پزشکیسلامت

اسکیزوفرنی و راه های درمان این بیماری

یکی از بیماری های روانی شدید اسکیزوفرنی است. این بیماری حالتی را برای بیمار ایجاد می کند که انگار از خود بیگانه است. زمانی که فردی دچار این بیماری شده باشد، امکان برقراری ارتباط با او وجود ندارد. به عبارت دیگر معنای اسکیزوفرنی قطع رابطه کردن با واقعیت است. از همین رو فردی که دچار این بیماری شده باشد هیچ عکس العملی نسبت به وقایع اطراف خود ندارد و بسیار بی تفاوت است. به معنای دیگر او از واقعیت دور شده است و متوجه وقایع بیرونی نخواهد بود.

اسکیزوفرنی چیست؟

ذهن و روان فرد دچار این بیماری از واقعیت کاملا دور شده و در دنیای درون خود غرق می شود. افکار چنین فردی کاملا به هم ریخته خواهد بود و ذهنش از هم پاشیده است. چنین فردی در بازه های زمانی مختلف نسبت به وقایع اطرافش کاملا بی تفاوت است و آرام و بی انرژی خواهد بود. در این مواقع فرد کاملا آگاهی خودش را نسبت به دنیای بیرون از دست می دهد و به دنیای توهمی خودش که همانند رویایی عجیب و غریب است وارد می شود.

اسکیزوفرنی چیست؟
اسکیزوفرنی چیست؟

در این بیماری فرد اغلب با یک مخاطب نامرئی صحبت می کند. امکان دارد بیمار اسکیزوفرن افرادی که قبلا آن ها را دیده است دوباره بشناسد، در این صورت می توان گفت به بخشی از قسمت های پراکنده ذهن خود دست یافته است. حرکات و اداهای صورت در فرد اسکیزوفرن کاملا غیر طبیعی است.

تحلیل های ذهنی اسکیزوفرن ها بسیار جالب توجه است. در هنر خلاقیت آن ها بسیار خاص و منحصر به فرد است. این بیمار ها دچار تکان های عصبی می شوند که توانایی مهار آن را ندارند. زمانی که این بیمار بی حال بوده و ارتباطش با دنیای خارج قطع شده است امکان دارد برای مدت زمان بسیار طولانی در یک حالت بماند. زمان هایی نیز وجود دارد که یک حرکت را به طور مداوم تکرار می کند تا زمانی که یک تکان عصبی رخ دهد. در این زمان فرد ناآگاهانه دست به اقداماتی می زند که ممکن است به دلیل مقابله ذهنی اش با شرایطی خیالی باشد.

اسکیزوفرنی در نوجوانی

زمانی که احتمال دارد فرد به بیماری اسکیزوفرنی دچار شود، پس از بلوغ است. البته در سنین بالاتر نیز امکان ابتلا به این بیماری وجود خواهد داشت. در مواردی امکان دارد کودک بسیار با استعداد بوده و در تحصیل بسیار موفق باشد اما ناگهان تغییر حالت برای او به وجود بیاید و حرکات عجیبی نشان دهد. منزوی شدن و از خود بیگانه شدن حالت هایی است که در چنین فردی بسیار بارز خواهد بود. احساس بی تفاوتی در این جوانان بسیار شایع است و آن ها تمایل به برقراری ارتباط با هیچ کسی را نداشته و هیچ حسی را نخواهند داشت.

اسکیزوفرنی در نوجوانی
اسکیزوفرنی در نوجوانی

سرد و بی روح بودن و یخ زدگی به لحاظ احساسی به شدت در بین این بیماران رواج دارد.

راه درمان

در این بیماران به دلیل اینکه آن ها در مقابل ارتباطات بیرونی مقاومت دارند، روان درمانی پاسخگو نخواهد بود. در بیشتر موارد این بیماران بستری می شوند و در برخی افراد شوک الکتریکی تغییراتی را در حالات آن ها به وجود می آورد.

جراحی مغز نیز روشی است که در برخی موارد توصیه شده و می تواند موثر واقع شود. جلسات کار درمانی و گروه درمانی نیز در مورد برخی بیماران کارساز خواهد بود.

در مورد بیماری آلزایمر نیز در لینک مشخص شده اطلاعاتی را کسب خواهید کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا