پزشکیسلامت

آلرژی فصل زمستان- بررسی آلرژی های شایع فصل زمستان و درمان آن ها

فصل زیبای زمستان در راه است و همه کم کم برای آن شال و کلاه می کنند. در بین تمام زیبایی های فصل زمستان، تنها چیزی که ممکن است ما را از لذت تماشای مناظر سفید پوش شده و برف بازی منع کند، آلرژی و حساسیت است که مثل یک مهمان ناخوانده، خبر نداده سر می رسد.

دو فصل آخر سال؛ پاییز و زمستان برای خیلی از ما انسان ها لذت بخش و دوست داشتنی است. اما باید چکار کنیم تا از شر حساسیت ها و آلرژی هایی که در این فصول ظاهر می شوند، خلاص شویم و با خیال راحت از جذابیت های خاص این فصول لذت ببریم؟

همه چیز راه حلی دارد! درست مثل آلرژی یا حساسیت فصل زمستان.
اما اول کمی باهم مفهوم آلرژی یا حساسیت را مرور کنیم.


بررسی آلرژی های شایع در فصل زمستان

آلرژی چیست؟

آلرژی یا حساسیت، حاصل واکنش بیش از اندازه بدن به یک سری عوامل خارجی است. شما ممکن است به گرده گل، بعضی حیوانات، بعضی غذاها یا حتی یک نوع کاغذ!( چنین مواردی هم دیده شده اند) آلرژی داشته باشید.

حالا تجربه آلرژی به هر نوع آلرژن ای (عواملی که باعث بروز حساسیت در ما می شوند) را که داشته باشید، ممکن است در یک سری از فصول سال، این تجربه پررنگ تر شود و شما را بیشتر با خود درگیر کند.

نوع آلرژی می تواند گسترده باشد و خودش را با واکنش های متفاوتی نشان دهد. به طور مثال:

حساسیت غذایی

  • زبان متورم می شود
  • احساس کرختی- بی حسی در قسمتی از دهان
  • ممکن است نواحی ای مثل لب، گلو یا … ورم کنند
  • درد معده یا …
حساسیت غذایی

آلرژی دارویی

  • خارش در نواحی مختلف بدن یا متورم شدن آن
  • احساس چرک در سینه و معمولی نبودن آن
  • در آلرژی دارویی متاسفانه ممکن است فرد دچار آنافیلاکسی– واکنش شدید بدن به عوامل حساسیت زا- شود.
حساسیت دارویی

و انواع آلرژی های دیگر که در: عطسه های پی در پی، تورم، خارش، آبریزش بینی، قرمز شدن پوست یا ایجاد عارضه های حاد تر دیگر آن، تنگی نفس، سرفه یا گرفتگی بینی و … با یکدیگر نقطه اشتراک دارند.

آلرژی فصلی

آلرژی فصلی همان طور که از نامش کاملا پیدا است، نوعی از حساسیت است که تنها در فصول یا ماه های خاصی از سال در بدن ما پیدا می شود.

ممکن است کسی که به گرده های گل حساسیت دارد، در فصل بهار یا تابستان دچار حساسیت شود.( با عوامل آلرژی زا در فصل تابستان و راه های درمان آن آشنا شوید)

آلرژی فصل زمستان هم، با سرد شدن هوا و همکاری با یک سری عوامل دیگر بوجود می آید.

آلرژی فصل زمستان

آلرژی فصل زمستان کمی متفاوت تر از آلرژی های رخ داده در دیگر فصول سال است. هر حساسیت کوچکی در این فصل -به علت سرد بودن هوا- می تواند شما را مستعد سرماخوردگی کند. گفتیم که آلرژی به خاطر واکنش زیاده از حد سیستم ایمنی بدن به عواملی است، که آن چنان هم برای ما خطرناک نیستند.
در واقع آلرژی ها خصوصا در فصل زمستان آن قدر سریع اتفاق نمی افتند و بدن ما به مرور زمان – سیستم ایمنی بدن کمی طول می کشد تا عوامل حساسیت زا یا… را تشخیص دهد- با آن مواجه خواهد شد.

چطور آلرژی فصل زمستان را کم رنگ کنیم؟

برای اینکه حساسیت خود را در فصل زمستان راحت تر درمان یا مدیریت کنید، باید عوامل محیطی را تا حدی که می توانید مدیریت کنید.

اغلب حساسیت های ایجاد شده در فصل زمستان به علت رطوبت زیادی در محیط است. در اولین و مهم ترین قدم باید رطوبت حاصل از اختلاف دمای بیرون و فضای داخلی خانه یا محل کار یا… را کنترل کنید.

اختلاف دما و رطوبت زیاد، هنگامی که در فضای آزاد و سرد قرار داشتید و مستقیما وارد مکان خیلی گرم و رطوبتی می شوید – اصطلاحا به آن سرد و گرم شدن می گوییم- می تواند نقش بیشتری در بروز حساسیت ها داشته باشد.

در آلرژی فصل زمستان معمولا علایمی مانند آبریزش بینی و عطسه- شایع ترین نوع- سرفه، خارش چشم، بینی یا گلو و… بروز پیدا می کند.

ریز گرد ها یکی از اصلی و همیشگی ترین نوع آلرژی زا ها هستند که در فصل زمستان هم وجود دارند.

بررسی آلرژی های شایع در فصل زمستان

برای آنکه اثر تخریبی آن ها را در خود کم کنید یک راه حل دارید!

رطوبت خانه را همان طور که گفتیم، زیر 50 درصد نگه دارید.

بجای آنکه بخاری را آن قدر زیاد کنید که در خانه مجبور به راه رفتن با تی شرت و شلوارک باشید، شعله آن را کم تر و کم تر کنید و با مشارکت لباس های مناسب فصل – لباس های آستین بلند که جنس مناسبی برای فضای داخل خانه در فصل زمستان دارند- و یک دستگاه بخور، از بروز آلرژی فصل زمستان جلوگیری کنید.

ملافه ها را یک بار در هفته در آب گرم (حداقل 130 درجه فارنهایت) بشویید تا گرد و غبار را کاهش دهید.

از بالش ها و روتختی هایی که زیستگاه مناسبی برای ریزگرد ها هستند و به خودی خود آلرژی زا هستند، خودداری کنید.

بلافاصله سطوح مرطوب را به خصوص در حمام و آشپزخانه پاک کنید تا از رشد کپک جلوگیری کند. عایق بندی خوب می تواند به کاهش قالب با کاهش میعانات روی سطوح سرد کمک کند.

اگر حیوان خانگی دارید و در فصل زمستان دچار آلرژی شده اید، متاسفانه وجود او حساسیت شما را احتمالا بدتر خواهد کرد. سعی کنید او را در فصل زمستان بیشتر به حمام ببرید و موهای او را بیشتر شانه کنید تا کنه ها و گرد و غباری که در بدن او وجود دارد و حساسیت شما را بیشتر می کند، کمتر شود.

روش تشخیص دقیق آلرژن ها

برای اینکه بتوانید دقیقا نوع حساسیت خود را تشخیص دهید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید و با انجام مراحل تشخیص، عامل دقیق بیماری خود را پیدا کنید.

برای این کار روش های مختلفی است مثل:

آزمایش خون

در آزمایش خون میزان آنتی بادی های تولید شده در خون را اندازه گیری می کنند.

تستی به نام پچ

در تست پچ (Patch) قطعه ای وجود دارد که دارای مقادیری از مواد آلرژن است، که پزشک آن را با بدن شما تماس می دهد و به وسیله روش های در ادامه ی آن، می تواند با درصد بیشتری نسبت به قبل از مراجعه، حدس بزند که شما دقیقا به چه چیزی حساسیت دارید.

چطور درمان خواهم شد؟

اول از همه باید گفت به مرحله پیشگیری و کاهش بروز آلرژی اهمیت دهید چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

اما اگر باز هم آلرژی فصل زمستان در شما ظاهر شد می توانید با گذشتن از مرحله تشخیص توسط پزشک، از راه های زیر برای درمان اقدام کنید( حتما توجه دارید که تشخیص نهایی با پزشک است و این موارد می تواند در عمل متفاوت باشد و فقط و حتما باید با تشخیص پزشک خود پیش بروید)

دارو ها

از دارو ها برای بهبود آلرژی -با درصد بهبود بیشتر- می توانید استفاده کنید.

از دارو هایی که برای درمان آبریزش بینی، کاهش تورمات پوستی ( قرمزی، کهیر، پوسته پوسته شدن یا…) سرفه، چرک کردن گلو و خس خس سینه، درمان تنگی نفس ناشی از آلرژی فصل زمستان و … – به تشخیص پزشک- تجویز می شود، استفاده کنید.


امیدواریم با رعایت نکاتی که گفته شد سلامتی خودتان را بیشتر حفظ کنید و این مقاله برای بهبود آلرژی فصل زمستان به شما، توانسته باشد کمکی کرده باشد.

لطفا در صورت تمایل، نظرتان را با ما در میان بگذارید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا