اخبار اقتصادی

بازدید وزیر برق عراق از قابلیت‌های پیشرفته مرکز پایش صنعت برق – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، ماجد مهدی حنتوش، وزیر برق عراق با محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر، از مرکز پایش صنعت برق بازدید کردند و در خلال این بازدید خلاصه‌ای از قابلیت‌های مرکز پایش و دستاوردهای صنعت برق ایران در کاهش تلفات، هوشمند سازی شبکه و کنترل مصرف برق تشریح شد.

مدیرعامل توانیر، کنترل مصرف برق را از قابلیت‌های مهم مرکز پایش صنعت برق عنوان کرد و گفت: این قابلیت، صنعت برق را قادر می‌سازد در زمان کمبود تولید، به جای اعمال خاموشی، بار شبکه را مدیریت کند. تجهیز شبکه به کنتورهای هوشمند، اطلاعات دقیقی را به تفکیک هر شهر و هر پست در دسترس قرار داده و تمامی مشترکان بزرگ به این کنتورها مجهز شده و بار مصرفی آنها به طور لحظه‌ای قابل رؤیت است.

متولی زاده در پاسخ به پرسش وزیر برق عراق در خصوص ارائه برق رایگان به مشترکان کم مصرف اظهار داشت: سال گذشته مصوبه‌ای از سوی دولت صادر شد که مشترکان کم مصرف از مزایای برق رایگان بهره‌مند شوند و امروز ۷.۵ میلیون مشترک در کشور از مزایای برق رایگان استفاده می‌کنند و در مقابل مشترکان پرمصرف هزینه بیشتری می‌پردازند.

کاهش تلفات برق به کمتر از ۱۰ درصد

در ادامه این مراسم، مهرداد صمدی، مدیرکل دفتر فنی و مهندسی توزیع توانیر خلاصه‌ای از اقدامات کاهش تلفات صنعت برق و رسیدن تلفات از ۱۵ درصد به زیر ۱۰ درصد طی ۶ سال ارائه و به تبیین اقدامات مرحله بندی شده توانیر در این خصوص از جمله نصب کنتورهای هوشمند در تمامی نقاط ورودی شبکه توزیع، کاهش شعاع تغذیه پست‌های برق، باز مهندسی شبکه و بهبود کیفیت تجهیزات پرداخت و از نصب همزمان کنتورهای هوشمند در مجتمع‌های تجاری و مسکونی خبر داد.

وی از جمله اقدامات را تبدیل ۵۴ هزار کیلومتر شبکه به سیم روکش دار و توسعه شبکه‌های فشار متوسط عنوان کرد و این اقدامات را با کاهش تلفات از ۴۴ درصد به ۴ درصد در برخی مناطق جنوبی کشور همراه دانست و افزود: یکی از پروژه‌های کاهش تلفات کشور در مشهد تلفات را از ۲۳ درصد به کمتر از ۴ درصد رساند که به عنوان یکی از تجارب برتر کاهش تلفات در دنیا توسط یکی از مؤسسات معتبر اروپایی منتشر شد.

صمدی تعمیر کنتورهای معیوب، جمع آوری ۱.۵ میلیون برق غیرمجاز و نصب کنتورهای روشنایی معابر طی ۶ سال را از دیگر اقدامات برشمرد که با ۶۲۰ میلیون دلار هزینه ۱۰ برابر منافع برای صنعت برق به همراه داشته است.

نقش مدیریت بار در پاسخگویی بار

در ادامه عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر، مدیریت بار را یکی از پروژه‌های استراتژیک صنعت برق ذکر کرد که به عنوان یکی از قابلیت‌های مرکز پایش صنعت برق و در قالب برنامه‌های پاسخگویی بار اجرا می‌شود.

وی افزود: اجرای این برنامه در تابستان سال گذشته و در گرم‌ترین روز سال ۵۶۶۰ مگاوات از بار شبکه را کاهش داد که در مقایسه با اجرای این برنامه در سایر کشورها مانند کره و آمریکا در نوع خود بی‌نظیر بوده و حاکی از استفاده بهینه از سرمایه گذاری انجام شده است.

این مقام مسئول تجارب موفق مدیریت بار از طریق مرکز پایش صنعت برق را از دانش بالایی برخوردار دانست که می‌تواند نزدیک به ۱۰ درصد بار شبکه را به طور منظم مدیریت کند.

در ادامه این مراسم حسین صبوری، مدیرعامل توزیع برق تهران بزرگ به تبیین اقدامات این شرکت در هوشمندسازی مدیریت حوادث و اتفاقات در کلانشهر تهران و معرفی قابلیت سامانه‌ها و خودروهای عملیاتی نوین این شرکت پرداخت.

بازدید از کنتورهای هوشمند مجموعه دشت بهشت و کابل‌های خودنگهدار شبکه توزیع تهران از دیگر برنامه‌های وزیر برق عراق و هیئت همراه در این مراسم بود.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا