اخبار سلامتسلامت

آیا امواج گوشی های تلفن همراه با سرطان ارتباط دارند؟

تلفن های همراه از بسیاری جهات می توانند زندگی را آسان کنند. اکنون بیش از 5 میلیارد نفر در سراسر جهان از تلفن همراه استفاده می کنند. افراد هر روز تماس بیشتری برقرار می کنند و این تماس ها مدت زمان بیشتری طول می کشد. این ها برخی از دلایلی است که مردم نگران هستند مبنی بر این که امواج گوشی های تلفن همراه برای سلامتی آن ها مضر است. اما، آیا آن ها واقعاً مضرهستند؟ ما آنچه برخی از آژانس های خبره در این باره گفته اند را در اینجا آورده ایم:

آیا ارتباطی بین امواج گوشی های تلفن همراه و سرطان هست؟

دهه ها مطالعات منجر به نتایج متناقضی شده است و دانشمندان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند.

 • FDA می گوید که نه نتایج تحقیقات و نه آمار بهداشت عمومی به وضوح نشان نداده است که استفاده عادی از تلفن های همراه خطر سرطان را افزایش می دهد. اما آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان می گوید تابش تلفن های همراه “احتمالاً” ماده ای سرطانزا است.
 • همچنین CDC می گوید علم پاسخ مشخصی به ما نداده است و تحقیقات بیشتری لازم است.
 • نکته نهایی این است که در حال حاضر هیچ کس نمی تواند به طور قطعی بگوید که آیا ارتباطی بین تلفن های همراه و سرطان وجود دارد یا خیر.
آیا امواج گوشی ها با سرطان مرتبط است؟
گوشی های همراه

نتایج تحقیقات

از آن جا که هنگام تماس، اغلب تلفن های خود را در کنار گوش خود نگه می داریم، دانشمندان این سوال را دارند که آیا این ممکن است منجر به تومور در مغز، گوش یا ناحیه گردن شود؟ در چند سال گذشته مطالعات زیادی در مورد استفاده از تلفن همراه و سرطان انجام شده است. نتایج آن ها عبارت اند از:

 1. مطالعه INTERPHONE، محققان از 13 کشور جهان استفاده از تلفن همراه را در بیش از 5000 نفر مبتلا به تومور مغزی و گروه مشابهی بدون تومور مغزی بررسی کردند. به طور کلی، هیچ ارتباطی بین خطر تومورهای مغزی و استفاده از تلفن همراه (برقراری چند بار تماس، زمان مکالمه طولانی تر) یافت نشد.
 2. تحلیل 2019. با نگاهی به نتایج چندین تحقیق و مطالعه، محققان هیچ تحقیقی که در مورد استفاده از تلفن همراه منجر به افزایش خطر تومورهای مغز یا غدد بزاقی (در فک) پیدا نکردند. آن ها همچنین مطمئن نبودند که بعداً احتمال خطر ابتلا به این تومورها در کودکانی که از تلفن های همراه استفاده می کنند وجود دارد یا خیر.
 3. تحقیقات روند 2018. محققان استرالیایی استفاده از تلفن همراه را با روند تومور مغزی در سه دوره مختلف دهه مقایسه کردند. آن ها هیچ ارتباطی بین تومورهای مغزی و تلفن های همراه پیدا نکردند.
 4. تنها بررسی 50 ساله که مروری بر 22 مطالعه انجام شده بین سال های 1966 و 2016 است، نشان داد که افرادی که به مدت 10 سال یا بیشتر از تلفن های همراه استفاده می کردند در معرض خطر بیشتری برای تومورهای مغزی بودند.

بیشتر بدانید: جدیدترین های تکنولوژی

چرا مطالعات همیشه نمی توانند به سوالات پاسخ صحیح دهند؟

تحقیقات نمی تواند همه آنچه را که باید بدانیم به ما بگویند. زیرا بسیاری عوامل به عنوان نقاط ضعف وجود دارند که می توانند بر صحت یافته های محققان تأثیر بگذارند.

عوامل تاثیر گذار بر نتایج تحقیقات چیست؟

 1. نتایج مطالعات انجام شده روی حیوانات یا سلول ها ممکن است در مورد افراد صدق نکند.
 2. ممکن است افراد از تلفن های همراه به اندازه کافی مداوم استفاده نکنند تا بتوانند ارتباط آن ها با سرطان را تشخیص دهند.
 3. عادت های دیگری علاوه بر استفاده از تلفن همراه ممکن است بر میزان سرطان تأثیر بگذارد، اما این عادت ها مورد مطالعه قرار نگرفتند.
 4. مردم همیشه به یاد نمی آورند که چه مقدار یا چه مدت کاری را انجام داده اند، مانند استفاده از تلفن همراه. این می تواند نتایج یک تحقیق را از دقت کمتری برخوردار سازد.
 5. تکنولوژی در تلفن های همراه با گذشت زمان تغییر می کند، که می تواند بر نتایج مطالعه تأثیر بگذارد.
 6. بیشتر مطالعات در بزرگسالان انجام می شود، به این معنی که نتایج آن ها ممکن است در مورد کودکان صدق نکند.

اقدامات لازم برای کاهش میزان امواج گوشی تلفن همراه

اگر نگران هستید که امواج گوشی تلفن همراه شما خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، مواردی وجود دارد که می توانید این نگرانی را کم کنید. این موارد شامل:

 • وقت تلفنی خود را محدود کنید.
 • به جای نگه داشتن تلفن کنار گوش از بلندگو، هدست یا دستگاه هندزفری استفاده کنید.
 • به جای تماس پیامک کنید.
 • به دنبال یک تلفن همراه با SAR کمتر یا میزان جذب خاص باشید. مقدار SAR کمتر ممکن است به این معنی باشد که تلفن تابش کمتری دارد.
امواج گوشی
به جای نگه داشتن تلفن کنار گوش از بلندگو استفاده کنید.

این اطلاعات را می توانید در کتابچه راهنمای کاربر تلفن یا در وب سایت سازنده پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که SAR مبتنی بر گوشی است که در بالاترین توان خود کار می کند.

منبع: www.webmd.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا