تناسب اندامورزشی

آشنایی با انواع دوچرخه ها و کاربرد هر یک از آن ها

آیا می دانستید سالانه بیش از 100 میلیون دوچرخه تولید می شود؟ و اینکه بیش از 1 میلیارد دوچرخه در حال استفاده و رانندگی در سراسر جهان وجود دارد؟ با نگاهی به این آمار، جای تعجب نیست که چرا دوچرخه سواری برای افرادی که مایل به کاهش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی هستند، یکی از بهترین و پرطرفدار ترین سرگرمی ها است. در ادامه مطالعه این مقاله با انواع دوچرخه آشنا خواهید شد!

دوچرخه ها دارای سابقه بسیار متنوعی هستند که به بیش از 600 سال پیش برمی گردد، در طی آن دوچرخه بسیار متفاوت از آنچه امروز می شناسید بوده است. آن ها با گذشت زمان با نوآوری های عمده ای که به طور چشمگیری همه شکل و ویژگی های آن را تغییر داده است، تکامل یافته اند.

در گذشته، دوچرخه ها مانند امروز دو چرخ داشتند. مدل های قبلی پدال یا فرمان نداشتند. تصور کنید دوچرخه سواری بدون پدال انجام می دهید – تعجب آور است! اینطور نیست؟

فهرست مطالب:

انواع دوچرخه

 1. دوچرخه جاده ای
 2. دوچرخه کوهستان
 3. دوچرخه گردشگری
 4. دوچرخه تاشو
 5. چرخ دنده/ دوچرخه ثابت
 6. BMX
 7. دوچرخه خوابیده
 8. کروزر
 9. دوچرخه ترکیبی
 10. دوچرخه سیکلوکروس
 11. دوچرخه برقی

تکامل دوچرخه

یک مطالعه بسیار جالب در تاریخ دوچرخه این است که لئوناردو داوینچی در دهه 1940 چند طرح دوچرخه را ترسیم کرد که از ظاهر و فرم بسیار مدرن برخوردار بودند. گفته می شود که این طرح ها در قرن 16 کشف شده اند، با این حال، بسیاری از مورخان ادعا می کنند که این طرح ها هرگز به مدل های کار تبدیل نشدند، بنابراین وجود طرح ها را نادرست می دانند.

یکی دیگر از باور های غلطی که در زمان های قدیم شکل گرفت این بود که اولین دوچرخه در دهه 1860 توسط پیر و ارنست مایکو، دو پدر و پسر فرانسوی که اساساً سازنده کالسکه بودند، اختراع شد. در حالی که آن ها در سال 1861 دوچرخه ای با میل لنگ و پدال اختراع کردند، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آن ها اولین کسانی بودند که اولین دوچرخه را با پدال ساختند وجود ندارد. بنابراین واقعاً چه کسی اولین دوچرخه را اختراع کرد؟

اعتقاد بر این است که اولین دوچرخه قابل تأیید توسط فردی آلمانی به نام بارون کارل فون دریس در سال 1817 اختراع شد. او این دوچرخه را “Laufmaschine” یا “The Runing Machine” نامگذاری کرد، زیرا شامل دو چرخ بود که به کمک یکدیگر نگه داشته می شدند. یک نوار مرکزی واحد برای این دوچرخه متعادل از چوب ساخته شده بود و از اهرمی برای کمک به چرخ های جلو به جای پدال تشکیل شده بود. در اولین دوچرخه سواری، گزارش شد که دوچرخه 13 کیلومتر را در کمتر از یک ساعت طی کرده است که برای دستگاهی که تقریباً 22 کیلوگرم وزن داشت بسیار چشمگیر بود.

انواع دوچرخه

وقتی اولین دوچرخه ام را خریدم، من نمی دانستم چه دوچرخه هایی وجود دارد و اولین موردی را که دیدم خریدم. شما کاری را که من کردم انجام ندهید. چند ماه بعد با دوچرخه های برقی آشنا شدم و یکی از آن ها را خریدم. در حال حاضر بر روی اولین دوچرخه ام گرد و غبار جمع شده است.

امیدوارم این مقاله به شما در جمع آوری یک لیست کوتاه کمک کند.

انواع دوچرخه های کوهستان،کورسی و ...

هنگام انتخاب نوع مناسب دوچرخه برای خود، بسیار مهم است که بدانید به دنبال چه چیزی هستید. وقتی وارد مغازه دوچرخه فروشی می شوید، احتمالاً ابتدا از شما سوال می شود که چه نوع دوچرخه ای می خواهید، دوچرخه جاده ای، دوچرخه کوهستانی یا دوچرخه هیبریدی.

تصمیم شما بستگی به نیاز های دوچرخه سواری و ترجیحات شخصی شما دارد. برخی افراد به دنبال کنترل سرعت هستند، برخی عاشق انجام ترفند هایی هستند در حالی که بسیاری دیگر در مسابقات دوچرخه سواری شرکت می کنند.

بنابراین، برای انتخاب بهترین دوچرخه برای خود، باید از خود بپرسید که چقدر قصد دارید سوار شوید، چقدر مایل به سرمایه گذاری هستید و دقیقاً از دوچرخه خود برای چه مواردی استفاده می کنید. با این وجود، باید از انواع و اقسام دوچرخه هایی که امروزه در دسترس هستند، هرکدام سبک، ویژگی ها و فرم منحصر به فردی داشته باشند.

در اینجا لیستی جامع از انواع دوچرخه های احتمالی است که می توانید برای خودتان تهیه کنید وجود دارد.

1. دوچرخه جاده ای (کورسی)

دوچرخه جاده ای (کورسی)

دوچرخه های کورسی چند تا ویژگی برتر دارند از جمله تایر های باریک که باعث سرعت و شتاب بالا می شود و سطح اصطکاک کمی با زمین دارند و فرمان های خمیده ی آن هم که باعث باد شکنی می شود که مانع از سرعت باد در برابر دوچرخه سوار می شود. معمولاً دسته های خمیده به سمت پایین بسیار سبک هستند که به شما در قرار دادن آیرودینامیک کمک می کند.

چارچوب سبک این نوع دوچرخه برای استفاده های متعدد از جمله مسابقه، تور، سواری تناسب اندام، سواری های طولانی مدت و رفت و آمد روزانه بسیار مناسب است.

این لاستیک های بزرگ و باریک به شما امکان می دهد دوچرخه را بر هر سطح صافی برانید. اگر به شدت نگران سرعت و انتقال کار آمد انرژی برای داشتن سرعتی بالا هستید، دوچرخه کورسی بهترین گزینه برای شما است.

2. دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان

این دوچرخه با سیستم های ترمز عالی و ویژگی های ضربه گیر طراحی شده است که می تواند به راحتی ضربه های جدی، سنگ ها، مسیر های خاکی، ریشه ها و شکاف ها را کنترل کند. دوچرخه های کوهستانی برای برخورد با زمین هایی که سطح صافی ندارند نیز طراحی شده اند، به همین دلیل اکثر آن ها در مقایسه با سایر دوچرخه های کورسی از دنده های پایین تر تشکیل شده اند.

آن ها معمولاً دارای لاستیک های 26 اینچی یا 29 اینچی هستند که باعث می شود در موانع و در خاک های شل عملکرد خوبی داشته باشند. آن ها همچنین از اجزا و قاب های ناهموار، فرمان صاف و سیستم تعلیق تشکیل شده اند تا به دوچرخه سواران در حرکت در تپه های کوهستانی صخره ای کمک کنند.

3. دوچرخه گردشگری

دوچرخه گردشگری

این دوچرخه ها تقریباً شبیه دوچرخه های جاده ای سنتی هستند، به جز چند تغییر که آن ها را برای تور های دوچرخه سواری طولانی مدت مناسب می کند. دوچرخه های گردشگری دارای چندین نقطه اتصال هستند که با کمک آن ها می توانید گلگیر، پمپ، چراغ، قفسه، بطری آب و موارد دیگر را وصل کنید. آن ها همچنین دارای فریم های فوق العاده محکمی هستند که به آن ها اجازه می دهد بارهای سنگین را در قفسه های جلو و عقب حمل کنند.

حتماً توجه کرده اید که در بسیاری از دوچرخه های گردشگری فاصله بین دو محور طولانی تری وجود دارد که به دلیل مرکز ثقل پایین تر، برای کنترل بیشتر دوچرخه طراحی شده است. اکثریت دوچرخه های گردشی شامل ترمز های دیسکی هستند که قدرت توقف آن ها را افزایش می دهد، به ویژه در سطوح بدون آسفالت. یکی از ویژگی های بارز دوچرخه های گردشگری، تایر های پهن یا نیمه دستگیره آن ها است که مخصوصاً برای اداره کردن جاده های سنگ ریزه طراحی شده اند.

4. دوچرخه تاشو

دوچرخه تاشو

این دوچرخه یکی دیگر از انواع دوچرخه ها است. اعتقاد بر این است که دوچرخه های تاشو همراهان بسیار خوبی در سفر هستند. همانطور که از نامش پیداست، آن ها به راحتی و بدون مشکل جمع می شوند و به شما این امکان را می دهد بدون زحمت بر روی یک قایق، در صندوق عقب ماشین یا در مترو جا شوند. آن ها حتی می توانند تا شوند و در یک کیف حمل شوند که برای مسافرانی که فضای ذخیره سازی محدودی در خانه یا جاهای دیگر دارند بسیار راحت است.

چند ویژگی مهم دوچرخه های تاشو شامل چرخ های کوچک تر است که اکثر آن ها 20 اینچی هستند و باعث می شود دوچرخه به راحتی از ناهمواری ها و چاله ها عبور کند و سواری راحتی را برای شما فراهم کند. ویژگی مهم دیگر این است که آن ها قابلیت تنظیم روی قاب تاشو، فرمان و زین را دارند که همه این ها باعث راحت تر شدن روند تا شدن می شود. بسیاری از آن ها همچنین دارای قفل های قابل تنظیم هستند که به دوچرخه کمک می کند.

5. چرخ دنده/ دوچرخه ثابت

 چرخ دنده/ دوچرخه ثابت

دوچرخه های Fixed Gear یا Track که اغلب با عنوان “fixies” شناخته می شوند، عمدتا برای روروک مخصوص بچه ها و ورزشکارانی که برای مسابقات حرفه ای تمرین می کنند استفاده می شود. دلیل اصلی این امر این است که همانطور که از نامش پیداست، این دوچرخه ها دارای یک چرخ دنده ثابت هستند، به این معنی که شما نمی توانید با این نوع دوچرخه حرکت کنید. این نشان می دهد که دوچرخه سواران که از این دوچرخه استفاده می کنند باید از قدرت پای خود استفاده کنند تا از چرخاندن میل لنگ دوچرخه جلوگیری کرده و حرکت آن را بیشتر متوقف کنند.

دوچرخه های دنده ثابت ممکن است دارای چندین ترمز و مدل های مختلف فرمان باشند و معمولاً از دوچرخه سواران خواسته می شود که پاهای خود را در دایره های ثابت بچرخانند تا سرعت بیشتری داشته باشند.

6. BMX

 BMX

BMX مخفف Bicycle Motor Cross است، در درجه اول به این دلیل که این نوع دوچرخه یک دوچرخه تک سرعته است که در مسیر های کوتاه خاکی مسابقه می دهد و از نظر ماهیت کاملاً شبیه به ورزش موتوری است. این مخفف همچنین اغلب برای توصیف هر دوچرخه ای با چرخ تک سرعت و چرخ 20 اینچی استفاده می شود.

دوچرخه های BMX برای افرادی که قصد انجام ترفند ها و پرش هایی با دوچرخه خود را دارند ایده آل است زیرا مخصوصاً برای این کار طراحی و ساختار محکم و با دوام ساخته شده است. آن ها از فریم های کوچک، یک دنده تک و چرخ های بیست اینچی تشکیل شده اند که به این معنی است که در مقایسه با دوچرخه معمولی نه تنها قوی تر است بلکه از نگهداری بسیار کمی نیز برخوردارند.

7. دوچرخه خوابیده

دوچرخه خوابیده

این نوع دوچرخه به عنوان یک دوچرخه “غیر سنتی” محبوبیت بیشتری دارد زیرا نیاز به نشستن روی صندلی است که پایین تر از سطح زمین است و شبیه صندلی است. دوچرخه های نشسته شامل پیکربندی های مختلفی از جمله فاصله بین دو محور بلند تا کوتاه، انواع دو، سه یا چهار چرخ و همچنین فرمان زیر و بالاتر صندلی است.

این دوچرخه ها عملکردی نشسته را دارند که به موجب آن دوچرخه سوار ملزم به استراحت مناسب در پشتی دوچرخه است تا به آن ها در چرخاندن دنده بزرگتر کمک کند. ویژگی بارز دوچرخه های دراز کشیده که اغلب به عنوان یک اشکال تلقی می شود این است که به دلیل شکل و طراحی آن نمی توان در هنگام رکاب زدن از تپه ای چالش برانگیز پرش زد.

8. کروزر

 کروزر

دوچرخه های کروزر تحت چتر “دوچرخه های تخصصی” قرار می گیرند که شامل کاربرد ها و ویژگی های نهایی بسیار خاصی هستند و آن ها را از سایر دوچرخه ها متمایز می کند. دوچرخه های کروزر برای سواری های تفریحی هستند که می توانید در شهر و محله با آن ها حرکت کنید.

اکثر این دوچرخه ها در مقایسه با دوچرخه های دیگر روسازی از لاستیک های 26 اینچی عریض تر استفاده می کنند. این صندلی ها از صندلی های راحتی تشکیل شده اند که امکان نشستن راحت را فراهم می کند و غالباً دارای هاب های عقب داخلی با قابلیت تعمیر و نگهداری آسان و راحت است.

9. دوچرخه ترکیبی

دوچرخه ترکیبی

دوچرخه های هیبریدی بهتر است ترکیبی از دوچرخه های جاده ای، کوهستانی و تور گردان توصیف شوند و آن ها را بیشتر از دوچرخه های «همه کاره» ساخته اند که طیف وسیعی از کاربرد ها را ارائه می دهند. این دوچرخه ها معمولاً ترکیبی از چرخ های بزرگ به اندازه دوچرخه های جاده ای هستند که باعث می شود در مسیر های آسفالته و خاک های هموار به خوبی عمل کنند.

آن ها همچنین دارای یک بدنه تخت و یک سر بلند هستند تا از دید بهتر و راحتی هنگام سوار شدن اطمینان حاصل شود. آن ها اغلب ممکن است دارای ترمز های دیسکی برای ترمز گیری سریع و impressive باشند، به ویژه هنگام سوار شدن در شرایط آب و هوایی آشفته.

بسیاری از دوچرخه های هیبریدی که به عنوان مدل های مناسب مسافران در نظر گرفته می شوند شامل گلگیر ها، قفسه ها و سیستم های روشنایی هستند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که هیچ دوچرخه هیبریدی کاملاً یکسان نیستند، بنابراین شما باید یکی را با توجه به نیاز خود و نوع سواری که قصد انجام آن را دارید انتخاب کنید.

10. دوچرخه سایکلوکراس

دوچرخه سیکلوکروس

دوچرخه های Cyclocross در درجه اول طراحی شده اند تا در یک مسیر خاکی که شامل موانع و انسداد های مختلف در فواصل مختلف است، مسابقه دهند. هدف از این موانع این است که سوارکار یا دوچرخه سوار مجبورند از دوچرخه پیاده شده و دوچرخه را برای مدت زمان کوتاه حمل کنند.

این دوچرخه ها بسیار سبک وزن هستند اما برای مقاومت در برابر شرایط شدید دوچرخه سواری که اغلب ممکن است شامل دوچرخه سواران در دور های پیاده رو، چمن و مسیر های خاکی باشد، بسیار محکم هستند. اکثر دوچرخه های سایکلوکراس دارای لاستیک های نیمه دستگیره هستند تا اطمینان حاصل شود که این دوچرخه می تواند در برابر هرگونه چالش زمینی با شرایط خاص کنار بیاید.

11. دوچرخه برقی

 دوچرخه برقی

من با دوچرخه های برقی آشنایی کامل دارم. تابستان گذشته دوچرخه کوهستانی برقی خریدم و آن را دوست دارم. محبوبیت آن ها رو به افزایش است، اگرچه متعجب هستم که محبوبیت بیشتری ندارند.

این دوچرخه ها دارای یک موتور الکتریکی هستند که می توانید با اتصال آن به پریز معمولی آن را شارژ کنید. هنگامی که عجله دارید، موتور الکتریکی به شما کمک می کند تا سریع تر بروید و سربالایی ها را راحت تر طی کنید. انواع زیادی از دوچرخه در نسخه های برقی از جمله دوچرخه کوهستانی، دوچرخه جاده ای و دوچرخه هیبریدی (برای رفت و آمد) موجود است.

اکنون که از انواع اصلی دوچرخه هایی که برای شما موجود است مطلع شده اید، کدام را برای خرید خود ترجیح می دهید؟ صرف نظر از دوچرخه ای که انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که یکی را که واقعاً به آن احتیاج دارید و کاملاً با نیاز های دوچرخه سواری شما مطابقت دارد، انتخاب کنید.

با مطالعه مقاله زیر از فواید دوچرخه سواری برای سلامت بدن خود با خبر شوید!

منبع:

lemonbin

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا