ادبیات و شعرفرهنگ و هنر

آثاری که از مد نمی روند! معرفی ژانر ادبیات کلاسیک و آثار ماندگار آن

مطمئناً هر گاه کتاب خوبی را تمام می کنید، نظرات خود راجع به چیزی که خوانده اید را در ذهنتان مرور می کنید. در واقع این کار کاملا طبیعی است و همه ما از کتاب هایی که می خوانیم انتظار داریم نظرمان را جلب کنند و به طور مفیدی روی ذهنیت ما اثر بگذارند. اگر کتاب ها و مجله های حاوی محتوای زرد را کنار بگذاریم و کمی به عمق و معنای هر اثر بیشتر از دستورالعمل های منطقی مطلق که حتی تضمینی هم نیستند، اهمیت بدهیم می توانیم در آن میان آثار فوق العاده ای از ادبیات کلاسیک پیدا کنیم که قطعاً ارزش خواندن دارند و سال هاست مخاطبان خود را دارند.

این بار می خواهیم با هم مروری داشته باشیم بر ژانر پر افتخار ادبیات کلاسیک. اول از هر چیز، برای خواندن هر ژانر نیاز به کمی راهنمایی و اطلاعات دارید تا به اشتباه فکر نکنید که اثری که در دست دارید خسته کننده و مطابق سلیقه شما نیست یا حتی سنگین و قابل فهم نیست.

در واقع در رابطه با این موضوع موارد بسیاری وجود دارند که باید به آن ها توجه کنید تا بتوانید از خواندن لذت ببرید. خب خوشبختانه من اینجا هستم تا شما را در رابطه با ادبیات کلاسیک راهنمایی کنم!

ادبیات کلاسیک چیست؟

ادبیات کلاسیک یک ژانر بسیار محبوب است که به صورت نوعی از داستان است که در آن به داستان واقعی یا خیالی نویسنده پرداخته می شود. این سبک گاه با ژانر رئالیسم و سورئالیسم نیز ترکیب می شود که هر کدام دارای جذابیت های خاص خود هستند.

این سبک دارای چند زیر شاخه نیز می باشد که تا حدودی همان زیر مجموعه های داستان نویسی هستند. در این ژانر می توان رمان ها و نمایشنامه ها را محبوب ترین نوع معرفی کرد که اکثر آثار معروف و ماندگار ادبیات کلاسیک نیز از همین نوع هستند.

ویژگی های آثار ادبیات کلاسیک

آثار ادبیات کلاسیک ویژگی های خاصی دارند که مانند هر ژانر دیگری، آن ها را از سایر ژانر ها جدا می کند و به آن ها معنا می بخشد. یکی از مهم ترین ویژگی های این آثار، کیفیت هنری و یکتا بودن آن ها است.

اگر بخواهیم به ریشه اصلی این سبک و نام آن نگاهی مختصر داشته باشیم، می توان گفت کلمه “کلاسیک” در واقع ریشه ای عمیق تر از آنچه امروزه ما به عنوان مفهوم برای آن درک کرده ایم دارد.

این واژه برگرفته از واژه ای بسیار قدیمی تر و لاتین “کلاسیکوس” است که به معنای درجه یک بودن یا تراز اول بودن است. به عبارتی این می تواند یکی از مهم ترین ویژگی های این ژانر باشد، یعنی آثار ادبیات کلاسیک قطعاً در زمان خود به عنوان اثری تراز اول محبوبیت داشته اند و با پیوستن به ژانر ادبیات کلاسیک، این محبوبیت هرگز از بین نمی رود.

از ویژگی های دیگر این سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیان زندگی، حقیقت و زیبایی
  • ماندگاری و ارزشمندی حتی برای نسل ‌های پس از نویسنده
  • جذابیت جهانی
  • تأثیر گذاری
  • کیفیت بالای شخصیت‌ ها، داستان و نویسنده
  • ارتباط با نسل ‌های مختلف

نویسنده های برجسته جهانی در سبک ادبیات کلاسیک

اما درباره برجسته ترین نویسنده های این سبک، باید گفت نمی توان دقیقا آنچه آن ها از خود به جای گذاشتند را در چند جمله توصیف کرد، پس من تمام تلاشم را می کنم تا به بهترین نحو ممکن کمی اطلاعات راجع به آن ها بدهم.

در خلاصه ترین حالت ممکن می توان گفت وجه مشترکی بین تمام این نویسنده های برجسته و آثار ارزشمند آن ها وجود دارد و آن، ایده های جذابیست که توجه جهان را به خود جلب می کند. همانطور که بسیاری از شما نام پر افتخار شکسپیر را شنیده اید، باید گفت از نظر بسیاری از تحلیل گران این عرصه، این نویسنده بزرگترین نویسنده ژانر ادبیات کلاسیک است.

ویلیام شسکپیر، در گروه نویسندگان داستانی قرار می گیرد و از معروف ترین آثار وی می توان به هملت و رومئو و ژولیت به عنوان آثار تراژدی و خوش است آنچه خوش است به عنوان اثری کمدی یاد کرد. غیر از شکسپر نویسندگان توانای دیگری وجود دارند که شاید نام آن ها تا به حال به گوشتان نخورده باشد و آثار شگفت انگیزی از آنان در دسترس باشد که تا به حال با آن رو به رو نشده باشید.

از دیگر نویسندگان معروف و محبوب این عرصه می توان به ارنست همینگوی، جین آستین، جورج اورول، ویرجینیا وولف، سامرست موام، فیودور داستایفسکی، هاروکی موراکامی و خیلی افراد دیگر اشاره کرد، اما امروز می خواهم چند کتاب به شما معرفی کنم که قطعاً از خواندن آن ها پشیمان نخواهید شد.

ناطور دشت

کتاب ناطور دشت

رمان ناطور دشت، رمان جروم دیوید سلینجر که در سال 1951 منتشر شد. این رمان جزئیات دو روز از زندگی هولدن كولفیلد 16 ساله را پس از اخراج وی از مدرسه آمادگی دارد. هولدن گیج و مأیوس، به دنبال حقیقت و راه حل بر علیه “صداقت” جهان بزرگسالان است. او خسته و از نظر عاطفی ناپایدار است.

ناطور دشت درست مانند کتاب دمیان، اثر هرمان هسه از بین رفتن بی گناهی را به عنوان اصلی ترین نگرانی خود قلمداد می کند. هولدن می خواهد ناطور دشت باشد، کسی که کودکان را از سقوط روی صخره نجات می دهد، که می تواند به عنوان استعاره ای برای ورود به بزرگسالی درک شود.

اما کشمکش هایی که در ذهن و رفتار هولدن می خوانید، مثل این است که او از بزرگسالی می ترسد و در عین حال دوست دارد یک بزرگسال باشد و این تناقض داستان را تا حدود زیادی جذاب می کند.

سلینجر پس از انتشار کتاب «ناطور دشت» منزوی شد. هنگامی که از وی خواسته شد حق اقتباس آن را برای برادوی یا هالیوود داشته باشد، وی با قاطعیت از این کار خودداری کرد. علیرغم اینکه هولدن هرگز پس از آن در رمان سلینجر به هیچ وجه ظاهر نشده است، این شخصیت تأثیر طولانی مدتی داشته و به میلیون ها خواننده رسیده است.

ناطور دشت امسال در ایران به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های سال در لیست قرار گرفت و به نظر می آید یکی از آثار طلایی ادبیات کلاسیک باشد. به هر حال خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد می کنم، چرا که واقعاً خودم هم از خواندن آن لذت بردم.

مغازه خودکشی

کتاب مغازه خودکشی

ژان تولی تصویرگر، فیلمساز، مجری تلویزیون و نویسنده برنده جایزه ده کتاب از جمله یکی بر اساس زندگی ورلن است. فروشگاه خودکشی در اصل به زبان فرانسوی منتشر شد و توسط سو دایسون ترجمه شده است. آقای تولی در مغازه خودکشی، خوانندگان را با خانواده مدرن تواچ ها آشنا می کند که فروشگاهی به نام فروشگاه خودکشی را اداره می کنند.

خانواده مشغول مرگ هستند و شعار فروشگاه آن ها که روی کیف های مغازه هایشان نوشته شده است، آیا زندگی شما ناموفق بوده است؟ بیایید مرگ شما را به موفقیت تبدیل کنیم! مادام توواچ در حالی که شوهرش میشیما پدر سالار فروشگاه و خانواده است، سموم خاص درست می کند.

آن ها دو فرزند دارند، وینسنت و مریلین – به نام خودکشی های معروف – که در تجارت غم انگیز شرکت می کنند و هر یک از مشکلات روحی و روانی خود رنج می برند. و سومین فرزند آن ها، عجیب و غریب خانواده، آلن، خوش روح و خوش خنده و فضای تاریک را خراب می کند. او با جایگزینی سیب های سمی با سیب های سالم و خراب کردن تیغ ​​های تراش خورده، کار را خراب می کند.

دنیایی که داستان در آن اتفاق می افتد کمی پسا آخرالزمانی است و در آن می توانید تکنولوژی پیشرفته ای که در حال حاضر وجود ندارد را بخوانید، اما دنیا نیز به شدت افسرده و غمگین است و تنها کسی که در خانواده تواچ ها مانند بقیه نیست، آلن است.

مغازه خودکشی یک رمان خارق العاده است. این یک قلب کم لطف و همزمان تاریک است. اگرچه پایان این رمان واقعاً خواننده را متعجب نخواهد کرد، اما واضح است که آلن بیش از همه فرزند توواچ است. این کتاب پر فروش کاملاً جالب و دمدمی مزاجی است و خواندن آن را به شما توصیه می کنم.

دختر شیزوکو

کتاب دختر شیزوکو

یوکی دوازده ساله با خودکشی مادرش شیزوکو، بسیار ویران شد. او مجبور می شود تا در کنار پدر سرد و بی تفاوت خود، هیدکی و نامادری بی احساس و کینه توز خود، هانا، بماند. قدرت درونی یوکی به او کمک می کند تا با یک وضعیت تقریبا غیر قابل تحمل کنار بیاید.

یوکی پس از اتمام دبیرستان، در کالجی که دور از پدرش است هنر می خواند. اگرچه پدرش در ابراز عشق به او ناتوان است، اما او موفق به نجات برخی از طرح های شیزوکو می شود که هانا اصرار دارد آن ها را بسوزاند.

او آن ها را به یوکی می فرستد. بعد از مرگ پدربزرگش، یوکی سرانجام می تواند فقدان مادرش را بپذیرد و به اهمیت ارتباط با گذشته و همچنین آینده خود پی می برد. یوکی باید درک کند که مرگ بخشی از چرخه زندگی است.

ممکن است این سبک از داستان ها در نگاه اول تا حدودی خسته کننده و گاه حتی سطحی به نظر برسند اما وقتی شروع به خواندن آن کنید قطعاً برایتان جذاب خواهد بود. آموزه های زندگی همواره ارزش خاصی در ادبیات دارد و معمولا همراه با سبک هایی مثل رئالیسم می آید تا رنگ و روی خاصی به داستان بدهد.

خودکشی یکی از افراد خانواده ممکن است موضوع جالبی برای یک رمان به نظر نیاید اما احساسات سرکوب شده و درگیری های یوکی نشان می دهد که او بر خلاف ظاهر سرد و بی تفاوتش، هنوز به مرگ مادرش فکر می کند و در این بین خواننده ها نیز به چالش کشیده می شوند. من خواندن این کتاب را نیز به شما توصیه می کنم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا