بهداشت فردیسلامت

آناتومی دندان و هر آنچه که درباره آن باید بدانید!

تعداد زیادی از افراد مراقبت های لازم را از دندان‌های خود به عمل نمی‌آورند و تنها زمانی به فکر آن ها می‌ افتند که در دندان های خود دردی احساس کنند. دندان ها را نباید دست کم بگیریم، بدون وجود دندان های سالم، جویدن و هضم مواد غذایی دشوار می‌ شود، گفتار نا رسا و نامفهوم می‌گردد و سلامت دهان و دندان به خطر می ‌افتد. با مسواک زدن می توانید از دندان های خود در مقابل مشکلات محافظت کنید. اما پیش از این هر شخص باید با آناتومی دندان خود آشنایی داشته باشد، ما در این مقاله مطالبی جامع درباره دندان و قسمت های مختلفش برای شما به اشتراک گذاشته ایم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آناتومی دندان

هر یک از دندان ها از دو بخش اصلی که تاج و ریشه نام دارد تشکیل شده است.

  • تاج دندان: قسمت هایی از دندان که قابل رویت است و دیده می شود را تاج دندان می گویند. این قسمت ها از مینا، عاج و پالپ (مغز دندان) تشکیل می ‌شود. ظاهر و شکل دندان ها به شکل و سایز تاج بستگی دارد.
  • مینای دندان: به پوششی سخت و سفید رنگ که روی تاج دندان را می پوشاند مینا می گویند. مینا سخت ترین قسمت موجود در بدن است که عصب ندارد و آسیب دیده گی آن موجب درد زیادی در دندان می شود. مینای دندان بر خلاف استخوان و عاج دندان نمی تواند خود را ترمیم کرده و به شکل اول خود باز گردد.
  • عاج دندان: عاج ماده ای سخت و کرم رنگ است که قسمت های زیادی از دندان را تشکیل می دهد. عاج در قسمت تاج با مینا و در قسمت ریشه با سمنتوم پوشیده می ‌شود. عاج ها می توانند عصب‌ ها و رگ‌ های خونی (پالپ) تاج و ریشه را پوشش دهند و از آن ها محافظت ‌کنند.
  • پالپ دندان: به مجموعه عصب ها و رگ های خونی در دندان پالپ می گویند. پالپ در بر گیرنده کانال‌های ریشه و تاج موجود در دندان است. چنانچه پالپ در معرض عفونت و پوسیدگی دندان قرار بگیرد از بین می رود و باعث درد زیادی در دندان می شود. در صورتی که عملیات عصب کشی برای درمان پالپ به درستی بر روی دندان ها انجام نشود، مجبور خواهید شد دندان خود را بکشید.
  • ریشه دندان: ریشه ‌ها در حفره دندانی واقع در استخوان فک قرار دارند. هر ریشه یک کانال ریشه دارد که عصب ها و رگ‌ های خونی از آن رد می ‌شوند. ریشه ‌ها با سمنتوم پوشیده و با رباط پریودنتال در جای خود نگه داشته می ‌شوند.

انواع مختلف دندان

1. دندان های قدامی

دندان های قدامی

این دندان ها تیز بوده و به صورت تیغه ای در جلو دندان ها قرار گرفته اند. دندان های قدامی برای قطع کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

2. دندان های نیش

دندان های نیش

گاهی اوقات به این دندان‌ ها کاسپید (cuspids) گفته می ‌شود. این دندان‌ ها ظاهری شبیه به منقار داشته و نوک تیز هستند. به این ترتیب از این دندان ‌ها می ‌توان برای پاره کردن و کشیدن غذا به داخل دهان استفاده کرد.

3. دندان های آسیاب کوچک

دندان های آسیاب کوچک

بخشی دیگر از آناتومی دندان دندان های آسیاب کوچک هستند که این دندان‌ ها دارای دو برآمدگی مشخص بر روی سطح رویی خود هستند و به این ترتیب ظاهر آن ‌ها به دو دندان نیش به هم متصل شده شبیه است. این دندان‌ها برای خرد کردن و پاره کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

4. دندان های آسیاب بزرگ

دندان های آسیاب بزرگ

این دندان‌ ها نقش موثر در خرد کردن و جویدن مواد غذایی داشته و از چندین برآمدگی مشخص بر روی سطح خارجی خود به این منظور برخوردار هستند.

تعداد دندان های موجود در دهان هر فرد

کودکان و بزرگسالان از نظر تعداد دندان‌ ها با یکدیگر متفاوت هستند. به همین خاطر لازم است تعداد دندان‌ های آن‌ ها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

دندان های شیری چند عدد هستند؟

آغاز رویش دندان در نوزادان در حدود سن 6 ماهگی آغاز می شود. اصطلاحی که متخصصان برای این نوع از دندان ها انتخاب کرده اند. دندان‌های ریزنده (deciduous teeth) یا شیری است.

زیرا این دندان ‌ها دقیقاً مشابه حالتی که برگ درختان در فصل پاییز می ‌ریزد، این دندان ها با گذشت زمان افتاده و با دندان ‌های دائمی جایگزین می‌ شوند. به هر حال اکثر افراد به این دندان‌ ها در اصطلاح دندان شیری یا دندان اولیه می‌ گویند. تعداد این دندان ها 20 عدد است.

دندان های دائمی چند عدد هستند؟

تعداد دندان‌ های افراد بزرگ ‌سال بیشتر از تعداد دندان ‌های کودکان می ‌باشد. در حقیقت اکثر افراد بزرگ ‌سال 32 دندان در دهان خود دارند. این دندان‌ها از 8 دندان قدامی، 4 دندان نیش، 8 دندان آسیابی کوچک، 12 دندان آسیابی بزرگ و 4 دندان عقل تشکیل می شوند.

به این ترتیب اکثر افراد با رسیدن به سال ‌های نوجوانی یک مجموعه کامل از دندان ‌های دائمی در دهان خود خواهند داشت.

به هر حال در بسیاری از مواقع لازم است به علت کمبود فضا بر روی فک و لزوم ایجاد فضای کافی در دهان برای رشد سایر دندان‌ها یا به منظور درمان مشکلات مربوط به نامرتبی و ازدحام دندان‌ ها، دندان‌ های عقل بیمار کشیده شوند.

دندان های شیری

دندان ‌های شیری یا دندان‌ های اولیه نقش مهمی در لبخند زیبا در دوره بزرگ‌ سالی افراد دارند. در حقیقت دندان‌های شیری فضای مناسب را بر روی فک برای رشد دندان‌های دائم در دهان حفظ می‌کنند. به این ترتیب هنگامی که دندان ‌های شیری به شدت دچار پوسیدگی یا آسیب‌ دیدگی شوند، دندان ‌های دائمی زیر آن‌ها نیز ممکن است دچار عفونت شده یا با مشکلات خاص روبرو شوند.

به این مورد توجه داشته باشید که معمولاً با افزایش سن کودک، به والدین توصیه می ‌شود از سایر روش ‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان مثل تمیز کردن منظم دندان‌ ها، فلوراید درمانی یا وارنیش فلوراید و سیلانت دندان برای مراقبت بهتر از وضعیت دندان ‌های کودک و همپنین جلوگیری از آسیب به آناتومی دندان استفاده کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا