‌های خود را در خصوص آخرین وضعیت مقابله با بیماری در موج چهارم و همچنین نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا ارائه کردند.

در این جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گزارشی از وضعیت تمهیدات و اقدامات برای اجرایی شدن مصوبات ستاد ملی در خصوص ممنوعیت سفرهای بین استانی در تعطیلات عید سعید فطر و نحوه اعمال قانون و برخورد با متخلفان ارائه و تاکید کرد که در این رابطه تمهیدات لازم در خصوص استفاده از دوربین‌های جاده‌ای و شهری و همچنین آمادگی پلیس راهور و نیروی انتظامی برای کنترل ورودی و خروجی شهرها اندیشیده شده است.

حسن روحانی در این رابطه با اشاره به اینکه اطلاع رسانی در مورد ممنوعیت سفر در ایام تعطیلات عید فطر از هفته گذشته انجام شده و مردم در جریان قرار گرفته اند، گفت: موفقیت و اجرای دقیق مراحلی که برای کنترل و مهار موج چهارم در سراسر کشور در نظر گرفته شده نیازمند هماهنگی همه دستگاه‌ها برای کنترل سفرها و جلوگیری از جابجایی‌های غیر ضروری در ایام تعطیلات پیش رو است.

کمیته بهداشت و درمان نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت کنترل موج چهارم و رنگ بندی شهرها ارائه و اعلام کرد که با اقدامات نظارتی و اعمال محدودیت‌ها خوشبختانه در حال عبور از پیک موج چهارم بیماری در اکثر استان‌های کشور هستیم و وضعیت رنگ بندی شهرها نشان دهنده این است که موج چهارم به خوبی مهار شده است.

در این جلسه همچنین بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تاکید و اعلام شد که سطح مراعات اصول بهداشتی هنوز مطلوب نیست و جدیت در رعایت پروتکل‌ها ضروری است. کمیته بهداشت و درمان با ابراز نگرانی از احتمال ورود سویه هندی ویروس کرونا به کشور و درگیر شدن با موج جدید، از همه اصناف و صاحبان مشاغل و کسب و کارها خواست تا نسبت به رعایت کامل پروتکل‌ها اقدام کنند و تاکید کرد که برخورد با متخلفان امری اجتناب ناپذیر است.

روحانی تصریح کرد: با توجه به اعلام رنگ بندی جدید می‌بایست پروتکل‌ها به شکل کامل رعایت شوند. مشاغل گروه یک و دو در شهرهای قرمز و نارنجی می‌توانند فعال باشند.

رئیس جمهور ادامه داد: با نقض کنندگان قرنطینه باید با جدیت برخورد و همچنین مراقبت کرد تا افراد به خوبی زمان قرنطینه را رعایت کنند.

روحانی در این خصوص با اشاره به تأکیدات جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد ضرورت اجرای کامل پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با خیزش‌ها و موج‌های جدید بیماری در کشور، گفت: همه کمیته‌های تخصصی موظف هستند در حیطه مسئولیت‌ها و اختیارات خود اقدامات قاطع را در دستور کار قرار دهند و هیچ اهمال و سستی در این زمینه قابل قبول نیست.

در این جلسه کنترل مرزها برای ممانعت از ورود ویروس هندی به کشور نیز در گزارش کمیته اجتماعی – امنیتی مورد اشاره قرار گرفت و تاکید شد که دستگاه‌های نظارتی در مرزها با جدیت موضوع کنترل و ممانعت از ورود ویروس هندی به کشور را در دستور کار خود دارند.

کمیته بهداشت و درمان همچنین در این جلسه گزارشی از وضعیت کادر درمانی کشور ارائه و سطح آمادگی پزشکان و پرستاران را با توجه به افزایش تجربیات و مهارت‌ها در زمینه مقابله با کرونا نسبت به سال گذشته مطلوب توصیف کرد.

رئیس جمهور با قدردانی از اقدامات و تلاش‌های کادر درمان به عنوان مدافعان سلامت که در خط مقدم مقابله با بیماری و تأمین سلامت جامعه تلاش می‌کنند؛ گفت: همه مردم قدردان تلاش و فداکاری کادر درمان هستند.

واکسیناسیون از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه امروز کمیته‌های تخصصی بود و کمیته بهداشت و درمان ضمن ارائه گزارش از روند تولید واکسن داخلی و واردات واکسن از خارج اعلام کرد که در هفته‌ها و ماه‌های آینده واکسیناسیون با سرعت و گستردگی بیشتری انجام خواهد شد.

رئیس جمهور پس از ارائه این گزارش، بر اجرای واکسیناسیون بر اساس اولویت‌های سند ملی تاکید و بار دیگر وزارت بهداشت را مکلف و موظف کرد نسبت به اطلاع رسانی دقیق و شفاف در مورد واکسیناسیون اقدام و با متخلفان در این زمینه با قاطعیت و جدیت برخورد شود.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا