تغذیهتغذیه سالمسلامت

تغذیه در بهبود اعتیاد چه نقشی دارد – چگونه با کنترل تغذیه بر اعتیاد غلبه کنیم؟

در مواجهه با بیماری مانند: اعتیاد، حفظ عادات غذایی سالم ممکن است ناچیز به نظر برسد. با این وجود، کمبود مواد مغذی همراه با دارو یا الکل می تواند استرس قابل توجهی را بر بدن ایجاد کند. این ترکیب اغلب باعث اختلال در عملکرد بدن می شود که می تواند منجر به کمبود ویتامین، عدم تعادل الکترولیت و در موارد شدید موجب سوء تغذیه و مرگ شود. در اینجا می توانید در مورد نقش تغذیه در روند بهبود بیماری اعتیاد بیشتر بدانید.

چرا تغذیه مهم است؟

برای اینکه مغز و بدن به طور عادی عملکرد داشته باشند به غذا احتیاج دارند. مواد غذایی بدن در طول روز با تجزیه مواد غذایی داخل گلوکز، می سوزد. سپس گلوکز در جریان خون قرار می گیرد تا برای انرژی استفاده شود یا بعداً در بدن ذخیره شود.

بدن برای شکوفایی به انواع غذاها احتیاج دارد. در حالی که کربوهیدرات ها برای انفجار انرژی کوتاه مدت عالی هستند، بدن برای حفظ استفاده های بعدی نیز به پروتئین ها و چربی های سالم احتیاج دارد. حفظ یک رژیم متعادل برای ایجاد یک سبک زندگی سالم در بهبود اعتیاد مهم است.

چگونه اعتیاد بر رژیم و تغذیه تأثیر می گذارد؟

اهمیت تغذیه در بهبود اعتیاد را نباید دست کم بگیریم. برای مثال: هنگام اعتیاد فعال، رژیم غذایی و تغذیه مناسب اغلب در کنار هم قرار می گیرند. به جای صرف وقت، پول و انرژی برای حفظ یک سبک زندگی سالم، مبتلایان به اعتیاد از این منابع برای تداوم مصرف مواد مخدر یا عادت به الکل استفاده می کنند.

از آن جا که یک فرد معتاد همچنان از مواد مغذی خود غافل می شود، شروع به تداخل با سلامت کلی بدن و توانایی عملکرد آن می کند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید
شما می توانید در این قسمت با ویتامین هایی که نقش مهمی در ایمنی بدن دارند، بیشتر آشنا شوید.

برخی از رفتار های معمولی مربوط به تغذیه که افراد مبتلا به اعتیاد از آن رنج می برند عبارتند از:

 • غذا نخوردن: کسانی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می کنند اغلب اشتهای سرکوب شده دارند و خوردن غذا را در حالی که تحت تأثیر قرار می گیرند فراموش می کنند.
 • غذا خوردن ضعیف: در زمان اعتیاد، افراد معمولا تمام پول خود را صرف خرید مواد مخدر یا الکل می کنند. در صورتی که پول کمی برای خرید وعده های سالم غذایی در نظر می گیرند.
 • خوردن زیاد: بعضی از افرادی که از اعتیاد رنج می برند، اشتهای سیری ناپذیری را به دست می آورند و حتی بعد از پر شدن، به خوردن خود ادامه می دهند.

ماه ها یا سال ها سوء مصرف شدید مواد مخدر یا الکل همراه با رژیم غذایی ضعیف، عوارض جانبی بدی را بر بدن وارد می کند.

چگونه اعتیاد و رژیم غذایی ضعیف بر بدن و مغز تأثیر می گذارد؟

چگونه اعتیاد و رژیم غذایی ضعیف بر بردن تاثیر می گذاد
تاثیر اعتیاد و رژیم غذایی ضعیف بر بردن

عادت های بد غذا و اعتیاد اغلب دست به دست هم می دهند و متأسفانه باعث می شود نقش تغذیه در بهبود اعتیاد کم دیده شود. این ترکیب می تواند بسیاری از کارکرد های اساسی مغز و بدن را مختل کند.

سوء مصرف مداوم مواد مخدر یا الکل و کمبود غذا به سرعت منجر به سوء تغذیه می شود که می تواند به روش های مختلفی بروز کند. از جمله:

 • دمای پایین بدن
 • افسردگی
 • نقص شناختی
 • انحطاط عضلات
 • ناسازگاری ضربان قلب
 • سیستم ایمنی سرکوب شده
 • کمبود ویتامین
 • عدم تعادل الکترولیت

سوء مصرف مواد افیونی

نتیجه سوء مصرف مواد افیونی
تاثیر مواد افیونی بر بدن

یكی از شایع ترین عوارض سوء مصرف مواد مخدر و عدم وجود مواد مغذی، یبوست مزمن (CC) است. این علائم به احتمال زیاد در بیمارانی مشاهده می شود که از داروهای افیونی سوء استفاده می کنند زیرا مواد افیونی توانایی فلج کردن معده را دارند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی بالینی نشان داد که حدود 80 درصد از سوء مصرف کنندگان مواد افیونی، از یبوست مزمن ناشی از مواد افیونی رنج می برند.

طبیعت ناراحت کننده CC اغلب افراد مبتلا به سوء استفاده از ملین ها را پیدا می کند تا احساس آرامش کنند. با این حال، استفاده بیش از حد از ملین ها می تواند منجر به مجموعه ای کاملاً جدید از مشکلات از جمله: عدم تعادل الکترولیت، تپش قلب، سوزش قلب و استفراغ شود و به بهبود شرایط دستگاه گوارش کمک می کند.

سوء مصرف الکل

نداشتن یک رژیم غذایی متعادل می تواند (به ویژه برای افرادی که به الکل معتاد هستند) آسیب برساند. سوء استفاده مزمن معمولاً توانایی بدن در تجزیه و جذب مواد مغذی از مواد غذایی را به دلیل آسیب در معده و کمبود آنزیم مخصوص هضم بدن مختل می کند.

سوء مصرف الکل همچنین می تواند به لوزالمعده آسیب برساند که وظیفه هضم چربی ها، پروتئین ها، کربوهیدرات ها و هورمون هایی است که ظرافت قند خون را متعادل می کند.

بدون رژیم غذایی مناسب، این اندام نمی تواند همانطور که در نظر گرفته شده عمل کند و می تواند منجر به ایجاد یک وضعیت غیر قابل برگشت به نام پانکراتیت الکل شود. بدون درمان مناسب، پانکراس می تواند کشنده باشد.

علاوه بر این، کمبود ویتامین ناشی از مصرف مزمن الکل و رژیم غذایی ناکافی می تواند باعث یک وضعیت غیرقابل برگشت مغز شود که به سندرم ورنیک کورساکوف (Wernicke-Korsakoff) معروف است.

این شرایط زمانی اتفاق می افتد که افرادی که از الکل سوء استفاده می کنند، مقدار توصیه شده روزانه تیامین را مصرف نمی کنند.

الکل توانایی بدن را در جذب تیامین رامین را مختل می کند. کمبود تیامین در بین مبتلایان به الکلی شایع است. سندرم Wernicke-Korsakoff منجر به از دست رفتن دائمی حافظه، ایجاد مشکل در ایجاد خطرات جدید و روان پزشکی می شود.

سوء استفاده از محرک ها

محرک هایی مانند: کوکائین و آمفتامین ها که شناخته شده اند، باعث ایجاد سرخوشی غیر طبیعی می شود و تا چند روز این سرخوشی در آن ها باقی می ماند. آن ها همچنین می توانند اشتهای مصرف کنندگان را سرکوب کنند. اشتها سرکوب شده اغلب منجر به کم آبی شدید و کمبود ویتامین می شود. در نتیجه می تواند خطر سوء تغذیه را در این افراد افزایش دهد.

بسیاری از افرادی که به دارو های محرک اعتیاد دارند اغلب از آن ها برای کاهش وزن(که یک روش کاملا اشتباه است) استفاده می کنند. دوره طولانی سوء تغذیه می تواند منجر به عواقب مختلفی شود. از جمله:

 • پوسیدگی دندان
 • ریزش مو
 • چرخه قاعدگی متناقض
 • زخم های باز
 • مرگ

افرادی که از مواد محرک سوء استفاده می کنند، بعد از این که این مواد اثر خود را از دست دادند، اشتهای آن ها افزایش می یابد و این منجر به پرخوری شود.

نقش تغذیه در بهبود بیماری اعتیاد

بدون غذای مناسب بدن رنج می برد. با این حال، رژیم متعادل همچنین می تواند ابزاری قدرتمند در بهبود بیماری اعتیاد باشد. هنگامی که بدن شما از داخل به بیرون التیام می یابد، افرادی که در مرحله بهبودی هستند، تفاوت هایی را که رژیم سالم می تواند ایجاد کند را احساس می کنند. از جمله:

 1. بهبود روحیه
 2. افزایش انرژی
 3. حافظه بهتر
 4. سیستم ایمنی قوی تر
 5. کاهش خطر ابتلا به بیماری

تغذیه مناسب با فواید بسیار زیادی که دارد، اجازه می دهد رژیم غذایی نقش موثری در روند بهبودی داشته باشد. منظور ما این است که در این جا هدف از تغذیه مناسب فقط خلاصی از اعتیاد نیست بلکه داشتن تعادل همیشگی بین ذهن، بدن و روح در زمان هوشیاری است.

بهبود اعتیاد همیشه ممکن است، اما توان بخشی کامل نیازمند تلاشی بزرگ از طرف خود شخص، دوستان و عزیزانش است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا