اخبار اقتصادیاقتصادبورس و سرمایه گذاری

افت بی سابقه شاخص بورس با شهادت سردار سلیمانی

با ترور سردار قاسم سلیمانی بازار بورس شکی جدید را تجربه می کند. این شوک غیر اقتصادی واکنش تاریخی بورس را به همراه داشت. بررسی افت شاخص بورس در این اوضاع به سهام داران کمک فراوانی خواهد کرد تا بتوانند در شرایط، درست تصمیم بگیرند.

در سال 98 عوامل غیر اقتصادی بسیاری که بر بازار بورس اثر گذار هستند رخ دادند. اما در همه این اتفاقات واکنش های سهام بسیار موقت بوده و هیجانات سریعا فروکش کرده اند. اما شوک شهادت سردار سلیمانی با دیگر اتفاقات قابل مقایسه نیست.

واکنش های سهام

واکنش ایران به این موضوع امکان رخ دادن تغییرات متفاوتی نسبت به قبل را برای بازار سهام خواهد داشت. در بین شوک های غیر اقتصادی رخ داده از گذشته تا کنون، این یکی از موثرترین موارد بر بازار بورس است.

بازار سهام با شهادت سردار سلیمانی دچار ریزش شدیدی شد و در ساعات اولیه 4 درصد افت را تجربه کرد. بیشترین ریزش در بین صنایع مربوط به گروه چند رشته ای صنعتی است که با 4.95 درصد افت در صدر قرار داشت و گروه کانه های فلزی نیز رشد 0.14 درصدی را داشت.

بر طبق آمار شركت مديريت فناوری بورس تهران در نهایت در ساعت اخیر بورس اوراق بهادار تهران در امروز، شنبه 14 دی ماه 98 با کاهش چشمگیری مواجه شد و 17 هزار واحد سقوط داشت. این روند افت شاخص بورس در نمودار زیر قابل مشاهده است.

کاهش بورس

در نهایت برگزاری جلسه ای فوق العاده برای تداوم عملیات روزانه بازار سرمایه در شورای عالی بورس مطرح شد.

در پی حادثه اخیر چنین واکنش منفی در بازار سرمایه انتظار می رود. حتی برخی فعالان بازار نظر به تعطیلی بازار بورس نیز دارند اما مقام های بورس بر ادامه روند و کار آن معتقدند.

قیمت طلا هم در پی وقایع اخیر افزایش پیدا کرده است.

شورای عالی بورس ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی بر ادامه روند اجرایی روزانه بازار تاکید کرده و گفتند: بخش های مختلف بازار سرمایه با دقت و هوشیاری به مسیر خود ادامه می دهند.

برای اطلاع از بازار بورس و سرمایه گذاری در این بازار به لینک های داده شده می توانید مراجعه نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا