سیاسی

استفاده از ظرفیت NGO ها برای پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

زهره الهیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی اظهار داشت: در ارتباط با ترور شهید سلیمانی از ابتدای تشکیل کمیته حقوق بشر جلساتی را با دستگاه‌های ذیربط داشته‌ایم و مادام پیگیر این پرونده بوده‌ایم. دستگاه‌ها گزارشاتی را به مجلس از پیگیری‌های این پرونده ارائه کرده‌اند.

وی افزود: وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه به صورت مستقیم با این پرونده در ارتباط هستند و مادام گزارشات خود را به روز می‌کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در قوه قضائیه کمیته‌ای تشکیل شده که این کمیته با دستور رئیس قوه قضائیه موظف شده از همه ظرفیت‌های حقوقی کشور برای پیگیری این پرونده کمک بگیرد.

به گفته الهیان، در سفر اخیر آیت الله رئیسی به عراق هم موضوعات مرتبط با پرونده ترور شهید سلیمانی در این کشور مطرح شده است.

وی گفت: نیاز است مسئولان عراق هم با ایران همکاری‌های لازم را داشته باشند تا مستندات لازم برای تکمیل این پرونده هر چه سریع‌تر تکمیل شود.

الهیان ادامه داد: در آخرین صحبتی که با رئیس کمیته حقوق بشر عراق داشتم، از آنها خواستم تا از ظرفیت پارلمان عراق در راستای ارائه مستندات استفاده کنند تا دستگاه قضائی با مستندات کافی در عرصه بین‌الملل حاضر شود.

وی گفت: دستگاه‌های مسئول مانند سپاه پاسداران، سپاه قدس و قوه قضائیه به طور جد پیگیر این موضوع هستند و در همین زمینه قول‌هایی را از طرف عراقی گرفته‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم استفاده از NGO ها و ظرفیت‌های مردم نهاد در رابطه با پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی گفت: در کنار پیگیری‌های رسمی و حکومتی، می‌توانیم از ظرفیت‌های نهادهای مردمی که در حوزه حقوق بشر و بین‌الملل فعال هستند، کمک بگیریم.

الهیان ادامه داد: در واقع از طریق NGO ها و سازمان‌های مردم نهاد در مجامع بین‌المللی می‌توانیم اقامه دعوی کنیم، چرا که ظرفیت نهادهای مردمی در حوزه بین‌الملل، ظرفیت‌های خوبی است و حتی برای پیگیری حقوقی این پرونده بیش از ظرفیت حاکمیت می‌تواند به کمک بیاید.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا