سلامت

آنچه زنان مبتلا به آرتریت باید درباره پوکی استخوان بدانند

وقتی به قسمت هایی از بدن که آرتریت روماتوئید (RA) بر روی آن تأثیر می گذارد فکر می کنید، ذهن شما احتمالاً به سمت مفاصل می رود. به هر حال، بیماری خود ایمنی التهابی عمدتاً مناطقی مانند انگشتان، مچ و زانوها را تحت تأثیر قرار می دهد. اما قسمت دیگری از بدن نیز ممکن است آسیب ببیند: استخوان ها. به این دلیل که داشتن آرتریت می تواند خطر از دست دادن توده استخوان و شکستگی را به شدت افزایش دهد. یک بررسی از 13 مطالعه نشان داد که مبتلایان به آرتریت تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که به آن مبتلا نیستند، دچار پوکی استخوان (وضعیتی که بافت استخوان ها خراب می شود) می شوند.

ارتباط بین آرتروز و پوکی استخوان

اگرچه ممکن است ارتباط آرتریت و پوکی استخوان تصادفی به نظر برسد، اما برای روماتولوژیست ها تعجب آور نیست. به این دلیل که هم التهاب زمینه ای مرتبط با آرتریت و هم بسیاری از روش های درمانی تجویز شده برای آن می توانند سهوا منجر به از دست دادن توده استخوانی شوند.

روماتولوژیستی در مرکز پزشکی نیویورک و دانشگاه کلمبیا می گوید: “التهاب می تواند استخوان های شما را مستعد نازک شدن کند.” “علاوه بر این، برخی از داروهایی که مردم برای آرتریت استفاده می کنند نیز خطر را افزایش می دهد.”

به عنوان مثال ، استروئیدها و سایر داروهای سنتی آرتریت می توانند استخوان های شما را نازک تر کنند، در حالی که مهارکننده های پمپ پروتون، که برخی از افراد مبتلا به آرتریت برای محافظت از معده خود مصرف می کنند، می توانند جذب کلسیم را کاهش دهند. (کلسیم در استخوان ها ذخیره می شود و برای استحکام آنها بسیار مهم است.)

و این واقعیت وجود دارد که بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت مانند گذشته دیگر فعال نیستند. دکتر آسکیناز می گوید: “هنگامی که احساس درد و التهاب زیادی می کنید و به همان اندازه حرکت نمی کنید، فعالیت بدنی را متوقف می کنید، که می تواند خطر از دست دادن استخوان را افزایش دهد.” به این دلیل که ورزش فقط عضلات را قوی نمی سازد – بلکه اسکلت شما را نیز تقویت می کند. استخوان ها از بافت زنده تشکیل شده اند و وقتی مثلاً با دویدن یا تنیس روی آنها فشار می آورید، با چگالی بیشتر واکنش نشان می دهند.

آرتریت و پوکی استخوان

استخوان های خود را قوی تر کنید

بنابراین اگر آرتریت دارید قرار است برای محافظت از استخوان های خود چه کاری انجام دهید؟ دکتر آسکیناز می گوید: “برخی از داروهای ضعیف کننده استخوان به عنوان بخشی از درمان مورد نیاز است، بنابراین نمی توانید از آنها اجتناب کنید.” “اگرچه آگاهی از مسئله مهم است.”

وی پیشنهاد می کند از پزشک خود بخواهد به طور مرتب تراکم استخوان شما را بررسی کند و در صورت نگرانی در مورد لاغر شدن استخوان ها، اطمینان حاصل کند که به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D دریافت می کنید که به بدن کمک می کند کلسیم را جذب کند. به دنبال کلسیم در غذاهایی مانند شیر، ماست و پنیر باشید و از شیر غنی شده و زرده تخم مرغ (و از نور خورشید!) ویتامین D دریافت کنید. به راحتی می توانید هر دو را به صورت مکمل پیدا کنید.

زندگی با آرتریت و پوکی استخوان

اگر فهمیدید که از قبل به پوکی استخوان مبتلا شده اید، با پزشک خود در مورد روش های درمانی یا تغییر سبک زندگی صحبت کنید.

به عنوان مثال، انجام بیشتر ورزش های تحمل وزن مانند راه رفتن و رقص می توانند کمک کنند. مهم است که خود را فراتر از آنچه بدن می تواند انجام دهد و تحمل کند، نگذارید، اما اگر می توانید فعال باشید، ورزش را فعالیت روزانه خود قرار دهید. علائم آرتریت روماتوئید در همه افراد کمی متفاوت است، بنابراین از دکتر خود در مورد میزان حرکت و نوع آن بپرسید.

بیماری های نادر و عجیب و غریب در جهان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا