روانشناسیسلامت

احساس اضطراب دارید؟ با این استراتژی آرام شوید.

وقتی که احساس اضطراب دارید، سخت است تا بر روی نفس کشیدن تمرکز کنید. در مقابل با استفاده از این استراتژی به آرام شدن ذهن خود کمک کنید.

بیماری همه گیر کرونا عاملی استرس زا است و ترس و اضطراب همراه آن تاثیر بسیار زیادی بر روی زندگی مان می گذارد.

اگر تا به حال انواعی از اضطراب را تجربه کرده اید، حتما می دانید که چقدر عذاب آور است که کسی مدام از شما بپرسد چه مشکلی داری؟ یا حتی بدتر، به شما توصیه می کنند که “فقط نفس عمیق بکش”.

اگر سعی می کنید تا احساس اضطراب خود را مهار کنید و ذهنتان را آرام کنید، تکنیک های آرامش مانند آرام نفس کشیدن ممکن است به طور تعجب آوری کارآمد نباشند.

در روند آرام کردن اضطراب، هر چه بیشتر تلاش می کنید تا اضطراب خود را کنترل کنید بیشتر مضطرب می شوید.

برای مثال: مثل این می ماند که به کسی بگویید به اسب سفید فکر نکن. وقتی که تلاش می کنید از فکری راحت شوید، همان فکر اولین چیزی است که در ذهن شما ظاهر می شود.

در مقابل، کاری که می توانید بکنید این است که دست از تکنیک های آرامش بردارید و فقط شرایط را مشاهده کنید.

anxious girl

چگونه ذهن خود را ساکت و آرام کنیم؟

مانند یک آزمایش عملی با آن رفتار کنید. به اطراف خود نگاه کنید و از خودتان بپرسید: چقدر احساس اضطراب می کنم؟ قلبم چقدر سریع می تپد؟ به سوال های خود از 0 تا 10 نمره دهید و هر دقیقه دوباره این سوالات و نمرات را چک کنید و ببینید که چقدر در طول زمان تغییر می کنند.

شاید ساده به نظر برسد، اما تکنیک فوق العاده قدرتمندی است. به این دلیل که با تمرکز بر روی جواب ها در این سوالات، قسمت جلویی مغز خود را درگیر می کنید و مرکز منطق مغز شما انرژی را از آمیگدال دور می کند.

زمانی که مضطرب هستید یا احساس ترس دارید، آمیگدال اغلب قالب می شود که به همین دلیل مردم غالباً احساس می کنند که وقتی اضطراب دارند، نمی توانند درست فکر کنند .

بعد از فهمیدن این حقیقت، ممکن است بتوانند منطقی تر فکر کنند و بفهمند که در خطر نبوده اند اما هنوز قادر به وارد کردن آن تفکر منطقی به لحظه اضطراب نیستند. با پرسیدن این سوال های ساده، مغز شما مجبور است تا آرام تر شود و انرژی را از ترس دور کند.

زمانی که توانستید این احساس اضطراب را تحت کنترل بگیرید، می توانید از استراتژی های سنتی تر برای بازسازی شناختی استفاده کنید.

برای مثال، زمانی که برای رفتن به یک قرار کاری دچار استرس می شوید، می توانید از خودتان چنین سوال هایی بپرسید:

  • چه دلیل منطقی وجود دارد که من در خطر باشم؟
  • آیا اگر اشتباهی کنم به طور فیزیکی مورد حمله قرار می گیرم؟
  • یا اینکه به سرعت اخراج می شوم؟

در این صورت می توانید استدلال کنید که ممکن است احساس ناراحتی یا خجالت داشته باشید، اما فقط برای مدت کوتاهی.

برای رسیدن به این استدلال، مهم است که با پرسیدن این سؤالات ساده اولیه و درگیر کردن قشر جلوی مغز، مغز خود را از حالت هراس خود خارج کنید.

مغز برای بقا طراحی شده است، نه برای کیفیت زندگی، بنابراین ما باید با بسیاری از روش های مختلف با غرایز طبیعی مبارزه کنیم تا تعادل را در اضطراب برقرار کنیم.

مخصوصاً برای مردمی که مغز آن ها بیش از حد هوشیار است و با استفاده از این راه ساده می توانید به غرایز طبیعی خودتان غلبه کنید و هر شرایط استرسی ای را به راحتی تحت کنترل دربیاورید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا