اقتصاد

آلودگی بودار عسلویه! – ایسنا

[ad_1]

ایسنا/بوشهر طی چند روز گذشته و همزمان با توقف باد، انتشار بوی نامطبوع میعانات گازی در برخی از مناطق عسلویه شدت پیدا کرده ایت و نقاط پیرامونی مخازن میعانات گازی این بوی بد و مضر را احساس کردند.

از آنجا که بر اساس قانون ایجاد هر نوع آلودگی تخلف محسوب می‌شود انتظار می‌رود سازمان حفاظت محیط زیست این بار در برخورد با متخلفان و عاملان انتشار بوی بد برخورد جدی داشته باشد.

بوی نامطبوعی که شهرهای عسلویه، نخل تقی و بیدخون را درگیر کرده و ساکنان این مناطق را دچار علائمی همچون سردرد، سوزش چشم و خارش گلو نموده است.

رسیدگی به موضوع انتشار بوی نامطبوع در عسلویه 

به گزارش ایسنا، در پی انتشار بوی مواد هیدروکربنی در شهرستان عسلویه و گزارشات مردمی، این موضوع در روزهای اخیر توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر مورد بررسی قرار گرفته است. 

مصطفی موذنی، رئیس محیط زیست شهرستان عسلویه در این خصوص گفته است: طی بازدید میدانی به عمل آمده توسط کارشناسان اداره محیط زیست عسلویه در روز سوم اردیبهشت ۱۴۰۰ از کلیه منابع بالقوه انتشار بو در شهرستان، منابع فعال شناسایی گردید.

اقدامات قضایی به دلیل عدم کنترل بوی بد

وی اظهار کرد: مخازن متمرکز ذخیره میعانات گازی مجاور شهر عسلویه در حین بازدید میدانی دارای بو بود که اقدامات قضایی به دلیل عدم کنترل بو توسط متولیان در این رابطه انجام شده و در حال پیگیری است.

به گفته این مسئول، طرح بو زدایی از میعانات گازی در حال حاضر توسط سرمایه گذار به سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس پیشنهاد داده شده و در دست بررسی است.

موذنی خاطرنشان کرد: مورد بعدی که انتشار بو از آن ثبت گردید محل شکستگی آب برگشتی دو تا از  فازهای پالایشگاهی بوده که بخشی از آب برگشتی نشت کرده و بر روی مسیر خطوط لوله کریدور شرقی جریان پیدا کرده و به علت اتصال خروجی تصفیه خانه ناقص آن پالایشگاه به این جریان، حاوی بوی مواد هیدروکربنی است.

هدایت بو به سمت عسلویه و نخل تقی

وی تاکید کرد: با تغییرات جهت جریان باد بوهای منتشر شده به سمت شهر عسلویه و نخل تقی هدایت می‌گردد که غالبا مقطعی است. 

رئیس محیط زیست عسلویه عنوان کرد: شهر بیدخون به واسطه نزدیکی به پالایشگاه و قرار گرفتن در مسیر جهت باد غالب، متاسفانه بیشترین آلودگی را دریافت می کند. در ارتباط با مشکلات بنیادی حین ساخت پالایشگاه مذکور به عنوان علت اصلی ایجاد آلودگی، پیشنهاد طرح موضوع تبصره ١ ماده ١٢ قانون هوای پاک ارائه شده است.

معضل بزرگ مردم عسلویه 

مصطفی موذنی تصریح کرد: با عنایت به تصویب تصفیه خانه های تکمیلی در کارگروه ملّی عسلویه و پیگیری های ماهانه روند پیشرفت پروژه ها وفق مصوبه دولت در آبان ماه سال گذشته امیدواریم کلیه موارد مرتبط با بوهای منتشر شده از حوضچه های فاضلاب ها و خروجی تصفیه خانه ها مرتفع گردد.

با همه اینها، در همه ایام سال و در برخی از فصول با شدت بیشتر شاهد انتشار بوی نامطبوع در منطقه عسلویه هستیم که این پدیده در شهرهایی چون بیدخون شدت بیشتری دارد. متاسفانه با توجه به تمرکز واحدهای صنعتی و عدم توجه به محیط زیست و نظارت نادرست همواره این موضوع از معضلات بزرگ مردم عسلویه بوده است. 

بی توجهی صنایع و پیگیری حقوقی محیط زیست 

فرهاد قلی نژاد، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز درباره بوی بد در عسلویه عنوان کرده است: کلیه منابع انتشار بوی نامطبوع در شهرستان های کنگان و عسلویه در دو سال اخیر شناسایی و راهکارهای لازم به صنایع ارائه شده که به دلیل عدم انجام اقدامات ضروری توسط برخی از متولیان صنایع با شکایت محیط زیست پیگیری حقوقی نیز آغاز شده است.

وی ادامه داد: همچنین موضوع کنترل بوی نامطبوع در پروژه های طرح جامع رفع و کاهش آلودگی های منطقه که مصوب هیات دولت شده است وجود دارد و حتما باید در اجرای پروژه های مذکور تسریع شود.

مدیرکل محیط زیست بوشهر همچنین اظهار کرد: موضوع آلودگی هوای و بوی نامطبوع روزهای اخیر نیز پیگیری می‌شود؛ محیط زیست این موضوع را با جدیت پیگیری خواهد کرد و صنایع منطقه نیز باید اقدامات فوری انجام دهند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا