بهداشت فردیسلامت

راهکارهای از بین بردن جای نیش پشه و رفع قرمزی آن

گزش پشه معمولا مخصوص هوای گرم است. اکثر گزش های پشه بی ضرر هستند، اما برخی از آن ها می توانند عوارضی ایجاد کنند. پشه ها گاز می گیرند زیرا جذب خون انسان می شوند. نیش که ممکن است تا ساعاتی بعد ظاهر شود، برجستگی ایجاد می کند که به طور معمول متورم، زخم یا خارش دار است. پشه ها می توانند بیماری هایی را حمل کنند، اگرچه احتمال آلوده شدن به آن توسط پشه بستگی زیادی به محل زندگی شما دارد. یکی دیگر از مشکلات نادر ناشی از گزش پشه، واکنش منفی بدن به آن گزش است. در صورت گزش پشه و ایجاد کهیر، مشکل در تنفس یا تورم گلو، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. در ادامه با روش های از بین بردن جای نیش پشه آشنا خواهید شد.

ممکن است متوجه نشوید که پشه شما را چگونه گاز می گیرد، اما برجستگی برجای مانده از گزش همراه با خارش مداومی است که می تواند تا چند روز پس از گزش باقی بماند. کرم ها و پماد ها می توانند کمک کنند، اما شما همچنین می توانید خارش را با ماده های خانگی، شکست دهید. در ادامه با چند تا از گزینه های مناسب آشنا خواهید شد.

بلغور جو دوسر

یک راه حل برای نیش پشه ناخوشایند نیز ممکن است یکی از صبحانه های مورد علاقه شما باشد. بلغور جو دوسر می تواند خارش و تورم را تسکین دهد زیرا حاوی ترکیبات خاصی است و منبع مطمئنی که دارای کیفیت ضد تحریک هستند. با مخلوط کردن مقدار مساوی بلغور جو دوسر و آب در یک کاسه، یک خمیر بلغور جو دوسر درست کنید مقداری خمیر را روی پارچه شستشو قاشق بکشید و آن را به حالت خمیر به سمت پایین و برای مدت 10 دقیقه روی پوست تحریک شده بگیرید.

سپس ناحیه را تمیز کنید. اگر قسمت های زیادی از بدن شما توسط پشه گزیده شده است، به جای آن یک وان بلغور جو دوسر را امتحان کنید. 1 فنجان بلغور جو دوسر یا جو دو سر آسیاب شده را در وان پر از آب گرم بپاشید. به مدت 20 دقیقه در حمام بلغور جو دوسر غوطه ور شوید و گه گاه مقداری از بلغور جو دوسر را به صورت محلول پوست خود بمالید.

بلغور جو دوسر می تواند خارش و تورم را تسکین دهد زیرا حاوی ترکیبات خاصی است.

یخ خرد شده

دمای سرد و یخ می تواند التهاب را کاهش دهد. سرما همچنین پوست را بی حس می کند که می تواند تسکین فوری اما کوتاه مدت را برای شما ایجاد کند. برای تسکین خارش ناشی از گزش پشه، از یک بسته سرد یا کیسه ای پر از یخ خرد شده استفاده کنید. بیشتر از پنج دقیقه یخ را مستقیماً روی گزش نگذارید زیرا می تواند به پوست آسیب برساند. همچنین می توانید مانعی مانند پارچه شستشو را بین پوست و یخ خود قرار دهید تا بتوانید یخ را روی قسمت گزیده شده بیشتر بگذارید.

یخ می تواند تسکین فوری اما کوتاه مدت را برای شما ایجاد کند.

عسل

این ماده شیرین یکی از گزینه های رایج در بین علاقه مندان به درمان های خانگی است زیرا دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی بسیاری است. صدها سال است که به عنوان درمانی برای بیماری هایی مانند گلودرد تا برجستگی و کبودی استفاده می شود. یک قطره کوچک در محل گزش خارش می تواند التهاب را کاهش دهد. این باید وسوسه شما را برای خارش کاهش دهد، زیرا خارش پوست پوشیده شده از عسل می تواند باعث ایجاد آشفتگی شود.

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی بسیاری است.

راهکار هایی برای جلوگیری از نیش حشرات و پشه ها

آلوئه ورا

آلوئه ورا که یک گیاه خانگی رایج است، کاربرد های زیادی دارد. ثابت شده است که این ژل دارای خواص ضد التهابی است. به همین دلیل ممکن است یک شرط خوب برای از بین بردن جای نیش پشه نیز باشد. برای امتحان کردن این کار، قسمت کوچکی از گیاه را باز کنید. ژل گیاه را به ناحیه تحریک شده بمالید. بگذارید خشک شود و در صورت لزوم دوباره آن را اعمال کنید.

ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است. برای از بین  بردن جای نیش پشه نیز باشد.

جوش شیرین

جوش شیرین که تقریباً در هر آشپزخانه یافت می شود، بسیار کاربردی است و خیلی جاها مورد استفاده قرار می گیرد از پخت نان گرفته تا ضد عفونی. در غیر این صورت جوش شیرین به عنوان سدیم بی کربنات شناخته می شود، همچنین ممکن است باعث از بین بردن جای نیش پشه شود.

تهیه خمیر جوش شیرین آسان است و می توانید از آن را با روشی مشابه خمیر جو دوسر استفاده کنید. 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را فقط با آب کافی مخلوط کنید تا خمیر ایجاد شود. آن را به محل گزش بمالید و بگذارید 10 دقیقه قبل از شستشو بماند. در صورت بروز سوزش پوست، این روش درمانی را متوقف کنید.

جوش شیرین به عنوان سدیم بی کربنات شناخته می شود

ریحان

گیاه معطر ریحان ماده اصلی بسیاری از دستور العمل های غذا های ایتالیایی مورد علاقه شما است، اما به عنوان داروی گزش پشه وظیفه مضاعفی نیز دارد. منبع معتبر نشان می دهد که یک ترکیب شیمیایی به نام اوژنول که در ریحان یافت می شود، می تواند خارش پوست را تسکین دهد.

برای ایجاد این ترکیب ریحان، 2 فنجان آب را بجوشانید و نصف لیوان برگ ریحان خشک اضافه کنید. مخلوط را بگذارید تا خنک شود. سپس یک دستمال را به مایع آغشته کنید و آن را به آرامی روی گزش پشه خود بمالید. به طور متناوب، می توانید مقداری برگ تازه ریحان را خرد کنید تا خیلی ریز شود و آن ها را روی پوست خود بمالید.

یک ترکیب شیمیایی به نام اوژنول، که در ریحان یافت می شود، می تواند خارش پوست را تسکین دهد.

سرکه

قرن هاست که سرکه سیب به عنوان یک داروی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان بسیاری از بیماری ها، از عفونت ها گرفته تا مشکلات قند خون و… مناسب است. اگر جای گزش خارش دارد، یک قطره سرکه بر روی آن بمالید. سرکه می تواند به کاهش احساس سوزش کمک کند. اگر بیش از حد خراشیده باشید می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل کند.

اگر به تسکین بیشتری نیاز دارید، سعی کنید یک دستمال را در آب سرد و سرکه بخیسانید و سپس آن را به محل گزیده شده بمالید. اگر محل گزیده شده های زیادی دارید، 2 فنجان سرکه را در یک وان حمام کم رقیق کرده و به مدت 20 دقیقه بدن را در آن خیس کنید. مراقب باشید، یک حمام گرم ممکن است خارش را بدتر کند. در صورت بروز سوزش پوست، این روش درمانی را متوقف کنید.

سرکه سیب به عنوان یک داروی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد

پیاز

پیاز نه تنها می تواند چشمان شما را اشک آور کند بلکه می تواند باعث تسکین نیش پشه ها شود. آب پیاز می تواند گزش و تحریک گزش را کاهش دهد. پیاز همچنین دارای خاصیت ضد قارچی طبیعی است که می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. یک برش از یک پیاز را بردارید، نوع آن مهم نیست و آن را برای چند دقیقه به طور مستقیم به محل گزیده شده بزنید. بعد از برداشتن پیاز، محل را خوب بشویید.

پیاز می تواند باعث تسکین نیش پشه ها شود. آب پیاز می تواند گزش و تحریک گزش را کاهش دهد.

آویشن

برگ های ریز گیاه آویشن روی سیب زمینی، ماهی و … بسیار خوشمزه است. همچنین ممکن است به کاهش خارش گزش پشه کمک کنند. آویشن دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است، بنابراین می تواند به شما در کاهش خطر تحریک و آلوده شدن پوست در اطراف گزش پشه کمک کند. برای اینکه بیشترین سود را از آویشن ببرید.

برگ ها را ریز خرد کنید. می توانید برگ ها را مستقیماً به قسمت گزیده شده بمالید و بگذارید 10 دقیقه بمانند. همچنین می توانید با جوش آوردن آب و افزودن چند شاخه آویشن، یک مایع غلیظ درست کنید. شاخه ها را شیب دار بگذارید تا آب خنک شود. سپس یک پارچه را در آب تهیه شده از آویشن فرو برده و روی گزش ها بمالید. پارچه را برای چند دقیقه در جای خود بگذارید. برای تسکین بیشتر، یک پارچه آغشته به آویشن را به دور یک مکعب یخ بپیچید تا اثر خنک کنندگی طبیعی داشته باشد.

آویشن دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است

مرهم لیمو

مرهم لیموترش گیاهی پربرگ است که با نعناع ارتباط دارد. این گیاه از قرن ها پیش به عنوان یک درمان طبیعی و تسکین دهنده مورد استفاده قرار گرفته است. یک منبع مطمئن برای درمان همه چیز است، از اضطراب گرفته تا ناراحتی معده. برای گزش پشه می توانید قسمت های ریز خرد شده را مستقیماً به محل گزش بمالید یا می توانید یک روغن ضروری بادرنجبویه بخرید.

مرهم لیمو حاوی تانن، قابض طبیعی است. علاوه بر این، مرهم لیمو حاوی پلی فنول است. این ترکیبات طبیعی با هم التهاب را تسکین می دهند، سرعت بهبودی را افزایش می دهند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهند.

مرهم لیمو حاوی تانن، قابض طبیعی است.

فندق جادوگر یک قابض طبیعی است منبع معتبری که می توانید در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی از طریق فروشنده خریداری کنید. فندق جادوگر مانند مرهم لیمو دارای تانن است که وقتی روی پوست قرار می گیرد به عنوان قابض عمل می کند. فندق جادوگر که به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد، برای هر تحریک پوستی، از بریدگی و خراش جزئی گرفته تا بواسیر مفید است.

مالیدن فندق جادوگر بر روی پوست باعث کاهش التهاب، تسکین سوزش و خارش گزش می شود و باعث تسریع در بهبودی می شود. مقدار کمی فندق جادوگر را روی یک پنبه قرار دهید. آن را به آرامی روی محل گزیده شده بزنید یا بکشید. اجازه دهید خشک شود. این کار را در صورت نیاز تکرار کنید.

فندق جادوگر مانند مرهم لیمو دارای تانن است که وقتی روی پوست قرار می گیرد به عنوان قابض عمل می کند.

چای بابونه

بابونه، یک درمان طبیعی رایج برای بسیاری از بیماری ها است. هنگامی که روی پوست قرار می گیرد، چای می تواند التهاب آن را کاهش دهد، تحریک پوست را تسکین دهد و بهبودی را تسریع کند. یک کیسه چای پر از گل های خشک و له شده را درون آب در یخچال به مدت 30 دقیقه خیس کنید.

سپس آب اضافی موجود در کیسه چای را فشرده و آن را مستقیما به محل گزیده شده خود بمالید. بگذارید 10 دقیقه بماند. محل را با پارچه ای مرطوب تمیز کنید. بعداً می توانید کیسه چای را در یخچال خنک کنید.

چای می تواند التهاب آن را کاهش دهد، تحریک پوست را تسکین دهد و بهبودی را تسریع کند.

سیر

یکی دیگر از راه های از بین بردن جای نیش پشه سیر است، سیر یک درمان طبیعی شناخته شده برای بیماری های بیماری قلبی تا فشار خون است. اگرچه ممکن است درمان های مرسوم تری برای آن شرایط جدی ترجیح داده شود، اما کمی سیر که برای محل گزش تحریک شده استفاده می شود، یک درمان خانگی آسان برای گزش پشه است. اما قبل از اینکه آن را برش بزنید و آن را به محل گزیده شده خود بمالید، بدانید که استفاده از سیر بریده شده بر روی زخم یا گزش پوست ممکن است باعث سوزش شود.

به جای آن، سیر تازه را ریز خرد کرده و با یک لوسیون بدون بو یا روغن نارگیل در دمای اتاق مخلوط کنید. این پماد ها و کرم ها به کاهش قدرت سیر کمک می کنند اما به شما امکان می دهد از اثرات ضد التهابی و ضد باکتری طبیعی سیر خلاص شوید. اجازه دهید این ترکیب به مدت 10 دقیقه بماند، سپس آن را از روی پوست پاک کنید. با یک پارچه خنک محل را به سمت پایین پاک کنید. اگر خارش ادامه پیدا کرد بعداً بیشتر استفاده کنید.

سیر یک درمان طبیعی شناخته شده برای بیماری های بیماری قلبی تا فشار خون است.

بهترین راه برای از بین بردن تحریک و جای نیش گزش پشه، جلوگیری از گزش به طور کلی است. به خاطر داشته باشید که این حشرات عصر و شب فعالیت بیشتری دارند. اگر می خواهید از یک عصر تابستان در فضای باز لذت ببرید اما از پشه های ریزی که مکش خون می کنند می ترسید، پوست خود را بپوشانید و از محل هایی که پشه زیاد است دور باشید تا از قرار گرفتن در معرض آن کاسته شود. اگر کمی نگران هستید، سریع یک تورم و خارش را با یک داروی خانگی بی خطر و مقرون به صرفه متوقف کنید.

منبع: healthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا