حیوانات و گیاهانعلم و فناوری

انواع گل سانسوریا ؛ مناسب ترین گیاه آپارتمانی و روش های نگهداری از آن

بر اساس تحقیقات ناسا، این گیاه در فهرست 15 گیاهان موثر در تصفیه آلودگی های هوا قرار دارد. سانسوریا یک گیاه زینتی بسیار زیبا است که به عنوان یک گیاه آپارتمانی مناسب، می تواند با حضورش آلودگی هایی که در هوا وجود دارند را تصفیه کند و اکسیژن خالص به محل زندگی شما هدیه کند. سانسوریا علاوه بر اینکه در شب اکسیژن تولید می کند، برخی آلاینده های هوا را نیز جذب می کند. در این مطلب شرایط نگهداری گل سانسوریا را به شما آموزش می دهیم.

معرفی سانسوریا

شمشیری با نام علمی (Sansevieria trifasciata) نام یکی از خانواده مارچوبه سانان و از گیاهان است. گیاهی دائمی و همیشه سبز که در فارسی به دراژا (درازا، اشاره به دراز و بلند بودن برگ‌ها) نام گذاری شده که دارای برگ های شمشیر مانند با حاشیه زرد است. جالب است بدانید این گیاه به زبان مادر شوهر (Mother in Law’s Tongue) معروف است.

انواع سانسوریا

این گیاه انواع مختلفی دارد و نگهداری گل سانسوریا به گونه ای است که شرایط نگهداری یکسانی دارند و جزء مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی برای مبتدی ها قرار می گیرند. در ادامه با انواع مختلف سانسوریا آسنا می شویم.

سانسوریا پا کوتاه

سانسوریا پا کوتاه مانند نوع شمشیری در سه گونه ابلق، مهتابی و سبز و جود دارد که یکی از مقاوم ‌ترین و مناسب ‌ترین گیاهان برای محل کار به دلیل جثه کوچک می باشد.

سانسوریا پا کوتاه

سانسوریا شمشیری سبز

سانسوریا شمشیری سبز بهترین نوع از سانسوریا است و مقاومت آن نسبت به بقیه بیشتر است. روش نگهداری گل سانسوریا شمشیری سبز از بقیه آسان تر است و برای ادارات، شرکت ها و فضا هایی با نور کم مناسب است.

سانسوریا شمشیری سبز

سانسوریا مهتابی

این نوع از سانسوریا برگ های پهن و بی رنگی دارد که دلیل خاص بودن رنگ برگ های آن طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

سانسوریا مهتابی

سانسوریا ابلق

سانسوریا ابلق نسبت به بقیه به نور بیشتری نیاز دارد تا برگ ها، رنگ ابلق خود را از دست ندهند و زیبایی گیاه حفظ شود.

سانسوریا ابلق

سانسوریا نیزه ای، مخملی یا لوله ای

سانسوریا لوله ای به دلیل فرم زیبا و رنگ های متنوعی که دارد یکی از پر فروش ترین انواع گل سانسوریا می باشد. رنگ های مختلف سانسوریا مصنوعی است و تنها جنبه تزئینی دارد و ممکن است بعدها برای گیاه مشکل ایجاد کند.

سانسوریا نیزه ای، مخملی یا لوله ای

نحوه نگهداری گل سانسوریا

این گیاه سر سخت، برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی، عمری طولانی دارد و از دسته گیاهان کم توقع محسوب می شود چون به آب کمی نیاز دارد و محیط کم نور را می تواند تحمل کند.

آبیاری

گیاه سانسوریا به آب کمی نیاز دارد. به طوری که در تابستان هفته ای 1-2 مرتبه و در زمستان هر 2-3 هفته یک بار به آبیاری نیاز دارد. این گیاه خشکی خاک را می تواند تا حدی تحمل کند، ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگ ها می شود.

نور سانسوریا

این گیاه به نور کم مقاوم است، اما در نور کامل و غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای گیاه مهیا می شود. لازم است بدانید که در نور کم، برگ های گیاه رنگ پریده می شوند.

دمای مناسب نگهداری سانسوریا

گیاه سانسوریا در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند، ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ درجه است.

رطوبت

سانسوریا به رطوبت کمی نیاز دارد و احتیاج به غبار پاشی نیست. تنها تمیز کردن برگ ها برای زیبایی و تنفس بهتر گیاه کافی است.

تغذیه سانسوریا

هر دو هفته یک بار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه کردن کود های مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گل های زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب سانسوریا

خاک کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است. خاک با بافت متوسط که زهکشی مناسبی نیز دارد، محیط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم می کند. می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ و یا مخلوط این دو به همراه مقداری شن استفاده کرد.

کود دهی

در صورت کم رنگ و کوچک ماندن برگ های سانسوریا، می توان در زمان فصل رشد و به صورت ماهیانه از کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد.

توجه: در کود دهی گیاه اگر زیاده روی شود، برگ های جدید نرم خواهند شد و به دلیل عدم استحکام خمیده می شوند. بهترین میزان مصرف کود، هر دو هفته یک بار مطابق دستور کود های زینتی موجود در بازار است.

روش تکثیر گیاه سانسوریا

تکثیر سانسوریا با روش های مختلفی مانند پاجوش و قلمه زدن برگ انجام می شود. اگر به دنبال نحوه ی پرورش و تکثیر سانسوریا هستید مقاله زیر را که به زودی تهیه می شود دنبال کنید.

“روش های تکثیر و پرورش سانسوریا”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا