تازه های تکنولوژیعلم و فناوری

آشنایی با انواع هدفون به همراه بررسی ویژگی و مشخصات آن ها!

پیدا کردن یک هدفون در فروشگاه های آنلاین مراحل خرید را دشوار تر می کند، هدفون هایی که در فروشگاه های آنلاین وجود دارند بسیار زیاد و متنوع بوده و این کار را برای شما پیچیده تر می کند. در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین هدفون متناسب با نیاز خود را پیدا کنید. امروزه ما به جزئیات بیشتری پرداختیم تا به شما در درک معنی همه این اصطلاحات ear”, “in”, and “over” در مورد قابلیت هدفون و متناسب بودن آن کمک کنیم. در ادامه با انواع هدفون ها آشنا خواهیم شد!

1. هدفون پشت پسته ∣ Closed-Back Headphones
2. هدفون پشت باز ∣ Open-back headphones
3. هدفون روی گوش ∣ On-Ear Headphones
4. هدفون خارج از گوش ∣ Over-Ear Headphones
5. هدفون توی گوشی ∣ In-Ear Headphones
6. ایربادز ∣ Earbuds
7. هدفون بلوتوث ∣ Bluetooth Headphones
8. هدفون نویز کنسلینگ ∣ Noise-Cancelling Headphones

انواع مختلف هدفون

1. هدفون پشت بسته ∣ closed-back

هدفون های closed-back و دوست داشتنی نوع بسیار خوبی از هدفون ها برای کسانی است که می خواهند هر گونه صدای محیطی را هنگام استفاده از هدفون خود مسدود کنند، است. این سبک سر و صدای اطراف شما را از بین می برد تا موسیقی را بدون هیچ مزاحمتی با صدا های دیگر بشنوید و در عین حال یک تجربه صوتی جداگانه ایجاد می کند تا فقط شما صدا هایی را که می خواهید بشنوید. این باعث می شود هدفون های closed-back برای کسانی که به دنبال شنیدن جزئیات هر دقیقه از موسیقی هستند و به طور کامل خود را درگیر گوش دادن به موسیقی می کنند، بسیار مناسب باشد.

این نوع هدفون به دلیل توانایی مسدود کردن تمام صدا های خارجی و پخش قوی نت و صدای خواننده، در تنظیمات ضبط مانند بسیاری از جفت هدفون های استودیویی بسیار مورد پسند است. آن ها همچنین بدون هیچ گونه سر و صدایی هستند، به این معنی که صدای بسیار کمی در محیط اطراف پخش می شود و اطرافیان ما نمی توانند صدا را بشنوند. حتی به غیر از نوازندگان، هدفون های closed-back برای کسانی که ترجیح می دهند با استفاده از هدفون آهنگ گوش کنند یا اگر در محیطی باشند که نمی خواهند دیگران را ناراحت کنند، مناسب است.

هدفون های closed-back هم به سبک روی گوش (Over-Ear Headphones) است که کل گوش را پوشش می دهد و هم به سبک کوچک تر روی گوش که کمی در بالای گوش قرار می گیرد، ارائه می شوند. از نظر طراحی، آن ها معمولاً نسبت به انواع دیگر هدفون ها حجیم تر هستند و بالای سر گذشته می شوند، اما برای کسانی که از اندازه آن بدشان نمی آید، صدای بسیار عالی و با کیفیت بالا را در طیف گسترده ای از صدا تولید می کند و در اختیار شما قرار می دهد.

هدفون پشت بسته یکی از انواع هدفون با کارایی مناسب است.

2. هدفون پشت باز ∣ Open-Back

هدفون های open-back ،closed-back در اینجا به نمایش در می آیند. همانطور که از نام آن مشخص است، هدفون های open-back “بسته” نیستند و در عوض دارای ear cups ​​باز هستند که باعث می شود برخی از صدا ها در محیط بیرون پخش شود. صدای “خش خش” بسیار زیادی تولید می کند که بیشتر شبیه گوش دادن به اسپیکر ها در یک اتاق است.

این سبک انتخاب شماره یک برای کسانی است که در استودیو میکس و مسترینگ دارند. به دلیل ساخت و ساز باز، صدایی که ایجاد می کند در واقع توسط مهندسان صوتی ترجیح داده می شود زیرا باعث می شود ترکیب فرکانس ها دقیق باقی بماند و از تجمع فرکانس های خاصی که اغلب در هدفون های پشت بسته اتفاق می افتد جلوگیری کند.

از آنجا که فردی که به کار میکس و مسترینگ می پردازد، به “صدای صاف” بدون هیچ گونه تزئینات و بیت احتیاج دارد. هدفون پشت بسته گرچه باعث ایجاد راحتی و انزوای بیشتر صدا می شود، اما بعد از مدتی فرکانس های پایین گوش را حفظ می کند (بعضی افراد دوست دارند موزیک را آرام گوش دهند).

بسیاری از افراد هدفون های closed-back را ترجیح می دهند زیرا اگرچه لزوماً در یک استودیوی حرفه ای میکس یا مسترینگ نمی کنند، اما به آن صدای صاف و واقعی نیاز دارند تا بتوانند دقیقاً همان چیزی را بشنوند که هنرمند برای شنونده آماده کرده است. اگر نمی خواهید مردم پادکست یا آهنگی را که در حال گوش دادن به آن هستید بشنوند، این هدفون مناسب شما نیست.

با این حال، اگر نگران شنیدن صدا توسط اطرافیان نیستید، این سبک عالی است. همچنین به طور کلی فشار کمتری هنگام گذاشتن این سبک از هدفون بر روی سر ایجاد می شود که گذاشتن آن بر روی سر برای مدت طولانی دشوار و سخت نیست. هدفون های Open-Back، مشابه هدفون های closed-back، می توانند به سبک روی گوش (Over-Ear Headphones) ساخته شوند یا در مدل cups های کوچک تر که به اندازه ی گوش می رسند، باشند. هدفون های نیمه باز نیز وجود دارد.

توجه: ما معمولا از هدفون های Open-Back و closed-back استفاده می کنیم و بسته به استفاده خود یکی از آن ها را انتخاب می کنیم. حتی اگر در کار موسیقی (میکس یا مسترینگ) هستید بعضی اوقات از مخلوط بسته استفاده می کنیم. اگر موسیقی خود را میکس می کنید، توصیه می کنیم از هر دو جفت استفاده کنید.

هدفون پشت باز Open-Back

3. هدفون روی گوش ∣ On-Ear

همانطور که از نام آن مشخص است، هدفون های روی گوش از بالای سر رد می شوند و در بالای گوش ها قرار می گیرند. در مورد هدفون Over-Ear، ابتدا کمی گیج شدیم. هدفون های On-Ear کمی کوچک تر هستند (تقریباً به اندازه گوش شما) به راحتی بر روی گوش شما قرار می گیرد، در حالی که هدفون بالای گوش کمی بزرگ تر است، بنابراین cup ها می توانند گوش های شما را با برخی از بالشتک هایی که آن ها را احاطه کرده است، بپوشانند. پس چرا بین این دو تفاوت وجود دارد؟

این مدل به عنوان هدفون Supra-aural نیز شناخته می شود، طراحی گوش کمی شبیه به هدفون های open-back است، که به برخی از صدا های محیط اطراف اجازه می دهد تا خارج شوند (و همچنین وارد شوند) این سبک از هدفون ها معمولاً بسیار راحت و کوچک است آن ها روی گوش شما قرار می گیرند بنابراین مهم است که یک جفت راحت خریداری کنید که به گوش شما فشار زیادی وارد نکند.

آن ها همچنین سبک تر از مدل خارج از گوش (over-the-ear) هستند که فشار کمتری را روی باند بالایی که روی سر شما قرار دارد ایجاد می کند. مدل های روی گوش از نظر کیفیت می توانند تفاوت زیادی داشته باشند اما اگر یکی از مدل های با کیفیت بالا تر را تهیه کنید، این هندزفری ها تمامی ویژگی های مورد توجه و اهمیت شما را به خود اختصاص دادند، کیفیت صدا، راحتی و…

مدل های مختلفی در این گروه وجود دارد که هر یک ویژگی های منحصر به فرد خود را ارائه می دهند اما در کل داشتن این همه مزیت بسیار قابل توجه است. در آخر واقعاً به ترجیح شخصی برمی گردد – بسیاری از نظر “کیفیت صدا” و “راحتی” برای هر دو طرف استدلال می کنند.

هدفون روی گوش On-Ear

4. هدفون های خارج از گوش ∣ Over-Ear

همانطور که در عکس دیده می شود، هدفون های over-ear headphones در بالای و “بالای” (غضروف های گوش ما قرار می گیرند و همچنین اطراف آن هستند، بنابراین کل گوش را می پوشاند) تا روی انزوای صدا تمرکز کند. این سبک از هدفون مدل خوبی برای کاهش سر و صدا است، زیرا یک محیط صمیمی بین شما و صدایی که گوش می دهید ایجاد می کند.

آن ها بسیار قادر به محدود کردن نشت صدا هستند که باعث می شود صدایی را که در حال گوش دادن هستید حفظ کنید و همچنین باعث شود صدا در محیط اطراف خارج نشود. این امکان وجود دارد که مدل های پشت بسته و خارج از گوش (over-ear ،open-back) داشته باشید که به آن ها اجازه می دهد نفس بکشند و اجازه ورود و خروج صدا را می دهند. با این حال، این سبک معمولاً پشت بسته (closed-back) است، زیرا آن ها به دلیل حذف صدا، ایزوله شدن و قابلیت صدای با کیفیت بالا را ترجیح داده اند.

آن ها کاملاً راحت هستند، بعضی از cups ها حتی از مخمل و چرم ساخته شده اند و مانند برخی از مدل های هدفون گوش های شما را اذیت نمی کند. از آنجا که هوای کمی در داخل یا خارج گردش می کند، احتمالاً باعث تعریق شما می شوند. این ها همچنین بزرگ ترین سبک هدفون های موجود هستند، بنابراین اگر به دنبال صرفه جویی در فضا هستید، ممکن است برای شما مناسب نباشد. با این حال دیگران ترجیح می دهند این نوع هدفون حجیم و سنگین باشد.

آن ها معمولاً از سایر مدل ها نیز سنگین ترند و هنگام پوشیدن آن ها برای مدت طولانی، به خصوص در استودیو یا بازی و غیره، ممکن است باعث خستگی سر و گوش شما شوند.

 هدفون های خارج از گوش Over-Ear

5. هدفون های تو گوشی ∣ In-Ear

بیایید در مورد قابلیت حمل، تطبیق پذیری و راحتی آن صحبت کنیم. قابل حمل ترین و یکی از محبوب ترین انواع هدفون که در حال حاضر موجود است، هدفون های تو گوشی (In-Ear) هستند. اگر یک هنرمند استودیو ی خانگی، نیمه حرفه ای یا حرفه ای نیستید، این یکی از سریع ترین سبک های پیشرفته در صنعت هدفون است.

از آنجا که فناوری، کیفیت صدای دستگاه های کوچک را بسیار خوب درست کرده است، این مدل ها به سرعت توانسته اند برای رقابت با مدل روی گوش (On-Ear) پیشرفت کنند. برخلاف cup هایی که روی برجستگی بیرونی گوش های شما قرار دارند، این ها کمی عمیق تر به کانال گوش شما می روند تا داخل گوش های شما قرار بگیرند و کمی به آن قسمت های شنوایی گوش نزدیک شوند.

مزایای این مدل شامل چند عامل است، مانند راحتی (حداقل برای بعضی ها)، انزوای صدا و دقت صدا. آن ها را به عنوان نسخه بسته هدفون های قابل حمل تصور کنید. این سبک به طور کلی دارای نشت صدای بسیار کمی است، صدا را در گوش شما نگه می دارد و صدا های خارجی را از گوش شما خارج می کند.

هدفون های داخل گوش برای محافظت و راحتی بیشتر نوک گوش سیلیکونی دارند. این نوع، نوک کانال گوش را پر می کند و اجازه می دهد صدای هدفون مستقیماً به گوش شما وارد شود، در حالی که بیشتر صدا های محیط اطراف را بیرون نگه می دارد.

برای کسانی که دوست دارند بی سر و صدا به موسیقی گوش دهند، به خصوص هنگام مسافرت، یا حتی در سالن ورزشی، بهترین گزینه است. این سبک، بسته به مدل می تواند کیفیت صدایی عالی داشته باشد و توسط بسیاری از کاربران ترجیح داده می شود.

نگرانی اندکی برای کاربران وجود دارد که این سبک می تواند برای گوش خطرناک باشد، زیرا مستقیماً در مجرای گوش قرار دارند. اما با محافظتی که ایجاد می کنند و آسیب شنوایی به دلیل میزان صدا و مجاورت صدا با گوش ایجاد می شود، بنابراین اگر میزان صدا در سطح معقولی نگه داشته شود، در نهایت نباید از چیزی ترسید. بله، ایرپاد ها هدفون های داخل گوش محسوب می شوند!

هدفون های تو گوشی In-Ear

6. ایربادز ∣ earbuds

همانطور که قبلاً راجب این هدفون ها صحبت شد، می توان هدفون های earbuds را در مقایسه با هدفون های in-ear، بلندگو های کوچکی دانست که روی گوش و به صورت خارجی قرار دارند. آن ها از رایج ترین و قابل تشخیص ترین مدل هدفون ها هستند، آن ها از طراحی باریکی برخوردار نیستند و ممکن است خیلی زیاد باعث آسیب گوش شما نشود.

در کانال گوش شما نفوذ نمی کنند، اما فقط دایره های بزرگ تری هستند که بیشتر گوش شما را تحت فشار قرار می دهند. این سبک از هدفون وارد مجرای گوش نمی شود و در عوض روی گوش قرار می گیرد که باعث می شود صدای بیشتری از محیط خارجی نیز وارد شود.

آن ها نشت صدای بیشتری نسبت به سبک in-ear دارند و مزایای آن داشتن صدای صاف، به راحتی قابل حمل و بسیار جمع و جور هستند، شبیه به هدفون های in ear هستند، اما آن ها به دلیل داشتن بلندگوی کوچک در ایجاد انزوای صوتی واقعی تلاش می کنند. بسته به مدلی که می توانید پیدا کنید، برخی از مدل های با کیفیت بالا تر می توانند فناوری پیشرفته ای را برای شما ارائه دهند، اما مزیت اصلی ear buds اندازه آن ها است.

اما واقعاً خرید یک هدفون به نیاز های خود شخص از یک هدفون بستگی دارد. اگر مجبور باشیم توصیه خود را به شما ارائه دهیم، ما در واقع هدفون های In-Ear را ترجیح می دهیم (به خصوص در سالن بدنسازی، در حالی که می دویدیم یا وزنه می زنیم از گوش ما نخواهد افتاد و راحت است).

Earbuds به طور کلی یک اندازه ثابت مناسب دارد که باعث می شود تا حدودی برای برخی از اشکال گوش ناخوشایند باشد، اگرچه برخی از برند ها دارای اندازه های مختلف نوک گوش هستند تا شما نوک آن ها را عوض کنید و با اندازه مناسب گوش خود جایگزین کنید. اگر به دنبال صدای با کیفیت بالا هستید، سخت است که این سبک با سایر دسته های هدفون رقابت کند اما اگر می خواهید یک مدل جمع و جور داشته باشید که حمل آن راحت باشد، ممکن است برای شما مناسب باشد.

earbuds

7. هدفون بلوتوث ∣ Bluetooth

هدفون های بی سیم در این مرحله نقطه برتر جهان است. هدفون ها از طریق فناوری فرستنده رادیویی (RF) – اتصال امواج بی سیم به دستگاه های مختلف را ارائه می دادند – امواج صوتی از طریق هوا به گیرنده منتقل می شوند. فناوری بلوتوث Cue، که به دستگاه ها امکان اتصال بی سیم را همچنان با استفاده از امواج رادیویی می دهد. با این حال، آن ها کانال منحصر به فرد خود را دارند، در عوض نیاز به اتصال از طریق مقدار مشخصی از فرکانس های موجود است که گاهی اوقات باعث ایجاد اختلال در رادیو های واقعی می شود.

این فناوری به خصوص در صنعت موسیقی به سرعت پیشرفت کرده است اما محدود به این نیست (اکنون انواع هدفون های الکترونیکی بلوتوث را مشاهده می کنیم). هدفون های دارای فناوری بلوتوث دارای یک تراشه کوچک رایانه ای در داخل خود هستند که به شما امکان می دهد با دستگاهی که از آن موسیقی پخش می کنید جفت شوید.

اگر از طریق بلوتوث به هدفون متصل شوید، می توانید همان صدایی را که در سبک هدفون معمولی دارید، گوش دهید، اما از دردسر سیم ها جلوگیری می کنید. این مزایا کاملاً قابل توجیه است، چه در سالن ورزشی، چه در حین حرکت، در خانه یا واقعاً از هرگونه استفاده احتمالی که فقط نمی خواهید نگران این چیز های مزاحم باشید.

علاوه بر این، کیفیت صدای هدفون های بلوتوث مانند انواع مدل هدفون های سیم دار است – فقط به دلیل نداشتن سیم، هیچ کیفیت صدایی را از دست نمی دهید. ممکن است در روند اتصال “تأخیر” و باگ وجود داشته باشد و شکایت هایی به دلیل این مورد وجود داشته باشد اما در نهایت این هدفون ها دقیق هستند.

با این حال، این نگرانی بزرگی نیست مگر اینکه شما در حال تولید، ضبط یا میکس موسیقی هستید (در این صورت، مدتی از هدفون با سیم استفاده کنید) در حال حاضر، این مدل های هدفون به طور کلی گران تر از انواع مدل های سیم دار هستند زیرا این فناوری هنوز “نسبتاً جدید” است.

نکته منفی در هدفون های بلوتوث این است که آن ها به شارژ نیاز دارند. برخلاف مدل های سیم دار که باتری دستگاه متصل را خالی می کند، مدل های بلوتوثی برای جفت شدن و همگام سازی با دستگاهی که استفاده می کنید، باید شارژ شوند. اگر مشکلی ندارید که هر بار آن ها را به شارژ بزنید پس مدل های بلوتوث برای رهایی شما از سیم ها بسیار مناسب هستند!

کیفیت صدای هدفون های بلوتوث مانند 
 انواع مدل هدفون های سیم دار است.

8. هدفون نویز کنسلینگ ∣ Noise-Cancelling

یکی دیگر از انواع هدفون، هدفون نویز کنسلینگ است که با برخی از فناوری های داخلی به کار رفته در این مدل، به معنای واقعی کلمه صدایی را که از محیط اطراف می شنوید کاهش می دهند تا محیطی آرام برای گوش دادن به موسیقی یا صدا ایجاد کنند.

روشی که موتور داخلی کوچک برای این کار انجام می دهد، اندازه گیری فرکانس های پایین محیط اطراف شما است (در واقع یک میکروفون داخلی در قسمت کوچک ear cups وجود دارد) و ایجاد یک فرکانس برابر و مخالف که باعث می شود صدای میکروفون کمی بلند شود.

این صدا قبل از اینکه حتی به بالشتک های گوش برخورد کند و سعی کند وارد ترکیب شما شود کاملاً از بین می رود. برای صداهای با فرکانس بالاتر، اکثر مدل های حذف کننده نویز، از ضد صوت استفاده می کنند که بسیاری از فرکانس های بالاتر را از بین می برد یا ترکیبی از این دو روش است.

این دسته از هدفون یکی از انواع هدفون هایی است که برای مسافرت های هوایی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است زیرا صدا های اطراف مانند صدای مسافران دیگر و فرکانس های بالای موتور هواپیما را مسدود می کند. با این حال، این سبک می تواند برای بسیاری از موارد که می خواهید صدا در آن ها مسدود شود مطلوب و مناسب است – اگر بخواهید، جدا از تولید موسیقی یا مهندسی، به هر استفاده ای فکر کنید. آن ها برای هر موقعیتی که بخواهید صداهای اطراف را بطور کامل خاموش کنید، به ویژه مکان هایی که “پر سر و صدا” هستند، ایده آل است.

با مسدود کردن سر و صدای اطراف، شما می توانید موسیقی خود را بدون حواس پرتی گوش دهید. اگر چه بسیاری از مدل های in-ear و earbud غالباً با NC ساخته می شوند، اما ترکیبی از فناوری پیشرفته با هدفون های Over-Ear در closed-back می تواند بهترین تجربه را در مورد مسدود کردن صدا های اطراف و حواس پرتی های محیطی برای شما ارائه دهد.

هدفون نویز کنسلینگ Noise-Cancelling

منبع: wirerealm

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا