اقتصاد

ایران در تولید شیر و کره و سیستم های آبیاری نوین به خودکفایی رسید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم خاوازی در مراسم بهره برداری از طرح‌های کشاورزی و دامداری که با دستور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور صبح امروز پنجشنبه دوم اردیبهشت به بهره برداری رسید، با تشکر از حمایت رئیس جمهور در افزایش قیمت خرید تضمینی گندم طی هفته جاری و حمایت وی از قشر کشاورز گفت: امروز ۴۳۵ طرح کشاورزی و دامی با ارزش سرمایه گذاری بالغ بر ۸ هزار و ۲۱۷ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد که ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال در پی دارد.

وی طرح‌ها را شامل چهار طرح مهم آبرسانی تحت فشار به دشت سیستان، طرح‌های آبیاری مدرن، طرح‌های شیلاتی و طرح‌های دام و طیور عنوان و اظهار کرد: در خصوص طرح آبرسانی به دشت سیستان با سفر رهبر معظم انقلاب به این استان ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به این استان اختصاص داده شد که سال گذشته ۳۲ هزار هکتار آن افتتاح و امروز با تکمیل آبرسانی به ۱۴ هزار هکتار باقی مانده، کل این طرح نهایی شد و ۴۶ هزار هکتار آبرسانی به مزارع سیستان نهایی شده است.

خاوازی در خصوص طرح‌های آبرسانی تحت فشار گفت: طرح‌های آبرسانی با سیستم‌های نوین درون مزارع ادامه یافته و اشتغال، امنیت آبی و تثبیت جمعیت در روستاها را در پی خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: تا سال ۹۲ مجموع اراضی دارای سیستم‌های آبیاری نوین، یک میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار بود اما در هشت سال اخیر مجموعاً به دو میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار اراضی دارای این سیستم افزایش یافته است.

به گفته خاوازی در طرح‌های آبیاری نوین شامل اجرای طرح، تولید دستگاه‌ها و تجهیزات آبرسانی به خودکفایی رسیده ایم، همچنین راندمان بخش کشاورزی با این طرح‌ها از هر متر مکعب آب مصرفی به ۴۹.۸ درصد رسیده است.

وی درباره طرح‌های شیلات گفت: ما در قزل آلا رتبه اول دنیا با تولید ۱۸۵ هزار تن ماهی قزل آلا قرار داریم، مجموع محصولات آبزیان تولید شده در سال ۹۲، ۱۲.۷ میلیون تن بود اما در حال حاضر به ۴۹ میلیون تن رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ظرفیت نامحدود برای تولید میگو داریم گفت: ۱۶ هزار هکتار مزارع پرورش میگو در کشور ایجاد شده که تا پایان دولت دوازدهم ۷ هزار هکتار مزرعه پرورش میگوی جدید راه اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۲۴ هزار تن صادرات محصولات شیلاتی با درآمد ۴۵۰ هزار دلاری داریم.

خاوازی در خصوص فعالیت‌های بخش دامی گفت: در تولید شیر به خودکفایی رسیده ایم و در تولید گوشت قرمز به خودکفایی نزدیک هستیم. همچنین در تولید مرغ امکان تأمین نیاز داخل را داریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید عسل ما از ۷۵ هزار تن در سال ۹۲ به ۱۵۰ هزار تن در پایان سال دوازدهم رسیده، گفت: در سال‌های گذشته واردکننده کره بودیم اما در حال حاضر در تولید کره خودکفا شده ایم.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا