ورزشی

اطلاعات پایه ای از ورزش بسکتبال

بسکتبال یک ورزش محبوب در سراسر جهان است که در لیگ های حرفه ای، تیم های مدارس، لیگ های تفریحی و مکان های مختلف در سراسر دنیا بازی می شود. شواهد اولیه این بازی در بقایای باستان شناسی تمدن های باستانی آمریکای مرکزی و جنوبی یافت شده است. اما بازی همانطور که می دانیم در سال 1891 توسط دکتر جیمز نایسمیت از پرینگل، ماساچوست اختراع شد. او مأمور شده بود كه برای تیم YMCA یک بازی تیمی داخلی طراحی كند. YWCA کپی از قوانین را در سال 1895 درخواست کرد، و از آن زمان، زن و مرد در ورزش بسکتبال شرکت کردند.

basketball

بسکتبال یک ورزش تیمی است. دو تیم با 5 بازیکن هر کدام سعی می کنند با شلیک یک توپ درون یک حلقه که با ارتفاع 10 پا بالاتر از زمین قرار دارد، گلزنی کنند. این بازی در یک زمین مستطیل شکل انجام می شود و در انتهای هر قسمت یک حلقه وجود دارد. زمین با خط میانی به دو بخش اصلی تقسیم می شود.

در بازی بسکتبال حداکثر 5 تعویض مجاز است. یک شوت موفق دو امتیاز دارد. در شروع بازی یک بازیکن از هر تیم در دایره وسط می ایستد در حالی که داور توپ را در هوا بین آنها پرتاب می کند. بازیکنان سپس به سمت بالا پرش می كنند و سعی می كنند توپ را به گونه ای حرکت دهند كه اعضای تیم خودشان توپ را به دست بیاورند. بازیکنان سپس دریبل می کنند و به سمت دروازه حریف می روند.

این ورزش در دو نیمه برگزار می شود و دارای 4 دوره است. هر نیمه شامل دو دوره می شود. فاصله زمانی بین دو نیمه 15 دقیقه است و فاصله زمانی بین دوره ها 3 دقیقه می باشد. هر دوره نیز در بازه 10 یا 12 دقیقه ای برگزار می شود. زمانی که توپ در حرکت نیست و بازی متوقف شده است جزء زمان بازی محاسبه نمی شود. معمولا بازی بسکتبال حدود 2 ساعت طول می کشد با اینکه جمع زمان بازی کمتر از این مقدار است.

basketball

تیمی که دارای توپ است، حمله نامیده می شود. تیم بدون توپ دفاع نامیده می شود. آنها سعی می کنند توپ را از تیم مقابل بگیرند، هنگامی که آن ها توپ را پرتاب می کنند یا پاس می دهد و همچنین در زمان منحرف شدن توپ از مسیر اصلی توپ را بدست آورند.

دریبل کردن به حرکتی گفته می شود که توپ در دست یک بازیکن است و با زدن آن به زمین، مجدد خودش دوباره توپ را بگیرد بدون اینکه در اختیار بازیکن دیگری قرار بگیرد. هر زمان توپ را در دست خودش نگه دارد، دریبل تمام شده است.

هر بازیکن می تواند در حین دریبل هر چقدر بخواهد قدم بردارد و محدودیتی برای او وجود ندارد. در صورتی که بازیکن پس از اتمام دریبل مجدد بخواهد دریبل کند دچار خطای دبل شده است. در واقع بازیکن اجازه ندارد پس از اتمام دریبل مجدد دریبل انجام دهد.

بازیکنی که توپ در دست دارد می تواند با ثابت نگه داشتن یک پا، پای دیگر خود را به هر سمتی که بخواهد چند بار حرکت دهد. اگر بازیکن همراه با توپ بیش از یک گام بدون دریبل حرکت کند دچار خطا شده است.

قوانین زیادی در بازی بسکتبال وجود دارد که چند مورد از مهم ترین های آن ها را برای شما شرح می دهیم:

basketball

قانون 24 ثانیه: تیم صاحب توپ باید در زمان 24 ثانیه یا توپ را وارد حلقه تیم حرکت کند یا اینکه به سمت حلقه پرتاب کند تا 24 ثانیه تمام شود. اگر توپ اوت شود یا به تخته حلقه بخورد 24 ثانیه ادامه می یابد. در چند حالت دیگر نیز این زمان 24 ثانیه صفر خواهد شد:

  • در صورتی که خطایی انجام شود.
  • توپ با پای بازیکن مقابل به اوت برود.

قانون 8 ثانیه: طبق این قانون اگر تیمی توپ را در زمین خودی بدست آورد، باید تا 8 ثانیه آن را به زمین حریف منتقل کند. اگر این کار را انجام ندهد تخلف محسوب می شود و داور توپ را به تیم مقابل خواهد داد.

قانون 5 ثانیه: طبق این قانون هیچ بازیکنی نمی تواند بیشتر از 5 ثانیه توپ را دست خود نگه دارد. البته در زمانی که دریبل انجام می دهد این شمارش انجام نمی شود.

در این مطلب با برخی مطالب پایه ای در مورد بازی بسکتبال آشنا شدید. برای کسب اطلاعات بیشتر منتظر مطالب بعدی ما باشید.

اگر مایل به کسب اطلاع از ورزش بارفیکس و تاثیر آن بر قد هستید می توانید به مقاله مجله خبری آی تایمز در این خصوص مراجعه نمایید:)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا