روانشناسیسلامت

ارتباط چشمی و اهمیت آن در ارتباطات!

در این مقاله قصد داریم ارتباط چشمی و دلایل اهمیت آن در ارتباطات را به شما بگوییم. ایجاد ارتباط چشمی یک مهارت مهم و کاربردی برای کسانی است که ارتباط های اجتماعی و تعاملی برایشان مهم است. جمله قدیمی “چشم ها بازتابی از درون شما هستند” در بیشتر موارد صدق می کند. مطالعات متعدد نشان داده است که افرادی که در برقراری تماس چشمی مهارت دارند، این گونه تصور می شوند:

  • مسلط تر و قدرتمندتر
  • گرم تر و با شخصیت تر
  • جذاب تر و دوست داشتنی تر
  • ماهر، واجد شرایط و با ارزش تر
  • قابل اعتماد تر، صادقانه تر
  • با اعتماد به نفس بیشتر و از نظر عاطفی پایدار

نه تنها ارتباط چشمی باعث می شود که تقریباً از هر نظر برای کسانی که با آن ها ارتباط دارید، جذابیت بیشتری داشته باشید، بلکه کیفیت آن تعامل و ارتباط را نیز بهبود می بخشد. تماس چشمی احساس صمیمیت به تعاملات شما می دهد و باعث می شود که گیرنده نگاه شما، نسبت به ارتباط با شما احساس مثبت تری داشته و با شما ارتباط برقرار کند.

دلایل اهمیت ارتباط چشمی !

تماس چشمی نوعی زبان بدن است که در حین برقراری ارتباط و مکالمه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. بعضی اوقات، چشم و زبان بدن ما حتی بیشتر از کلمات صحبت می کنند. برقراری ارتباط چشمی با شخصی که با او صحبت می کنید نشان می دهد که شما با دقت به او گوش می دهید و توجه می کنید.

اهمیت ارتباط چشمی

نکاتی که باید هنگام برقراری ارتباط به خاطر بسپارید و اینکه چرا تماس چشمی مهم است:

تماس چشمی نشان دهنده توجه است

ارتباط چشمی نشان دهنده این است که شما شنونده خوبی هستید! حالا چشم چه ارتباطی با گوش دادن دارد؟ هنگامی که با فردی که با او صحبت می کنید تماس چشمی برقرار می کنید، نشان دهنده تمرکز و توجه شما به اوست. بنابراین گوش دادن بیشتر از صحبت کردن اهمیت دارد، زیرا همه یک شنونده خوب را دوست دارند.

ارتباط چشمی پیوند صمیمی ایجاد می کند

چشمان شما راهی برای ایجاد ارتباط با شخص مقابل است. این می تواند به این معنی باشد که شما آن شخص را دوست دارید. از گفتگو و برقراری ارتباط با فرد احساس راحتی می کنید یا اینکه کاملاً عاشق این شخص هستید! در هر صورت، چشم ها همه چیز را نشان می دهند.

پرهیز از تماس چشمی باعث ایجاد احساس منفی می شود

امتناع از تماس چشمی می تواند به این معنی باشد که شما نمی خواهید فردی که با او صحبت می کنید، بیش از حد نسبت به شما شناخت پیدا کند. ممکن است این شخص را دوست نداشته باشید یا با او احساس راحتی نمی کنید. این ها تأثیرات منفی جلوگیری از ارتباط چشمی است. گاهی ممکن است طرف مقابل آن را اشتباه بخواند و نسبت به شما احساس منفی ایجاد شود.

ارتباط چشمی اعتماد و اطمینان را منتقل می کند

بخش عمده ای از ارتباط چشمی اعتماد سازی است. وقتی تماس چشمی برقرار باشد، این به فرد مقابل شما می گوید: “من اعتماد به نفس دارم، شما می توانید به من اعتماد کنید“. بنابراین اگر امیدوارید که به قرارداد یا پروژه ای بزرگ دست پیدا کنید، از طریق برقراری تماس چشمی قابل اعتماد باشید!

تماس چشمی باعث ایجاد تمرکز می شود

آیا می دانید ایجاد ارتباط چشمی به تمرکز شما کمک می کند؟ اگر در هنگام صحبت کردن مدام به اطراف نگاه کنید و در حین سخنرانی خط دید خود را کنترل نکنید، رشته کلام از دستتان در می رود.

همچنین مطالعات نشان می دهد که وقتی چشم های شما سرگردان می شوند و مدام به این طرف و آن طرف نگاه می کنند، تصاویر تصادفی و ناچیزی را به مغز شما ارسال می کنند. سپس مغز شما روی آن اشیا فوکوس کرده و متمرکز می شود و سرعت آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

ارتباط چشمی اعتماد به نفس را نشان می دهد

تماس چشمی به مخاطب شما کمک می کند، بهتر شما را درک کند. اگر چشمان شما بی وقفه سرگردان هستند و به اصطلاح سعی می کنید نگاه خود را از مخاطبان خود بدزدید، این تصور ایجاد می شود که نسبت به خود یا گفتارتان اطمینان ندارید.

این امر منجر به عدم توجه آن ها به سخنان شما و همچنین باور نکردن نکاتی می شود که می خواهید از طریق سخنرانی منتقل کنید. به همین دلیل برای داشتن اعتماد به نفس، حفظ ارتباط چشمی بسیار مهم است.

چرا عده ای از تماس چشمی اجتناب می کنند؟

افراد به دلایل مختلف اضطراب تماس چشمی دارند. برای کسانی که بیماری روانی (مانند اوتیسم) تشخیص داده نشده است، اجتناب از تماس چشمی می تواند به کمرویی یا عدم اعتماد به نفس مربوط باشد.

برقراری ارتباط چشمی هنگام مکالمه و گفتگو مهم است. این مهارت هم برای شغل و هم برای روابط شخصی شما حیاتی و ضروری است. اگرچه برخی از افراد از برقراری تماس چشمی ترس دارند یا از آن اجتناب می کنند، اما بیشتر آن ها می توانند مهارت های تماس چشمی خود را بهبود ببخشند و در برقراری تماس چشمی مهارت بیشتری کسب کنند.

منبع: ebright

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا