بهداشت فردیسلامت

نحوه انتخاب یک مسواک خوب و مناسب!

در این مقاله می خواهیم نحوه انتخاب یک مسواک مناسب و خوب را به شما بگوییم. فرض بر این است که شما حداقل دو بار در روز از مسواک خود استفاده می کنید. کیفیت مسواک شما فاکتور مهمی است که بر کیفیت بهداشت دهان و دندان شما تأثیر می گذارد.

برخی از ویژگی ها از جمله شکل، اندازه، دسته و موهای مسواک از ویژگی های یک مسواک خوب است. شما باید یک مسواک خوب و راحت انتخاب کنید که عملکرد خوبی داشته باشد. زیرا بهداشت دهان و دندان شما نه تنها بر سلامت دندان بلکه بر سلامتی کلی شما تأثیر می گذارد.

طبق تحقیقات مختلف، بیماری دهان، دندان و لثه می تواند باعث برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی، زوال عقل و دیابت شود.

برای انتخاب یک مسواک مناسب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اندازه

اندازه مسواک شما باید متناسب با اندازه دهان شما باشد. سر مسواک به عرض نیم اینچ و بلندی یک اینچ ساده ترین و موثرترین نوع مسواک است.

اگرچه سرهای مسواک بزرگتری نیز وجود دارد، اما برای تمیز کردن بعضی مناطق صعب العبور مانند کناره ها و پشت دندان های مولر، دشوار است. مسواک باید دارای دسته ای به اندازه ی کافی بلند باشد تا به راحتی بتوانید آن را در دست بگیرید.

موی مسواک

شما باید مسواکی با موهای نرم یا خیلی نرم را انتخاب کنید تا مسواکی با موهای سخت. بعضی از افراد فکر می کنند که مسواک های سفت پلاک و باقی مانده غذا روی دندان را از سطح دندان بهتر پاک می کنند اما این درست نیست.

مسواک سفت می تواند باعث ایجاد بافت لثه شود و از آن جا که نمی تواند به راحتی خم شود، برخی از مناطق بین دندان یا زیر لثه نمی توانند به درستی تمیز شوند.

در مسواک ها الیاف نوک گرد نسبت به الیافی که سطح مقطع صاف و لبه های تیز دارند، آسیب کمتری به لثه می رسانند. مخصوصا افرادی که لثه ی حساسی دارند و با کوچک ترین فشاری لثه شان خون ریزی می کند.

چه موقع باید مسواک خود را عوض کنم؟

وقتی موهای مسواک شما فرسوده می شوند، باید مسواک خود را عوض کنید. به طور کلی، توصیه می شود مسواک خود را پس از 3-4 ماه عوض کنید. زیرا یک مسواک فرسوده نمی تواند پلاک را به درستی از بین ببرد و دندان های شما را تمیز کند.

ویژگی های یک مسواک مناسب برای کودکان

مسواک زدن برای کودکان یک کار خسته کننده است. شما باید این کار را با انتخاب مسواک های رنگارنگ، یا مسواکی با ویژگی هایی مانند شخصیت های مورد علاقه کودکان از کارتون های محبوب شان، انتخاب کنید. همچنین نکاتی در مورد انتخاب مسواک مناسب برای کودکان وجود دارد از جمله:

مسواک مناسب برای کودکان
  • یک مسواک با موی نرم انتخاب کنید.
  • مسواکی به اندازه دهان کودک و دارای سرهای بسیار کوچک بخرید.

شما باید سعی کنید مسواک زدن را به عنوان یک کار لذت بخش برای فرزندان خود در نظر بگیرید و آن ها را برای تمیز کردن دندان هایشان تشویق کنید. به طور کلی، مسواک ارزان قیمت انتخاب نکنید، بلکه سعی کنید یک مسواک با کیفیت بالا پیدا کنید.

زیرا مسواک نامناسب هنگام مسواک زدن احساس ناراحتی به شما می دهد. از طرف دیگر، روش مناسب مسواک زدن نقش مهمی در سلامت دهان شما دارد.

مسواک دستی بهتر است یا مسواک برقی؟

هیچ شواهد قابل توجهی در مورد موثرتر بودن مسواک های برقی و اینکه آن ها پلاک ها و بقایای آن ها را نسبت به مسواک های دستی بهتر بتوانند از بین ببرند وجود ندارد. مسواک برقی برای افرادی که در مسواک زدن مشکل دارند مانند افرادی که از آرتروز رنج می برند گزینه مناسبی است. در واقع هر دو مورد در صورت استفاده صحیح موثر هستند.

مسواک دستی بهتر است یا مسواک برقی؟

نکات کلی برای نگهداری مسواک

  • هرگز مسواک خود را به اشتراک نگذارید.
  • مسواک خود را مرتب بشویید.
  • تمیزکاری عمیق انجام دهید.
  • مسواک خود را مرتباً در ظروف دربسته نگهداری نکنید.
  • مسواک خود را از مسواک دیگران جدا کنید.
  • مسواک خود را پس از سرماخوردگی و بیماری جایگزین کنید.

روش صحیح مسواک زدن

به همان اندازه که دندان های خود را در طول روز تمیز می کنید و مسواک می زنید، اگر نتوانید مسواک زدن را به درستی و با روش مناسب انجام دهید، به طور موثری عمل نمی کند. اگر می خواهید مسواک زدن را به خوبی یاد بگیرید می توانید مقاله روش صحیح مسواک زدن به همراه ویدئو را مطالعه نمایید.

صحبت عمومی در مورد بهداشت دهان و دندان مسئله مهمی است که می تواند بر سلامت عمومی تأثیر بگذارد. مسواک یکی از مهم ترین عواملی است که نقش مهمی در بهداشت دهان و دندان دارد. هنگامی که می خواهید مسواک بخرید باید ویژگی های یک مسواک خوب را در نظر بگیرید، از جمله نوع دسته، شکل سر و مدل موهای مسواک.

امیدوارم این مطلب نحوه انتخاب مسواک مناسب برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.🙂🌹

منبع: dorrclinic

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا