ادبیات و شعرفرهنگ و هنر

چگونه یک کتاب خوب، انتخاب کنیم؟

آیا عاشق کتاب خواندن هستید، اما اکثر اوقات نمی دانید چه کتابی بخوانید؟ احتمالا چندین بار، کتاب های مورد علاقه خود را خوانده اید و به دنبال یک موضوع جدید هستید. در ادامه، ما اطلاعات درستی را برای انتخاب یک کتاب خوب، در اختیار شما خواهیم گذاشت.

نحوه انتخاب یک کتاب خوب

انتخاب کتاب، مناسب با سلیقه.

1- فهرستی تهیه کنید که به این سوالات پاسخ می دهد:

چه ژانری از کتاب ها را دوست دارید؟

برای انتخاب آسان یک کتاب خوب، بهتر است ابتدا ژانر های مورد علاقه خود را مشخص کنید. علمی تخیلی، ماجراجویی، رازآلود، غیر داستانی، داستانی، داستانی واقع گرایانه؟ البته گاهی بد نیست، ژانر های دیگر را نیز امتحان کنید.

چه نویسنده هایی را دوست دارید؟

نویسندگان کتاب هایی که در گذشته از آن ها لذت برده اید را در نظر بگیرید. با جستجوی نویسندگان، می توانید تعداد بیشتری از همان کتاب هایی را که نویسنده نوشته است، دریافت کنید.

آیا یک نوع کتاب یا کتاب خاصی وجود دارد که بخواهید آن را امتحان کنید؟

در صورت وجود، کتاب را جستجو کرده و خلاصه آن را بخوانید. این به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا انتخاب این کتاب برای شما خوب است یا خیر.
علایق شما چیست؟ سرگرمی های خود را در جستجوی فهرست کتابخانه خود وارد کرده و آن را روی “کلید واژه” تنظیم کنید. با انجام این کار، کتاب هایی را خواهید یافت که می توانید آن ها را بخوانید و دوست داشته باشید.

اگر به ژانر دارک علاقه مند هستید، تحلیل رمان مغازه خودکشی را از دست ندهید.

2- خانه خود را جستجو کنید

اغلب اوقات کتاب های خوب، در گوشه هایی از خانه، پر از گرد و غبار پنهان شده اند. احتمال اینکه بعضی از آن ها را فراموش کرده باشید، وجود دارد.

3- از دیگران بخواهید یک کتاب خوب، به شما معرفی کنند

می توانید از خواهر و برادر بزرگتر، مادر، پدر، بهترین دوست یا حتی معلم خود، برای انتخاب یک کتاب خوب، کمک بگیرید. دوستان یا خانواده، اغلب می توانند توصیه های خوبی برای کتاب ارائه دهند. کتابفروشی های محلی و کوچک اغلب توصیه های فوق العاده ای دارند.

4- در روزنامه ها و مجلات، نقد کتاب بخوانید

لیست های پرفروش منتشر شده در اکثر روزنامه ها یا مجلات هفتگی را بخوانید. دریابید که کدام کتاب جدید، سرفصل خبر ها شده است و چرا.

5- در یک باشگاه کتابخوانی عضو شوید

عضویت در باشگاه کتاب

عضویت در باشگاه کتاب، اغلب راهی برای انتخاب و تجربه کتاب های خوب و جدیدی است که در غیر این صورت هرگز انگیزه خواندن آن ها را نداشتید. پیوستن به یک باشگاه کتاب یا ایجاد یک باشگاه کتاب به شما کمک می کند تا بدانید چه کسانی کتاب های مشابه شما را دوست دارند و می توانید کتاب هایی را که دیگران خوانده اند بخوانید و درباره آن ها بحث کنید.

6- استفاده از موتور جستجوی کتابخانه یا کتابفروشی

اگر کتابفروشی یا کتابخانه ای که از آنجا کتاب تهیه می کنید، دارای رایانه است، می توانید در موتور جستجوی آن نگاهی بیندازید. از موتور جستجو برای یافتن یک کتاب خاص، کتاب های یک نویسنده خاص، یا هر چیزی به اندازه یک ژانر خاص استفاده کنید. همچنین می توانید این کار را در خانه و با رایانه خود، انجام دهید.

7- از کتابدار یا فروشنده کتاب در مورد مکان کتاب هایی که به دنبال آن هستید، سوال کنید

اگر جواب سوال شما را بدانند، به شما در انتخاب یک کتاب خوب، کمک خواهند کرد.

8- در صورت نیاز، مکانی برای نشستن یا ایستادن پیدا کنید و فصل اول هر کتاب را بخوانید

خواندن فصل اول کتاب می تواند به شما کمک کند که بدانید چه کتاب ها و ژانر هایی از کتاب ها را دوست دارید و به این ترتیب دیگر در جستجوی کتاب مشکل نخواهید داشت.

9- به وب سایت های کتاب های الکترونیکی، بروید

در این وب سایت ها، شما می توانید کتاب های خوب و مورد علاقه خود را پیدا و انتخاب کرده و به صورت آنلاین یا آفلاین، مطالعه کنید.

10- کتابی را به طور تصادفی بردارید و مطالعه کنید

انتخاب کتاب خوب، به طور تصادفی.

هر کتابی که مبهم و جالب است را از قفسه ها بیرون بیاورید، بررسی کنید و بخوانید!

نکات دیگری که باید در نظر بگیرید

  • لیست خواندن خود را حفظ کنید. وقتی کتابی به شما توصیه شد، بلافاصله آن را یادداشت کرده و پس از حضور در کتابخانه یا کتابفروشی از آن به عنوان مرجع، استفاده کنید.
  • فهرستی تهیه کنید و آن را با خود به کتابخانه ببرید. بنویسید چه کتاب هایی می خواهید. این به شما کمک می کند تا آن ها را فراموش نکنید.
  • اگر از کتابی که انتخاب کرده اید خوشتان آمده است، می تواند راهنمای خوبی برای تهیه کتاب های دیگر باشد. اغلب، اگر کتاب را در یک وب سایت جستجو کنید، لیستی از کتاب های مشابه به شما ارائه می شود. به عنوان مثال، برای خرید یکی از کتاب های مورد علاقه خود به فهرست آمازون بروید و به قسمت “مشتریانی که این کالا را خریداری کرده اند نیز خرید کنید” بروید. هر چند فقط به این یک دسته پایبند نباشید. کتاب های مختلف را امتحان کنید، زیرا هرگز نمی دانید چه چیزی پیدا خواهید کرد.
  • مطمئن شوید که کتاب مناسب سن شما است. البته همیشه مشکلی نیست هر چند وقت یکبار کتاب های کودکان را نیز بررسی کنید، فقط برای لذت بردن از آن.
  • مهم نیست دیگران در مورد شما چگونه فکر می کنند، سبک کتاب شما یا آنچه دوست دارید یا می خواهید بخوانید. اگر می خواهید آن را بخوانید، پس این کتاب خوب را انتخاب کنید و فقط از آن لذت ببرید.
  • کتاب هایی را که بر موارد دلخواه شما تأثیرگذار بودند، بررسی کنید. اگر نویسنده مورد علاقه شما از کتاب خاصی الهام گرفته است، به احتمال زیاد شما نیز آن را دوست خواهید داشت.

سخن پایانی

سعی کنید، کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید! اگر نمی توانید به توصیف یک کتاب خاص اعتماد کنید، می توانید به صورت آنلاین نظراتی را که کاربران در مورد آن کتاب نوشته اند را جستجو کنید و بخوانید.

منبع: wikihow

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا