اخبار سلامتسلامت

در ایام همه گیری کرونا آیا می توان به صورت بهداشتی از استخر ها استفاده کرد؟

وقتی در آب هستید هم باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید. کووید 19 به واسطه تماس نزدیک فرد با فرد منتقل می شود. مخصوصا از طریق ترشحات و ذرات تنفسی که با سرفه و عطسه تولید و پخش می شوند. حفظ رعایت فاصله اجتماعی با دیگران بسیار حائز اهمیت است. ضد عفونی کردن صحیح آب، عدم شنا در صورت داشتن عفونت واگیر دار یا زخم باز، دوش گرفتن قبل از شنا و عدم استفاده از حوله مشترک که همیشه باید رعایت شوند از جمله مواردی است که باید در زمان استفاده از استخر در زمان همه گیری کرونا رعایت شود.

آیا ویروس کرونا در آب منتشر می شود؟

آب راه انتقال عمده و اصلی ویروس کرونا نیست اما نتایج تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا در مدفوع و ادرار بیماران وجود دارد و می‌تواند آب را آلوده کند.

راه اصلی انتقال ویروس ریز قطراتی هستند که هنگام عطسه، سرفه و یا حرف زدن از دهان افراد منتقل می‌شود. همچنین ۵۰ درصد بیماران کرونایی عوارض گوارشی را تجربه می‌کنند، بنابراین ویروس می‌تواند از طریق روده دفع شود.

با توجه به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ضد عفونی کردن درست آب بسیار مهم است. ضد عفونی کننده هایی مانند کلر، اصلی ترین راه پیشگیری از انتشار آلودگی ها از جمله ویروس های موجود در آب است.

مواردی که باید در زمان استفاده از استخر در ایام همه گیری کرونا رعایت شود!

رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی استفاده از استخر در ایام کرونا
 • رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی حتی داخل آب
 • پیگیری مداوم وضعیت سلامتی کارکنان
 • ماسک زدن به جز هنگام شنا
 • وجود صابون و ضد عفونی کننده دست به اندازه کافی
 • ارتقاء سیستم تهویه هوای استخر
 • شستن مکرر دست‌ها توسط کارمندان و شناگران
 • فراهم کردن امکان نوبتی کردن کارکنان
 • آموزش جهت پیشگیری استفاده از علائم، بنرها و بلندگو ها
 • تعطیلی استخر به مدت ۲۴ ساعت در صورت وجود فرد کرونا مثبت و ضدعفونی آن

رعایت موازین استاندارد بهداشتی شنا

 1. با زخم باز شنا نکنید.
 2. اگر به یک عفونت واگیر دار مبتلا هستید، شنا نکنید (مثلا هپاتیت A).
 3. قبل از شنا دوش بگیرید.
 4. از حوله مشترک استفاده نکنید.
 5. از وسایل مشترک مانند اسباب بازی های آبی، تخته شنا و … استفاده نکنید. اگر از وسیله ای مشترک استفاده می شود باید بین هر استفاده، ضد عفونی شود.

نکات لازم به مراجعه کنندگان

🔸 از ماسک استفاده کنید: وقتی که حفظ فاصله اجتماعی سخت است، استفاده از ماسک ضروری است. ماسک صورت نباید در هنگام شنا در آب پوشیده شود.

🔹 سرفه و عطسه تان را بپوشانید: کارکنان و شناگران باید اصول بهداشتی تنفسی را رعایت کنند و در زمان سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را بگیرند.

🔸 تجمع نکنید: چه در داخل آب و چه بیرون از آب تجمع نکنید. در مورد کلاس های جمعی شنا نیز باید نوبتی و دسته بندی شده اجرا شوند.

🔹 اگر بیمار هستید در خانه بمانید: اگر بیمار هستید یا در معرض ویروس بوده اید و یا تست کووید 19 تان مثبت شده باید در خانه بمانید.

نکات لازم به کارکنان استخر

✔ ضد عفونی کردن سطوح: سطوحی که زیاد لمس می شوند باید دائما تمیز شوند. حتما از تهویه مناسب برای محیط استفاده کرده و هنگام استفاده از مواد ضد عفونی کننده و سایر مواد شیمیایی، نکات ایمنی لازم را رعایت کنید.

✔ ایجاد موانع فیزیکی برای حفظ فاصله اجتماعی: از موانع فیزیکی و قابل مشاهده مانند نوار بندی استخر برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت فاصله دو متری استفاده کنید.

✔ تعلیم به کارکنان: یک نفر از کارکنان را تعیین کنید که موارد مشکوک به کووید 19 را شناسایی کند. کارکنان باید کنترل کنند که مشتری از ماسک استفاده کنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند و دست هایشان را بشویند.

✔ استفاده نوبتی از فضاهای مشترک: فضاهای مشترک مانند اتاق های استراحت کارکنان و رختکن ها باید دائما ضد عفونی شوند و استفاده مشترک تا حد ممکن باید نوبتی شود. همچنین کارفرمایان باید امکان شیفتی کارکردن را برای کارکنان فراهم کنند.

✔ تعطیلی استخر در صورت حضور کرونا مثبت: اگر در استخری مورد مثبتی از کووید 19 وجود داشت، استخر باید تعطیلی شده و 24 ساعت صرف پاکسازی و ضد عفونی کردن آن شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا