پوست و موسلامت

7 ترفند برای از بین بردن مو های زائد صورت بانوان

مو های صورت برای برخی افراد آزار دهنده است. اما، با استفاده از راه حل های گفته شده در این مقاله، از بین بردن مو های زائد صورت آسان است. بسته به روش انتخاب شده، می توانید روزها، هفته ها یا ماه ها مو های زائد خود را از بین ببرید. برای آگاهی از انواع روش های از بین بردن مو های زائد صورت مقاله را تا انتها بخوانید.

7 ترفند برای از بین بردن مو های زائد صورت

1. یکی از سریع ترین و ساده ترین روش ها تراشیدن

تراشیدن، یکی از سریع ترین و ساده ترین روش ها برای از بین بردن موها می باشد. چه از ژیلت یا تیغ یکبار مصرف استفاده کنید یا از ریش تراش برقی، هر دو دارای یک تیغه داخلی هستند که مو های سطح پوست را از بین می برند. همچنین، می توانید از ریش تراش ها برای حذف مو های زائد قسمت های مختلف بدن نیز استفده کنید. از جمله:

 • پاها
 • بازوها
 • زیر بغل
 • ناحیه بیکینی

با این حال، نتایج دائمی یا طولانی مدت نیستند. صورت شما به مدت یک تا سه روز بدون مو باقی می ماند و سپس باید دوباره اصلاح کنید.

نحوه از بین بردن مو های زائد صورت با تیغ یا ژیلت

 • برای بهترین نتیجه، صورت خود را تمیز کنید.
 • سپس، با استفاده از برس مخصوص یک لایه صابون یا کرم اصلاح بزنید (استفاده از کرم یا صابون باعث نرمی و صاف شدن سطح پوست می شود و احتمال بریدگی و رشد مو های زیر پوستی را کاهش می دهد).
 • ریش تراش را بر روی صورت خود در جهت رشد مو بکشید.
 • سپس، صورت خود را با آب سرد بشوئید و خشک کنید.
 • در پایان کار برای جلوگیری از عفونت قسمت های بریده شده و خارش پوست پس از اصلاح، از افترشیو استفاده کنید.

خرید محصولات آرایشی بهداشتی فروشگاه زیپلین

جهت خرید 👇

عوارض جانبی: به خاطر داشته باشید که در حالی که این روش نسبتاً بی خطر است. اما، مو های روییده در زیر پوست می توانند از عوارض اصلاح با تیغ باشند. این برآمدگی های کوچک زمانی ایجاد می شوند که موها دوباره به داخل پوست باز می گردند. مو های داخل شده معمولاً طی چند روز خود به خود بهبود می یابند.

تراشیدن یکی از راحترین ترفند های از بین بردن مو های زائد صورت

2. دومین راه حل استفاده از مو چین

موچین یکی دیگر از روش های موثر و ارزان برای از بین بردن مو های صورت است. این روش کمی متفاوت از اصلاح عمل می کند. موچین به جای برداشتن مو با تیغ، موها را از ریشه کنده یا بیرون می کشد. موچین روی هر موی صورت کار می کند و استفاده از آن هنگام شکل دادن به ابروها بسیار مفید است. به طور معمول، نتایج اصلاح با موچین بیشتر از اصلاح با تیغ طول می کشد و معمولاً سه تا هشت هفته طول می کشد.

برای استفاده از موچین برای اصلاح صورت، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از شروع، صورت خود را بشوئید.
 • سپس، یک دستمال یا حوله گرم روی صورت خود قرار دهید تا پوست نرم شود.
 • مو هایی را که می خواهید بکنید، جدا کنید.
 • در حالی که پوست خود را به آرامی نگه داشته اید، هر بار یک تار مو بکشید (سعی کنید خیلی محکم پوست را نکشید. زیرا، پس از رشد مجدد، باعث ایجاد مو های زیر پوستی می شود).
 • همیشه در جهت رشد مو، جهت حذف آن اقدام کنید.

عوارض جانبی: استفاده از موچین برای از بین بردن مو های زائد صورت می تواند ناراحتی جزئی ایجاد کند. اما، معمولاً دردناک نیست. اگر درد دارید یک تکه یخ را روی محل بمالید تا قرمزی و التهاب کاهش یابد.

استفاده از موچین برای حذف مو های زائد صورت

3. سومین راه حل اپیلاسیون با دستگاه اپیلاتور

اپیلاسیون گزینه دیگری برای از بین بردن مو های صورت است. این تکنیک می تواند موها را تا چهار هفته از بین ببرد که اگر مشغول هستید و نمی خواهید مرتباً مو های خود را اصلاح کنید، این انتخاب بهتری خواهد بود.

اپیلاتور ها مانند موچین عمل می کنند. تفاوت در این است که اپیلاتورها مو های صورت را با گرفتن چندین مو به طور همزمان و برداشتن آن ها از ریشه از بین می برند. از آنجا که موها از ریشه برداشته می شوند، زمان رشد مجدد آن ها بیشتر طول می کشد. گاهی اوقات، اپیلاسیون باعث می شود موها نرم تر و نازک تر شوند. بنابراین، رشته های مو ممکن است کمتر قابل توجه شوند.

ممکن است فقط هنگام برداشتن مو های ساق پا یا نواحی بزرگتر بدن به اپیلاتور فکر کنید. اما، اپیلاتور ها در اندازه های مختلفی وجود دارند که آن ها را برای از بین بردن مو در تمام نقاط بدن ایده آل می کند.

هنگام استفاده از اپیلاتور نیازی نیست که پوست خود را آماده کنید. با این حال، لایه برداری چند روز قبل به نرم شدن پوست و کاهش خطر رویش مو کمک می کند. پس از آماده شدن برای برداشتن مو با اپیلاتور، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اپیلاتور را با زاویه 90 درجه نگه دارید.
 • پوست خود را محکم نگه دارید.
 • اپیلاتور را در جهت رشد مو حرکت دهید.
 • اپیلاتور را به آرامی روی صورت خود بکشید تا از شکستن مو جلوگیری کنید. آن را خیلی محکم به پوست خود فشار ندهید.

عوارض جانبی: این روند می تواند دردناک باشد. اما کند پیش رفتن می تواند ناراحتی را کاهش دهد. اگر بعد از آن حساسیت دارید، یک تکه یخ را روی نقاط دردناک بمالید تا تورم و التهاب کاهش یابد.

3.1 اپیلاسیون با موم (در خانه)

اپیلاسیون یک روش موثر برای از بین بردن تمام مو های یک ناحیه است. دو نوع مختلف کیت اپیلاسیون وجود دارد:

 • نوار های مومی که قبل از استفاده بین دستان خود گرم می کنید
 • مومی که در گرمکن ذوب می شود و سپس با چوب روی پوست قرار می گیرد

نکته: هنگام خرید موم، به دنبال موم نرم یا مومی باشید که برای استفاده در صورت فرموله شده است. موم سخت برای پاها و ناحیه بیکینی بهتر است.

اگر مومی را انتخاب می کنید که باید در خانه گرم شود، یک دستگاه گرم کننده موم خریداری کنید. موم گرم کن، موم را به طور مساوی گرم می کند و به شما این امکان را می دهد تا بهتر دما را کنترل کنید. همچنین، مطمئن شوید که مقدار زیادی چوب اپیلاسیون خریداری کرده اید تا فقط از هر چوب یکبار استفاده کنید. “استفاده مجدد از چوب” می تواند باکتری ها را به موم وارد کند و ممکن است باعث عفونت پوستی شود.

قبل از اپیلاسیون، یک تست پچ روی پوست خود انجام دهید تا ببینید آیا دچار واکنش آلرژیک شده اید یا خیر و مطمئن شوید که موم از دمای مناسب برخوردار است. موم نباید به طرز ناراحت کننده ای داغ شود. باید به راحتی روی پوست شما بغلتد.

اگر پوست شما واکنش آلرژیک نشان نداد، مراحل زیر را برای اپیلاسیون مو های صورت خود دنبال کنید:

 • ابتدا دست ها و صورت خود را تمیز بشوئید.
 • سپس، لایه برداری پوست را انجام دهید.
 • بعد در حالی که پوست را به آرامی نگه داشته اید، موم را بمالید.
 • چند لحظه صبر کنید (طبق دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته موم).
 • سپس، نوار را در جهت رشد موها محکم بردارید.
 • پس از اتمام کار، موم باقی مانده بر روی پوست را با روغن بچه تمیز کنید.
 • سپس، پوست را مرطوب کنید.

عوارض جانبی: اپیلاسیون ممکن است ناراحت کننده باشد. اما نباید دردناک باشد. اپیلاسیون می تواند باعث ایجاد آکنه و مو های روییده شود. در صورت استفاده از رتینوئید ها نیز باید از آن اجتناب کرد.

4. لیزر، یکی از جدیدترین ترفند های از بین بردن مو های زائد صورت

مشکل اصلی بسیاری از روش های رفع مو های زائد این است که نتایج موقت هستند یا فقط چند هفته طول می کشند. برای نتایج طولانی تر، لیزر مو های زائد را در نظر بگیرید. هر چند لیزر مو های زائد می تواند گران باشد.

این روش با استفاده از لیزر و پرتو های تپنده به فولیکول های مو آسیب می رساند و در نتیجه باعث ریزش مو می شود. این یک راه حل نیمه دائمی است. مو ها پس از حدود شش ماه دوباره رشد می کنند. بنابراین، شخص برای دستیابی به نتایج مطلوب به طور معمول ملزم به مراجعات متعدد است. گاهی موها هرگز رشد نمی کنند و یا در صورت بازگشت موها، ممکن است ریزتر و غیرقابل توجه تر باشند.

لیزر مو های زائد را می توان در هر نقطه از صورت مانند: لب بالا و چانه انجام داد. اما، هنگام برداشتن مو های اطراف پلک و نواحی اطراف باید از لیزر اجتناب کنید.

هنگام استفاده از دستگاه لیزر در خانه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • صورت خود را تمیز بشوئید و اصلاح کنید. از آنجا که مو های زیر پوست را هدف قرار می دهید، این روش زمانی که مو های شما کوتاه است بهترین کار را می کند.
 • سطح درمان را انتخاب کنید. سپس، برای شروع دستگاه لیزر را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.
 • هر دو هفته یکبار این کار را تکرار کنید تا به نتایج دلخواه برسید. بسته به نوع لیزری که خریداری می کنید، دستورالعمل ها متفاوت است. طبق دستور از کیت استفاده کنید.

عوارض جانبی رایج لیزر مو های زائد قرمزی و حساسیت است. برای کاهش ناراحتی از یخ استفاده کنید.

برای کاهش ناراحتی پس از لیزر از یخ استفاده کنید.

5. استفاده از کرم مو بر

کرم های موبر یکی دیگر از گزینه های حذف مو های زائد صورت است. نتایج می تواند بیشتر از سایر موارد دوام داشته باشد و این کرم ها ممکن است ارزان تر از اپیلاسیون باشند.

این کرم ها دارای مواد شیمیایی مانند: سدیم، دی اکسید تیتانیوم و سولفید باریم هستند که پروتئین ها را در موها تجزیه می کنند. به طوری که به راحتی حل شده و شسته می شوند. اگرچه این مواد به طور کلی بی خطر هستند، اما احتمال واکنش وجود دارد.

اگر برای اولین بار است که از کرم موبر استفاده می کنید. ابتدا یک تست پچ انجام دهید و مقدار کمی از کرم را روی پوست خود بمالید. علائم واکنش شامل قرمزی پوست، برجستگی و خارش است. حداقل 24 ساعت پس از انجام تست پچ صبر کنید تا کرم را روی قسمت های بزرگتر صورت خود بمالید.

پس از تست پچ، نحوه انجام این کار به شرح زیر است:

 • یک لایه کرم را روی مو های ناخواسته صورت بمالید.
 • اجازه دهید کرم حدود 5 تا 10 دقیقه روی صورت شما بماند.
 • با استفاده از یک پارچه مرطوب، کرم را به آرامی پاک کرده و مو های زائد را از بین ببرید.
 • صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید.

این محصولات به صورت ژل، کرم و لوسیون موجود است. در حالی که این کرم ها می توانند مو های هر قسمتی از بدن را از بین ببرند، برخی از کرم ها مخصوص مو های صورت طراحی شده اند. این بدان معنی است که آن ها همچنین صاف، لایه برداری و مرطوب کننده صورت هستند.

6. بند زدن، یکی از متداول ترین راه های از بین بردن مو های زائد صورت

بند زدن گزینه دیگری برای فرم دادن به ابروها و از بین بردن مو های ناخواسته صورت در بالای لب، کنار صورت و چانه است. در این روش از نخ استفاده می شود که مو های ناخواسته را می کشد و می پیچاند تا زمانی که از فولیکول مو جدا شوند. نتایج می تواند بیشتر از اصلاح با تیغ یا موچین دوام داشته باشد. به علاوه این روش باعث ایجاد مو های روییده نمی شود.

نخ همچنین شامل مواد شیمیایی نمی شود. بنابراین، هیچ خطر واکنش پوستی وجود ندارد. اگرچه ممکن است هنگام برداشتن مو از فولیکول ها، درد یا ناراحتی جزئی را تجربه کنید. برای کاهش درد، از تکنسین خود بخواهید کرم بی حسی را روی صورت شما بمالد یا بعد از آن کمپرس گرم استفاده کنید. این روش از بین بردن مو های زائد به مهارت نیاز دارد. بنابراین باید به متخصص پوست یا متخصص زیبایی مراجعه کنید.

نکته: اگر آکنه دارید، استفاده از بند برای ازبین بردن مو های زائد نمی تواند یک گزینه مناسب باشد. زیرا می تواند باعث آسیب آکنه و برجستگی ها شود.

بند زدن، یکی از متداول ترین راه های از بین بردن مو های زائد صورت

7. استفاده از نسخه های موضعی

حتی اگر مو های خود را با تیغ اصلاح کنید، موم کنید یا موها را با موچین بکشید، مو های ناخواسته در نهایت دوباره رشد می کنند. اگرچه کرم موضعی “وانیقا” با نام عمومی (اس): افلورنیتین، تنها دارویی است که برای کاهش رشد مو های ناخواسته صورت زنان تأیید شده است. اما، این دارو یک شبه جواب نمی دهد. پس، اگر دوبار در روز (حداقل هشت ساعت فاصله) از این کرم روی صورت بمالید، ممکن است در عرض چهار تا هشت هفته متوجه مو های کمتری شوید.

به خاطر داشته باشید، این دارو مو ها را به طور دائمی از بین نمی برد. اگر استفاده از کرم را متوقف کنید، مو های صورت دوباره رشد می کنند. همچنین، در صورت بروز علائم آلرژی مصرف آن را متوقف کنید. علائم واکنش آلرژیک به Vaniqa عبارتند از:

 • قرمزی پوست
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • احساس سوزن سوزن شدن

قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا این نسخه برای شما مناسب است یا خیر.

منبع:

www.healthline.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا