اخبار اقتصادی

آبگیری سد بالارود اندیمشک آغاز شد

[ad_1]

ایسنا/خوزستان آبگیری سد بالارود اندیمشک امروز ۹ اردیبهشت‌ماه در مراسمی در محل این سد در اندیمشک و با حضور ویدئو کنفرانس رئیس جمهور آغاز شد.

به گزارش ایسنا، سد بالارود از سطح پی ۸۵ متر ارتفاع، ۱۰۵۴ متر طول و ۱۰ متر عرض دارد. این سد، خاکی با هسته رسی است که عملیات اجرایی آن از سال ۸۴ آغاز شده و پس از آبگیری، آب کشاورزی ۶۵۰۰ هکتار از اراضی اندیمشک و الوار گرمسیری را تامین می‌کند.

مخزن سد بالارود ۱۳۱ میلیون مترمکعب گنجایش دارد و بر اساس برآوردها ۱۷۱ میلیون مترمکعب آورد سالانه خواهد داشت.

این سد دارای یک نیروگاه ۴ مگاواتی خواهد بود که جانمایی نیروگاه در حد مطالعات شناخت انجام شده است و در قرارداد دیگری کار تکمیل آن احتمالا توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد.

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در آینده ۰.۸ میلیون مترمکعب آب شرب مناطق اطراف و شهرستان حسینیه توسط سد بالارود تامین می‌شود.

اشتغال‌زایی، تامین آب کشاورزی، رونق اقتصادی، کاهش خسارات احتمالی سیلاب‌ها، تامین آب شرب شهرهای حسینیه و سایر شهرهای اطراف و همچنین ایجاد جاذبه‌های گردشگری از جمله مزایای ایجاد این سد در اندیمشک است.

در حال حاضر بدنه سد بالارود ۹۴ درصد و جاده‌های دسترسی و سایر ساختمان های آن ۷۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارند اما امکان آبگیری سد با این شرایط نیز ممکن است.

این مراسم با حضور قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار خوزستان و جمعی از نمایندگان خوزستان در محل سد و با حضور ویدیو کنفرانسی رئیس جمهور برگزار شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا