پزشکیسلامت

آموزش نحوه اندازه گیری فشار خون در افراد مختلف

ما در این مقاله با نام ” چگونه فشار خون خود را اندازه گیری کنید ” به شما کمک می کنیم تا نحوه بررسی فشار خون را به روش های مختلف، بررسی کرده و یاد بگیرید. با ما همراه باشید.

فشار خون بالا (HBP) می تواند باعث نگرانی بسیاری از افراد باشد. تا زمانی که مشکل کاملاً شدید نشده حتی با وجود علائم فشار خون بالا (یا پایین)، بررسی فشار خون شما به طور مرتب مهم است.

این امر به ویژه در صورت بالا رفتن سن، سیگار کشیدن یا سابقه خانوادگی فشار خون بالا بسیار اهمیت پیدا می کند.

ما در این مقاله فشار خون را به دو روش بررسی می کنیم که در ادامه به طور کامل توضیح داده می شود.

انواع راه های چک کردن فشار خون

فشار خون خود را به صورت دستی بررسی کنید

مرحله اول

از افزایش فشار خون خودداری کنید. هنگامی که فشار خون خود را بررسی می کنید، فاکتورهایی وجود دارد که می توانند باعث افزایش موقت فشار خون افراد شوند. مواردی مانند استرس، استعمال سیگار و کافئین فشار خون شما را بالا می برد.

راه های پایین آوردن فشار خون

بهتر است حداقل بیست دقیقه قبل از برنامه ریزی برای بررسی فشار خون از خوردن این مواد غذایی خودداری کنید. سایر عناصر همچنین می توانند باعث افزایش موقت فشار خون شوند. مانند ورزش و داروهای خاص.

از افزایش موقت فشار خون خودداری کنید
مرحله دوم

یاد بگیرید که از کاف فشار خون استفاده کنید. اگر می خواهید فشار خون خود را در خانه با استفاده از پمپ کاف دستی کنترل کنید، باید یکی از این دستگاه ها را تهیه کرده و با آن فشار خون خود را اندازه بگیرید.

یاد بگیرید که از دکمه فشار خون استفاده کنید.
مرحله سوم

کاف را روی بازوی خود محکم کنید. لباس هایی را که بازوهای بالایی شما را پوشانده است جدا کرده و کاف را در پشت بازوی خود بپیچید و آن را در شریان اصلی قرار دهید.

این رگ را با ردیابی خط از انگشت خود تا بالای آرنج پیدا کنید. مطمئن شوید که بازو و کف دست شما درست قرار گرفته است، در غیر این صورت ممکن است مانیتور فشار خون شما عدد را نادرست نشان دهد. سر استتوسکوپ (گوشی معاینه) باید روی شریان اصلی بازوی شما در خم داخلی آرنج شما قرار گیرد.

 کاف را روی بازوی خود ایمن کنید
مرحله چهارم

کاف را باد کنید. از پمپ دستی برای باد کردن کاف که در بالای بازوی شما قرار دارد، استفاده کنید. با فشار دادن پمپ دستی هوا به داخل کاف می رود و باعث تورم آن می شود. شاید لازم باشد پمپ را کاملاً فشار دهید.
باد کردن کاف را تا زمانی که عقربه داخل تقریباً 30 نقطه (میلی متر جیوه) بالاتر از تعداد فشار سیستولیک (فشار بالا) مورد انتظار شما بود، متوقف کنید و فشار را بخواند. به طور کلی به این نکته توجه کنید که حتماً بازوی سفت شده خود را به طور موازی با سطح زمین نگه دارید.

کاف را باد کنید
مرحله پنجم

کاف را باز کرده و گوش دهید. هنگامی که شروع به خالی کردن هوای کاف می کنید ، ضربان قلب را با استتوسکوپ (گوشی های معاینه قلب و ریه) در شریان اصلی گوش دهید.

همانطور که گوش می دهید، با چرخاندن دریچه آزاد کننده هوا در جهت عقربه های ساعت،

سعی کنید شیر را بسیار آهسته چرخانده، در غیر این صورت می تواند کل خواندن شما را خراب کرده و باعث شود مجدداً شروع به کار کنید. در حالی که هوای کاف را خالی می کنید، چشمان خود را روی صفحه عقربه ای نگه دارید.

کاف را باز کرده و گوش دهید
مرحله ششم

برای خواندن فشار در این مرحله باید هنگامی که تپش اولیه را می شنوید ، عدد آن را روی فشار سنج نگاه کنید. این شماره سیستولیک (فشار بالا) شماست به گوش دادن ادامه دهید تا ضربان قلب از بین نرود. توجه داشته باشید به نقطه ای که دیگر نمی توانید ضربان قلب را بشنوید ، این شماره فشار دیاستولیک (فشار پایین) شماست.
به محض گوش دادن به این دو نکته ، کاف را به طور مداوم شیب دهید. هنگامی که خواندن سیستولیک و دیاستولیک را بدست آورید ، کاف را کاملاً جدا کرده و آن را از بازو خارج کنید ، زیرا تورم مداوم کاف می تواند منجر به بی حسی و ایجاد حس سوزن سوزن شدن در بازو شود.

خواندن فشار

فشار خون خود را با دستگاه بررسی کنید

مرحله 1 ) در ابتدا دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. بند را روی مچ خود ببندید و دستگاه را روشن کنید. روی دکمه ” شروع ” فشار دهید و منتظر باد شدن آن باشید. سطح بازو را روی یک میز جلوی خود نگه دارید. پس از اتمام روند، کاف به طور خودکار خالی می شود و اعداد روی صفحه، نمایش داده می شود. شما می توانید این دستگاه را از تمام فروشگاه های لوازم پزشکی و برخی از دارو خانه ها تهیه کنید.

فشار خون

مرحله 2 ) از یک فروشگاه محلی دستگاه فشار خون را تهیه کنید.سپس دستورالعمل های موجود در مورد آن را دنبال کنید. این نوع دستگاه ها به طور معمول به این صورت عمل می کند که به دست بسته می شود و فرد بدون تحرک و ثابت می ماند تا دستگاه فشار را گرفته و قطع می شود و در نهایت فشار را به شما نشان می دهد.

بیشتر داروخانه ها دارای این نوع دستگاه ها هستند. قبل از اندازه گیری فشار خون این نکته را نیز مد نظر داشته باشید، که یک یا دو دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون وقت دارید تا آرام شوید و استراحت کنید.

یک دستگاه فشار خون در یک فروشگاه محلی استفاده کنید

دانستن زمان بررسی فشار خون

مرحله 1 ) در صورت وجود عوامل خطرناک باید فشار خون خود را کنترل کنید. برخی از عوامل در بروز فشار خون بالا نقش دارند، که نیاز به نظارت دقیق تر دارند. اگر سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارید، ممکن است بخواهید نظارت بر فشار خون در خانه را در نظر بگیرید.
برخی از عوامل خطرناک دیگر شامل حاملگی، سیگار کشیدن، سن (افراد مسن بیشتر در معرض خطر فشار خون بالا هستند)، جنسیت و نژاد (آفریقایی-آمریکایی ها بیشتر از نژاد های دیگر در معرض فشار خون هستند) بر روی بالا رفتن فشار خون موثر هستند.

در صورت وجود عوامل خطر فشار خون خود را کنترل کنید

مرحله 2 ) اگر اضطراب دارید فشار خود را در خانه بررسی کنید. بسیاری از افرادی که از اضطراب رنج می برند در مطب پزشک دچار استرس می شوند. این استرس باعث فشار خون بالا مصنوعی می شود، در حالی که اگر این فشار خون را در خانه اندازه گیری کنید، مقدار آن پایین تر می باشد.

اگر اضطراب دارید فشار خود را در خانه بررسی کنید

مرحله 3 ) فشار خون خود را در هر دو بازو بررسی کنید. اختلاف عادی بین 5-10 میلی متر جیوه بین بازوها وجود دارد، اما هر چیزی بیشتر از آن می تواند مشکلات گردش خون را نشان دهد.

فشار خون خود را در هر دو بازوی بررسی کنید
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا