پزشکیروانشناسیسلامت

افسردگی پس از زایمان چیست؟ چه مدت طول می کشد؟ نحوه درمان!

در چند هفته اول مراقبت از نوزاد تازه متولد شده، بیشتر مادرانی که برای اولین بار مادر شده اند، احساس اضطراب، غم، ناامیدی و خستگی مفرط می کنند. این احساسات که گاهی اوقات به عنوان “کودک آبی” شناخته می شود، طی چند هفته بهتر می شود. اما برای برخی از زنان، این احساسات بسیار قوی هستند یا بهتر نمی شوند. زمانی این احساسات افسردگی پس از زایمان نامیده می شوند که بعد از حدود 2 هفته همچنان از بین نرود یا مراقبت از کودک برای مادر سخت شود.

افسردگی پس از زایمان یک ضعف نیست! این مشکل قابل درمان است. درمان به بیشتر خانم ها کمک می کند تا دوباره مثل قبل شوند و از داشتن نوزاد خود در خانه لذت ببرند.

افسردگی پس از زایمان چیست؟ 

افسردگی پس از زایمان یا PPD نوعی افسردگی بالینی است که پس از تولد نوزاد شروع می شود. علائم رایج آن عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • گریه بیش از حد یا خستگی
 • مشکل در ارتباط با کودک
 • بی قراری و بی خوابی
 • اضطراب و عصبانیت
 • لذت نبردن از هیچ چیز
 • احساس خستگی شدید، عصبانیت، ناامیدی یا شرمندگی
 • مشکل در تمرکز
افسردگی پس از زایمان

هیچ کس به طور قطعی نمی داند که چه چیزی باعث PPD می شود، اما مانند هر نوع افسردگی، احتمالاً چندین دلیل مختلف دارد. دوران پس از زایمان یک دوره آسیب پذیر است که طی آن بسیاری از دلایل عمده افسردگی بالینی، مانند تغییرات بیولوژیکی، استرس شدید و تغییرات عمده زندگی، همه به یکباره اتفاق می افتد.

افسردگی پس از زایمان از چه زمانی شروع می شود؟

PPD می تواند به محض زایمان شروع شود، اما احتمالاً بلافاصله متوجه آن نخواهید شد، زیرا احساس ناراحتی و خستگی در طی چند روز اول پس از زایمان، طبیعی است. شاید بعد از سپری شدن بازه زمانی کودک آبی، متوجه شوید که اتفاق جدی تری در جریان است.

دوره پس از زایمان معمولاً 4-6 هفته اول پس از تولد کودک می باشد و PPD معمولا در آن زمان آغاز می شود. همچنین PPD می تواند در دوران بارداری و تا 1 سال پس از زایمان ایجاد شود، بنابراین اگر این احساسات خارج از دوره معمول پس از زایمان اتفاق افتاد، تعجب نکنید.

افسردگی پس از زایمان چقد طول می کشد؟

از آن جا که PPD می تواند از چند هفته تا 12 ماه پس از تولد کودک به وجود آید، میانگینی برای مدت زمان دوام آن وجود ندارد. برای بعضی از زنان این علائم می تواند پایدار و شدید باشند و گاهی می تواند نشانه ای از افسردگی بعد از زایمان باشد.

تحقیقات نشان داده است که 38% درصد زنانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا شدند، علائم طولانی مدتی را تجربه می کنند. 50 درصد از زنانی که به پزشک مراجعه کردند، پس از یک سال بهبود یافتند. همچنین زنانی که هیچ گونه درمان بالینی نداشتند، تا 3 سال بعد از زایمان همچنان دچار افسردگی بودند.

در چه صورتی افسردگی بعد از زایمان بیشتر طول می کشد؟

جدول زمانی PPD برای همه متفاوت است. اگر مشکل خاصی داشته باشید، ممکن است PPD شما حتی با درمان نیز طولانی تر باشد. شدت علائم و مدت زمان بروز علائم قبل از شروع درمان می تواند بر دوام PPD شما تأثیر بگذارد.

مشکلاتی که ممکن است افسردگی بعد از زایمان را طولانی تر کند:

 • سابقه افسردگی یا سایر بیماری های روحی
 • مشکلات شیردهی
 • یک بارداری یا زایمان سخت
 • عدم حمایت همسر یا اعضای خانواده و دوستانتان
 • سایر تغییرات عمده زندگی که در دوران پس از زایمان اتفاق می افتد، مانند از دست دادن شغل
 • سابقه PPD در بارداری قبلی

هیچ فرمولی برای تعیین اینکه چه کسی PPD را تجربه می کند و چه کسی آن را تجربه نمی کند یا پروسه آن چه مدت طول می کشد، وجود ندارد. اما با درمان صحیح، به ویژه زمانی که سریع تشخیص داده شود، حتی اگر یکی از این مشکلات را داشته باشید، می توانید آن را تسکین دهید.

PPD چه تاثیری بر زندگی دارد؟

شاید بدانید که PPD علائم دشواری را ایجاد می کند و متأسفانه می تواند بر روابط شما نیز تأثیر بگذارد.

 • شریک زندگی: اگر گوشه گیر یا منزوی شده باشید، روابط شما با شریک زندگی تان تحت تأثیر قرار می گیرد. طبق آكادمی اطفال آمریكا (AAP)، هنگامی كه فرد مبتلا به PPD است، شریک زندگی او نیز دو برابر بیشتر احتمال دارد كه به آن مبتلا شود.
 • خانواده و دوستان: اعضای خانواده و دوستان ممکن است مشکوک شوند که چه مشکلی پیش آمده است یا متوجه شوند که شما مثل قبل رفتار نمی کنید، اما ممکن است آن ها ندانند چگونه به شما کمک کنند یا چطور با شما رفتار کنند. در این بین فاصله ای ایجاد می شود که باعث افزایش احساس تنهایی شما می شود.
 • فرزندان: می تواند بر روابط شما با کودک تأثیر بگذارد. جدا از تأثیر بر نحوه مراقبت جسمی از کودک، PPD می تواند بر روند پیوند مادر و کودک پس از تولد تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است به روابط شما با کودکان بزرگترتان نیز آسیب برساند.
تاثیر افسردگی پس از زایمان بر زندگی

حتی برخی از محققان بر این باورند که PPD مادر ممکن است در طولانی مدت بر رشد اجتماعی و عاطفی کودک تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد کودکانی که مادر آن ها دچار افسردگی پس از زایمان بودند، این کودکان در خردسالی دچار مشکلات رفتاری و در بزرگسالی دچار افسردگی بودند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر 2 هفته پس از زایمان احساس بهبودی نداشتید، با پزشک خود در تماس باشید. در حالی که در قرار 6 هفته ای پس از زایمان از نظر PPD مورد بررسی قرار می گیرید، لازم نیست که مدت طولانی صبر کنید. زیرا این کار باعث می شود PPD بیشتر طول بکشد.

بعد از 2 هفته، اگر هنوز احساسات شدیدی را تجربه می کنید، احتمالاً “کودک آبی” نیست. از یک جهت این خبر خوبی است: این بدان معناست که شما می توانید سریع تر برای درمان اقدام کنید.

افسردگی پس از زایمان چگونه درمان می شود؟

چندین گزینه برای درمان افسردگی پس از زایمان وجود دارد و شما ممکن است به بیش از یک استراتژی برای درمان نیاز داشته باشید. همچنین تغییراتی در سبک زندگی وجود دارد که ممکن است باعث بهبود سریع تر شود.

داروهای ضد افسردگی

پزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی را به شما پیشنهاد بدهد. اگر کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید، هر دارویی که مصرف می کنید وارد شیر می شود. پزشک شما معمولا سعی می کند علائم شما را با کمترین عوارض و به بهترین نحو درمان کند. معمولا این داروها با شیردهی سازگار هستند.

مشاوره

رفتار درمانی شناختی (CBT) یک استراتژی برای درمان افسردگی، از جمله علائم افسردگی پس از زایمان است. هر چقدر هم افسرده باشید، صحبت کردن در مورد احساسات می تواند مفید باشد. صحبت کردن با کسی مثل مشاور در مورد اینکه چه احساساتی دارید می تواند تسکین دهنده باشد.

با مشاوره گرفتن می توانید افکارتان را تغییر دهید و با کمک روان درمانی ها افسردگی خود را بهتر درک کنید و بر آن کنترل پیدا کنید.

درمان افسردگی پس از زایمان

سایر روش های درمانی:

 • خواب کافی داشتن
 • پرهیز از مصرف الکل
 • زمانی برای ورزش کردن
 • قرار گرفتن در جمع های دوستانه و خانوادگی
 • وعده های غذایی مقوی و سالم

نتیجه گیری

معمولا در بیشتر موارد افسردگی پس از زایمان چندین ماه طول می کشد. افسردگی نه فقط روی مغز بلکه روی کل بدن تأثیر می گذارد و اینکه دوباره به حالت قبلتان برگردید زمان می برد.

اگر فکر می کنید که افسردگی بر کیفیت زندگی شما یا توانایی مراقبت از خود و کودک تان تاثیر می گذارد، سعی کنید با شریک زندگی خود، یکی از اعضای خانواده، یک دوست معتمد یا مشاوره ارتباط برقرار کنید و راهنمایی بگیرید تا احساس بهتری داشته باشید.

منبع: healthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا