سرگرمی

بازی مافیا چیست؟ شیوه بازی + قوانین

مافیا یک بازی گروهی است که نبرد بین یک گروه مافیا و یک گروه شهروند است. در هر جمعی حداقل 1 نفر وجود دارد که این بازی را انجام داده است. در این مطلب روش ها، قوانین و نقش های بازی مافیا را برای شما شرح داده ایم.

تاریخچه بازی مافیا

سازنده این بازی دیمیتری دیویدف معرفی شده است. به گفته او اولین بار مافیا در بهار 1986 در روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده است.

این بازی به اروپا و پس از آن به ایالات متحده آمریکا راه یافت. مافیا در اوایل دههٔ 80 شمسی وارد ایران شد. این بازی به روش های گوناگونی در سراسر جهان بازی می شود.

قوانین بازی مافیا

قوانین بازی مافیا

این بازی نیاز به یک بازیگردان دارد که خود نقش بازی نمی کند و فقط مدیریت بازی را بر عهده دارد. او بر اعمال بازی کنان نظارت می کند و اگر در بازی تخلفی رخ دهد، می تواند فرد متخلف را از بازی اخراج کند. بدون اجازه بازیگردان کسی اجازه صحبت کردن ندارد.

برای تعیین نقش ها از نزم افزار نیز می توانید استفاده کنید و نقش ها را به طور مخفیانه به هر فرد اختصاص دهید. مثلا پیشنهاد می شود در گروه های 13 نفره 3 نفر مافیا، 1 کارآگاه، 1 دکتر، 1 بازیگردان و 7 نفر شهروند ساده باشد.

هدف بازی مافیا

هدف بازی مافیا بیرون کردن افراد تیم رقیب از بازی است. یعنی مافیا سعی می کند شهروند ها را از بازی بیرون کنند و شهروند ها سعی می کنند، مافیا را پیدا کنند و به آن رای بدهند تا از بازی بیرون بروند.

بازی مافیا به صورت 6 نفره هم قابل اجرا است، اما اگر یک بازی تمام عیار و هیجان انگیز بخواهید باید افراد این بازی 10 نفر به بالا باشند.

روش بازی مافیا چگونه است؟

در این بازی افراد به دو گروه مافیا و شهروند تقسیم می شوند (تعداد شهروند ها باید بیش از دو برابر مافیا باشد). در طی بازی مافیا یکدیگر را می شناسند، اما شهروند ها فقط از تعداد مافیا آگاه هستند و خود مافیا را نمی شناسند. بعضی از شهروند ها نقش خاصی در بازی به عهده دارند و به همین ترتیب از نقش بعضی از افراد آگاه می شوند.

روند بازی از 2 مرحله تشکیل می شود: مرحله اول فاز روز و مرحله دوم فاز شب؛ این مراحل تا به پایان رسیدن بازی همچنان تکرار می شوند.

فاز روز در مافیا

فاز روز در مافیا

🔹 در فاز روز این بازی، بازیکنان وارد مباحثه، مناظره و هم فکری با هم می شوند، شهروندان در جستجوی اعضای مافیا و تفکیک آن ها از اعضای شهروندان می گردند و اعضای مافیا سعی می کنند، شبیه به شهروندان رفتار کنند و خود را در بین آن ها پنهان نگه دارند.

🔹 در این بازی همه بازیکنان ادعای شهروند بودن دارند، بنابراین تعدادی از بازیکنان که نقش مافیا را دارند به دروغ خود را شهروند معرفی می کنند. اگر در بازی جزو شهروند ها هستید، باید دروغ گو ها را موشکافانه شناسایی کنید و اگر جزو مافیا هستید باید با مهارت خودتان را در قالب یک شهروند به نمایش بگذارید.

🔹 بازیکنان می توانند با طرح سوال، عنوان پلن بازی یا عنوان گزینه شک و تارگت‌ ها بازی را شروع کنند. بعد از اتمام صحبت های فاز روز، بازیکنان آماده رای گیری می شوند و با اعلام بازیگردان، بازیکنان شخصی که مشکوک به مافیا هست را انتخاب و با اشاره دست نشان می دهند. رأی شماری توسط (بازیگردان) انجام می‌شود.

🔹 اگر شخصی از بازیکنان بیشتر از 50% آرا را بدست آورده بود، از بازی حذف می شود و نقش او توسط بازیگردان اعلام می شود و بازی وارد فاز شب می شود. اگر بین بازی کنان 2 نفر رای بیشتری آورده بود، آن افراد وارد رای گیری دوم می شوند و می توانند قبل از رای گیری دوم از خود یک دفاعیه داشته باشند. در نهایت شخصی که بیشترین رای را داشته باشد از بازی حذف می شود.

🔹 اگر نتیجه مساوی شد، بدون حذف شدن شخصی، بازی مستقیماً وارد فاز شب می‌شود. در حقیقت این بازی مانند شطرنج، کاراکتر های مختلف با قابلیت‌های مختلف دارد که عملکرد صحیح نقش دار ها می ‌تواند در جهت برد تیمشان کمکی سرنوشت ساز داشته باشد.

فاز شب در مافیا

فاز شب در مافیا

🔸 در هنگام شب، همه باید چشم های خود را ببندند و اصطلاحا بخوابند. (بازیگردان) باید بی طرف باشد، در شب اول باید اعضا مهم بازی را بشناسد و باید از تک تک نقش هایی که در بازی وجود دارند بخواهد که خود را به او نشان دهند.

🔸 زمانی که بازیگردان عملکرد همه نقش دارهای شب را پرسید به همه بازیکنان اعلام می کند که چشم ها را باز کرده و سپس اتفاقاتی که در فاز شب افتاده است را بیان می کند. شخصی که از بازی حذف شده بود توسط بازیگردان اعلام نمی شود.

🔸 برای جلوگیری از هر گونه لو رفتن نقش، برای زمانی که بازی وارد فاز شب شد این است که همه بازیکنان چشم ها را بسته و هر 2 دست را در کنار سر خود نگه دارند، هر نقش داری می تواند بازیکنی را که مورد هدف قرار دارد را با اشاره به بازیگردان نشان دهد.

🔸 به عنوان مثال شما به عنوان دکتر بازی می‌خواهید اسم نفر سوم از سمت چپتان را به (بازیگردان) بدهید، کافیست با دست چپتان که در کنار سرتان قرار دارد عدد ۳ را نشان دهید).

🔸 فاز روز و شب آن قدر ادامه پیدا می کند که یا تمام مافیا شناسایی شوند و از بازی حذف شوند که دراین صورت شهروندان بازی را برده اند، یا آن قدر شهروندان از بازی حذف شوند که تعدا شهروندان به تعداد مافیای باقی مانده در بازی برسد که در این صورت مافیا بازی را برنده شده اند.

نقش های بازی مافیا

گرداننده بازی ( راوی)

او فردی است که در بازی شرکت نمی کند و بازی را اداره و مدیریت می کند و تمام نقش ها را در شب اول می شناسد و وظیفه پاسخ گویی و انجام عملکرد بازیکن ها را در شب دارد و نظم بازی را اداره می کند تا در شب و روز تقلب صورت نگیرد و به قوانین بازی آشنا است.

مافیا

مافیا یک بازیکن ساده از گروه مافیا است که در شب با مافیا های دیگر مشورت می کند تا یک نفر را از بازی بیرون کنند ( او یاران خود را می شناسد و در روز مانند شهروند در بحث و گفتگو شرکت می کند و رای می دهد).

رئیس مافیا (پدر خوانده)

او مثل مافیای ساده است اما تفاوت آن این است که نظر اصلی و نهایی را برای کشتن فرد در شب می دهد. افشای نقش رئیس مافیا در بعضی از بازی ها توسط گرداننده بازی همیشه مثبت است و او لو نمی رود.

شهروند

بازیکن ساده بدون عملکرد در شب که فقط می تواند رای دهد و در روز در بحث و گفتگو شرکت کند تا بتواند با رای خود مافیا یا هر نقش منفی را که علیه گروه شهروند است بیرون کند.( او نقش هیچ کس را در بازی نمی داند و نا آگاه است).

دکتر

دکتر عضو گروه شهروند است و تمام کار هایی که شهروند انجام می دهد می تواند انجام دهد. با فرق این که در شب بیدار می شود و می تواند یک نفر را نجات دهد و وظیفه او جلوگیری از کشته شدن شهروندان مفید و ساده در شب است. او می تواند در بعضی از سبک ها نجات دهد و این موضوع توافقی است).

کارآگاه

وظایف کارآگاه مانند اقدامات شهروند ساده است، به جز آن که در شب می تواند استعلام بگیرد تا از نقش های مثبت یا منفی با خبر شود.

یاغی

یاغی یا قانون شکن نقش جذابی است که به بازی آورده شده است. یاغی نقش سفید بازی است و در شب دو نفر را انتخاب می کند (به جز خودش) و اگر هر دو از گروه مافیا و یا هر دو از گروه شهروندان باشد، راوی منفی را نشان داده و اگر غیر هم تیم باشند راوی مثبت را نشان می دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا