تاریخ و تمدنفرهنگ و هنر

اسرار آمیز ترین اکتشافات باستان شناسی زمین

اطراف برخی از اکتشافات باستان شناسی زمین سوالاتی وجود دارد که ممکن است هرگز به آن ها پاسخ داده نشود. حتی امروز، باستان شناسان و سایر محققان قادر به حل راز های اسرار آمیز باقی مانده از این آثار باستانی نسیتند. در واقع، ما در این مقاله اسرار آمیزترین اکتشافات باستان شناسی از تمدن های پیشین را معرفی می کنیم :

مجسمه های موآیی

این مجسمه های اسرار آمیز جاذبه اصلی جزیره ایستر در شیلی هستند. جزیره ایستر یک مکان دورافتاده و بی درخت در جنوب شرقی اقیانوس آرام است. این اکتشاف باستان شناسی بین سال های 1300 تا 1500 میلادی توسط یک گروه باستانی از مردم معروف به نام Rapa Nui از سنگ های آتشفشانی تراشیده شده اند.

اکتشافات باستان شناسی :
مجسمه های موآیی

این نیم تنه های عظیم به نام موآیی شناخته می شوند، 288 مجسمه دارای 4 متر ارتفاع و وزن تا 80 تن هستند. همه آن ها روی سکوهای بزرگ سنگی ایستاده هستند و پایه ها دارای شکل “D” هستند که حرکت آن ها را از یک طرف به طرف دیگر با استفاده از طناب امکان پذیر می کند.

یونسکو خاطر نشان می کند که حدود 900 مورد از این مجسمه ها وجود دارد. از گذشته تا به امروز، محققان در مورد نحوه ایجاد و نحوه انتقال این مجسمه های غول پیکر در تعجب هستند.

شهر گمشده آتلانتیس

این مورد یکی از مرموز ترین و اسرار آمیز ترین اکتشافات باستان شناسی زمین است زیرا ممکن است ما هرگز به طور قطعی از آنچه کشف شده است نشنویم. در 360 سال قبل از میلاد، افلاطون درباره افسانه آتلانتیس بحث کرده است.

افسانه ها حاکی از آن است که پوزیدون، در افسانه های یونانی معروف به خدای دریا، این شهر ثروتمند را خلق کرده است. امروزه برخی معتقدند که بزرگتر از کل آسیا بوده است.

اکتشافات باستان شناسی:
شهر گمشده آتلانتیس
اکتشافات باستان شناسی

محققان و باستان شناسان اظهار داشتند که یک سونامی ممکن است در هزاره 10 قبل از میلاد به این شهر برخورد کرده و آن را در اقیانوس فرو ببرد. اما حقیقت هنوز ناشناخته است و ممکن است ما هرگز در مورد اسرار آن ندانیم. شهر گمشده آتلانتیس در باهاما، جزایر یونان، کوبا و حتی ژاپن کشف شده است.

مقبره شین شی هوانگ

در سال 1974، کشاورزان درنزدیکی شهر شیان چین به طور تصادفی یکی از بزرگترین اسرار و اکتشافات باستان شناسی قرن 20 را کشف کردند.

ارتش مشهور جنگجویان امپراتور شین شی هوانگ برای محافظت از جان امپراطور در زندگی پس از مرگ ایجاد شده اند. آنچه مرموز است و مشخص نیست، این است كه امپراطور شین شی هوانگ كجا دفن شده است یا مکانی که وی در آن دفن شده شامل چه گنجینه هایی است.

اکتشافات باستان شناسی:
مقبره شین شی هوانگ

تعدادی سلاح مختلف نیز در این مقبره دفن شده است. همه چیز در راهروهای مختلف چیده شده بود. در مجموع چهار گودال اصلی زیرزمینی وجود دارد.

سه مورد شامل سرباز و سلاح است، راهرو چهارم خالی است. بسیاری از مناطق مقبره و مجموعه کشف نشده باقی مانده است. این مقبره اسرار آمیز اکنون در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

اکتشافات باستان شناسی:
مقبره شین شی هوانگ

استون‌هنج

در سالزبری، انگلستان یک بنای تاریخی 5000 ساله به نام استون هنج وجود دارد. این اکت یک گروه خاص از سنگ های کوچک و بزرگ است.

سازندگان در دوران نوسنگی زمانی را بین 2000 یا 3000 قبل از میلاد ساختند. نکته اسرار آمیز دیگر، سنگ های این بنا است که از تپه هایی موسوم به Preseli که حدود 240 کیلومتر با این بنای تاریخی فاصله دارد.

اکتشافات باستان شناسی :
استون‌هنج

این سنگ ها تا 9 متر قد و 25 تن وزن دارند. هدف ساختن این بنای اسرار آمیز هنوز ناشناخته مانده است اما حدس و گمان فراوانی وجود دارد.

در برخی از نظریه ها آمده که ممکن است یک رصد خانه نجومی باشد یا یک معبد مذهبی شفا دهنده، اما یک نظریه خیلی مرموز است که این مکان به عنوان محل دفن استفاده می شده زیرا 240 نفر در آنجا دفن شده اند.

خطوط نازکا

خطوط نازکا شکل غیرمعمولی از خطوط سفید است که هنگام سفر با پرواز بر فراز صحرای جنوب پرو می توانید یکی از عجیب ترین اکتشافات باستان شناسی زمین را مشاهده نمایید. این یکی از میراث جهانی محبوب یونسکو در این کشور است.

این سازه مرموز باستان دارای اشکال ذوزنقه، مستطیل، مثلث و چرخش است. با مشاهده دقیق، می توانید 70 حیوان، ساختار گیاه و 300 شکل هندسی را نیز مشاهده کنید. هدف این خطوط هنوز ناشناخته است و هیچ کس نمی داند چه هدفی را دنبال کردند.

اکتشافات باستان شناسی :
خطوط نازکا

باستان شناسان تخمین زدند که خطوط نازکا توسط سرخ پوستان نازکا بین سال های 500 قبل از میلاد و 700 سال بعد از میلاد ایجاد شده است، بنابراین این نقاشی باستانی اسرار آمیز برای 2000 سال سالم باقی مانده است. جامعه بزرگی از مردم معتقد بودند که این خطوط توسط بیگانگان برای پیروی از راه درست شکل گرفته است.

اکتشافات باستان شناسی :
خطوط نازکا

هرم بزرگ جیزه

این هرم بزرگ که یکی از عجایب هفتگانه دنیا است، تقریباً 5000 سال پیش در قاهره ساخته شده است، مجموعه ای از سه هرم که بزرگترین آن خوفو یا خئوپس، نام دارد. این مکان برای احترام مصریان باستان به فرعونان و عقاید پیچیده اعتقاد آنها به زندگی پس از مرگ ساخته شده است.اینک یکی از مرموز ترین اکتشافات باستانی شناسی لقب دارد.

باستان شناسان هنوز در حال کشف تونل ها و راه های مخفی جدید ساخته شده در داخل اهرام هستند و هنوز هم در حال یافتن سرنخی درون این سازه اسرار آمیز هستند که چه کسی، چگونه و چرا این بناهای بزرگ را ساخته است.

اکتشافات باستان شناسی :
هرم بزرگ جیزه

مصر شناسان، امروزه فقط می توانند در این مجموعه در مورد دفن با قدمت 4500 سال و یا راه های مخفی فرعونیان برای پنهان کردن اشیاء ارزشمند خود احداث کردند، حدس بزنند.

چگونه معماران باستان توانسته اند این سازه های خاص را تا ارتفاع 150 متر به سمت بالا ببرند؟ چگونه توانسته اند میلیون ها بلوک سنگی با وزن چند تن را چندین کیلومتر جابجا کرد؟

اینکه چطور معماران و سازندگان با چنین ابزار های ابتدایی می توانستند بسیار دقیق باشند، تا امروز یک معما باقی مانده است.

نسخه خطی وونیچ

یکی از پرمخاطب ترین کتاب های قرن بیستم، کتابی است که یکی از رمز آلود ترین اکتشافات باستان شناسی زمین است که هیچ کس نمی توانست آن را بخواند. نسخه خطی Voynich که در سال 1912 توسط یک کتابفروش عتیقه کشف شد، کتابی است که با الفبای ناشناخته نوشته شده و با طیف وسیعی از تصاویر، از نجوم گرفته تا گیاهان دارویی و زیست شناسی و علائم زودیاک، به تصویر کشیده شده است.

زبان و نویسنده کتاب ناشناخته مانده است. در حالی که 240 صفحه از کتاب باقی مانده است، ولی بسیاری از صفحات کتاب موجود نیستند. حدس و گمان های باستان شناسان درباره این کتاب اسرار آمیز به این نتیجه رسیده است که این کتاب در قرن 15 میلادی حدود 600 ساله پیش نوشته شده است.

اکتشافات باستان شناسی :
نسخه خطی وونیچ

این کتاب، هم اکنون در کتابخانه کتاب های دست نویس و نسخه های نادر Beinecke دانشگاه Yale نگهداری می شود و طبق گفته محققان احتمالاً در اروپای مرکزی نوشته شده است.

در حالی که برخی از محققان معتقد اند این كتاب صرفاً یك حقه بازی در دوره رنسانس است كه مملو از واژه های نامفهوم است، اما برخی از آن ها تصور می كنند كه متن كتاب به زبان ناشناخته نوشته شده است. برخی دیگر معتقدند که این کتاب نوعی کد را ارائه می دهد که هنوز رمز گشایی نشده است.

اکتشافات باستان شناسی :
نسخه خطی وونیچ

موفق و موید باشید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا