سیاسی

بازگشت آمریکا به برجام برای ما امتیاز نیست/ کل تحریم‌ها لغو شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

وحید جلال زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه راستی‌آزمایی لغو تحریم ها فرآیند پیچیده و زمانبری نیست،گفت: کاملا طبیعی است که رئیس‌جمهور اعلام کند که فرآیند راستی‌آزمایی بسیار ساده و در کوتاه مدت شدنی است چرا که وی به دنبال آن است که از این مذاکرات، برداشت انتخاباتی کند. 

وی با بیان اینکه دولتمردان به دنبال این هستند که مذاکرات برجامی‌ را به انتخابات ۱۴۰۰ ربط دهند،افزود: حقوق و منافع ملت ایران در برجام ضایع و میلیاردها دلار خسارت به منافع مردم ما وارد شد. ما نباید این بار در مذاکرات فریب بخوریم و مسلمان نباید از یک سوراخ، دو بار گزیده شود. 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش مرکز پژوهش ها مبنی بر اینکه راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها ۳ تا ۶ ماه زمان می‌برد، تصریح کرد: بنده این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را مطالعه کردم و باید بگویم که فرآیند راستی آزمایی باید طی شود و ما باید ببینیم که آیا آمریکا ۱۶۰۰ تحریمی را که علیه کشورمان اعمال کرده است، در عمل لغو می‌کند یا خیر. 

جلال زاده با تاکید بر اینکه ما در این زمینه عجله‌ای نداریم، ادامه داد: آمریکا همه گزینه‌های خود برای تحریم ایران را روی میز گذاشت و مردم تصور نکنند که بازگشت آمریکا به برجام، برای ما یک امتیاز محسوب می شود بلکه باید بدانند که بایدن هم مانند ترامپ متوجه شد که تحریم‌ ایران به بن بست رسیده است. 

وی تاکید کرد: بنده به شما قول می‌دهم که اگر ترامپ هم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شده بود، قطعاً بحث بازگشت آمریکا به برجام را پیش می کشید چرا که آنان به دنبال این بودند که با تحریم‌ها، جمهوری اسلامی ایران را ساقط کنند اما زمانی که متوجه شدند ملت ایران تحت هر شرایطی ایستادگی می‌کنند و فهمیدند که ایستادگی ملت در برابر تحریم ها جواب داده است، به تدریج به این نتیجه رسیدند که از این حربه خود عقب‌نشینی کرده و به برجام بازگردند. 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بایدن کار جدیدی نکرده است و عملاً می‌خواهد از تصمیم اشتباه آمریکا برگردد و ما نباید عجله کنیم چرا که دیگر کار جدیدی از دست آمریکایی‌ها بر نمی آید. 

جلال زاده با تاکید بر اینکه حقوق ملت ایران شوخی بردار نیست، تصریح کرد: به علت عدم اجرای تعهدات برجام از سوی آمریکا و اروپایی‌ها، ضرر هنگفتی به اقتصاد ما تحمیل شد و بنابراین نباید اجازه دهیم که بیش از این، این ضرر ادامه پیدا کند و باید همه تحریم‌های ایران یکجا برداشته شود.

وی تاکید کرد: ضمن اینکه از بازگشت آمریکا به برجام و لغو کامل تحریم‌ها استقبال می کنیم، اما عجله ای در این باره نداریم و باید راستی‌آزمایی جواب دهد. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در گذشته گفته می‌شد که امضای جان کری برای ما تضمین است اما دیگر اینگونه نیست و امضای مقامات آمریکا برای لغو تحریم‌ها کافی نیست. ما باید موضوع لغو تحریم‌ها را راستی آزمایی کنیم تا قطع به یقین به این مسئله برسیم که تحریم‌ها به صورت کامل از سوی آمریکا لغو شده است.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا