پوست و موتغذیهخواص مواد غذاییسلامت

آیا پروتئین آب پنیر باعث ایجاد آکنه می شود؟

برای بسیاری از افراد ورزشکار مکمل های پروتئین آب پنیر بهترین منبع مواد مغذی ضروری هستند. آن ها به بهبود سنتز پروتئین عضله کمک می کنند تا رشد عضلات لاغر و مدیریت موثر وزن را تشویق کنند. با این حال، مکمل های پروتئین آب پنیر نیز ممکن است باعث آکنه شوند. چندین مطالعه و آزمایش علمی، پیوند احتمالی بین پروتئین آب پنیر و آکنه را یافته است. برای آگاهی از چگونگی ایجاد آکنه با پروتئین آب پنیر و نحوه کنترل آن این مقاله را تا آخر بخوانید:

دلایل و مکانیسم های احتمالی تاثیر پروتئین آب پنیر در ایجاد آکنه چیست؟

آیا واقعاً پروتئین آب پنیر، باعث ایجاد آکنه می شود؟ پاسخ سوال شما مثبت است. بله، پروتئین آب پنیر ممکن است باعث ایجاد آکنه شود، زیرا از شیر (همراه با کازئین) مشتق شده و به عنوان محصول جانبی فرآیند پنیر سازی تشکیل می شود. چندین مطالعه رابطه احتمالی بین مصرف لبنیات با ایجاد آکنه را ثابت کرده است:

 1. مطالعه ای که روی ورزشکاران نوجوان انجام شد نشان داد که پروتئین آب پنیر باعث ایجاد ضایعات آکنه در آن ها می شود و با قطع مصرف نوشیدنی، علائم آکنه آن ها کاهش می یابد. با این حال، برای تعیین مکانیسم دقیق، مطالعات بیشتری لازم است.
 2. در مطالعه دیگری، محققان مشاهده کردند که پروتئین آب پنیر می تواند سطح انسولین یا فاکتور رشد انسولین مانند 1 (IGF-1) را افزایش داده و آکنه را در مردان سالم تشدید کند.
 3. هم چنین در مطالعه ای که روی 30 بیمار انجام شد، محققان دریافتند که زنان پس از مصرف پروتئین آب پنیر مستعد ابتلا به آکنه هستند. آن ها همچنین نتیجه گرفتند که پروتئین آب پنیر می تواند باعث جوش در افراد بدون ضایعات فعال و بدون سابقه خانوادگی آکنه شود.

حتی اگر برای تعیین مکانیسم و ارتباط دقیق بین مصرف لبنیات با ایجاد آکنه به مطالعات بیشتری نیاز باشد، ما نمی توانیم انکار کنیم که پروتئین آب پنیر باعث تشدید و ایجاد آکنه می شود. بیایید دلایل و مکانیسم های احتمالی را در بخش بعدی بررسی کنیم.

پروتئین آب پنیر موجب ایجاد آکنه می شود.

پروتئین آب پنیر چگونه باعث آکنه می شود؟

مکانیسم محصولات لبنی (از جمله پروتئین آب پنیر) باعث افزایش سطح قند خون می شوند و انسولین و فاکتور رشد انسولین مانند (IGF-1) را در بدن تولید می کنند.

شیر نیز دارای شاخص گلیسمی کم (GI) است، اما این ماده غذایی نیز باعث ترشح هورمون های کمدی مانند: پروژسترون، استروژن، پیش سازهای آندروژن و استروئیدهای 5-آلفا ردوکتاز می شود.

بنابراین این عدم تعادل هورمون باعث افزایش تولید سبوم اضافی، کراتینه سازی غیر طبیعی و تکثیر باکتری ها می شود که باعث ایجاد آکنه می شود.

نکته: IGF-1 عاملی است که تصور می شود رشد عضلات را تسریع کرده و باعث آکنه می شود.

آیا ترکیب شیر با پروتئین آب پنیر در ایجاد آکنه موثر است؟

بیشتر ما پروتئین آب پنیر را به همراه غذا، اسموتی یا آب مصرف می کنیم. موادی که به پودر پروتئین خود اضافه می کنید، نیز ممکن است نقشی اساسی در ایجاد آکنه داشته باشد. بنابراین جهت پیشگیری از ابتلا به آکنه، در نحوه مصرف پروتئین آب پنیر دقت کنید.

تولید کنندگان برای حفظ قوام، پروتئین آب پنیر را به شیر بدون چربی اضافه می کنند. بنابراین شما مصرف کننده عزیز در هنگام تهیه پروتئین آب پنیر دقت کنید و سعی کنید از تهیه شیک های پروتئینی با شیر بدون چربی جداً خودداری کنید. زیرا افزودن شیر، به ویژه شیر بدون چربی، ممکن است خطر ایجاد آکنه را دو برابر کند.

نکته: شیر بدون چربی (در مقایسه با شیر معمولی و پرچرب) به دلیل مسدود شدن منافذ پوست، خطر تشکیل کومدون (comedogenesis) را افزایش می دهد.

آب پنیر

چگونه می توان از بروز آکنه ناشی از پروتئین آب پنیر جلوگیری کرد؟

بهتر است مواد غذایی که منجر به آکنه می شوند را شناسایی و از مصرف آن خودداری کنید. مثلاً: بهتر است به جای مصرف پروتئین آب پنیر، پروتئین های وگان را مورد مصرف قرار دهید. شما می توانید با مصرف پروتئین های وگان، بدون اینکه بر عضله سازی شما تاثیر منفی بگذارد، از ایجاد ضایعات آکنه در سطح پوست جلوگیری کنید.

همچنین در ادامه چند نکته دیگر جهت جلوگیری از ایجاد آکنه وجود دارد که سعی می کنیم با معرفی آن ها از ایجاد ضایعات آکنه بر روی پوست جلوگیری شود. موارد عبارت اند از:

 1. آب کافی بنوشید تا هیدراته بماند.
 2. در هنگام ورزش از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید. زیرا ممکن است باعث تجمع عرق و سبوم (چربی طبیعی پوست) شود و در نتیجه منجر به آکنه شود.
 3. جهت جلوگیری از ایجاد ضایعات آکنه بر روی پوست، بلافاصله بعد از تمرین دوش بگیرید.
 4. همچنین برای جلوگیری از رشد باکتری ها و تجمع آلودگی در منافذ پوست، از استفاده حوله ها و لباس های کثیف جداً خودداری کنید.
 5. مصرف پروتئین آب پنیر را کاهش دهید و به دنبال گزینه های دیگری بگردید.
 6. برای کاهش التهاب از یک درمان دارویی موثر (مانند بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک) استفاده کنید. برای استفاده محصول مناسب با یک متخصص پوست مشورت کنید.
 7. برای پاک کردن منافذ پوست، از یک پاک کننده غیر کمدوژنیک، ترجیحاً حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید.
 8. اگر پوستی مستعد آکنه دارید، از مصرف غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا (GI) مانند قند، غذای فرآوری شده و کربوهیدرات ها خودداری کنید.
بلافاصله بعد از تمرین دوش بگیرید.
بلافاصله بعد از تمرین دوش بگیرید.

جایگزین های پروتئین آب پنیر

بهترین گزینه ها برای جایگزینی با پروتئین آب پنیر عبارت اند از:

 1. پودر پروتئین نخود فرنگی
 2. پودر پروتئین سویا
 3. پودر پروتئین سفید تخم مرغ
 4. پودر پروتئین برنج قهوه ای
 5. همچنین غیر از این پودر های پروتئینی، آجیل، عدس و ماهی های روغنی نیز منابع پروتئینی خوبی هستند.

نکته: هضم پودرهای پروتئینی گیاهی آسانتر از پروتئین آب پنیر است. با این حال، قبل از خرید، محصول را بررسی کنید تا مطمئن شوید حاوی مواد تشکیل دهنده حداقل پردازش شده هستند.

جایگزینی پودر پروتئین سفید تخم مرغ به جای پروتئین آب پنیر
جایگزین کردن پودر پروتئین سفید تخم مرغ به جای پروتئین آب پنیر

سخن آخر

پروتئین آب پنیر به حفظ وزن بدن و قدرت عضلات کمک می کند. با این حال، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد آکنه های ناخواسته، از مصرف آن خود داری شود.

منبع: stylecraze.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا